Omü, Sohbet Odaları ile Sanayicilerin Derdine Merhem Olacak (Özel) - Son Dakika

Omü, Sohbet Odaları ile Sanayicilerin Derdine Merhem Olacak (Özel)

05.01.2012 11:59
Omü, Sohbet Odaları ile Sanayicilerin Derdine Merhem Olacak (Özel), System.String[]

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) sanayicilerle iş birliğini artırmak için büyük salonlarda toplantı, konferans yapmak yerine sohbet odaları kurarak iş adamlarının sorunlarına çözüm arayacak.

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) sanayicilerle iş birliğini artırmak için büyük salonlarda toplantı, konferans yapmak yerine sohbet odaları kurarak iş adamlarının sorunlarına çözüm arayacak.

Bir üniversitenin varlığını sürdürebilmesi için o kentin sanayisine katkı sağlaması gerektiğini belirten OMÜ Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Akan, üniversite olarak bu konuda çok duyarlı olduklarını, bunun için çeşitli projeleri hayata geçirdiklerini söyledi. TÜBİTAK başta olmak üzere birçok proje, konferans ve toplantılar yapılmasına rağmen halen üniversite-sanayi iş birliğinin istenilen seviyelere ulaşmadığına dikkat çeken Rektör Prof. Dr. Hüseyin Akan, bunun için Teknoloji Geliştirme Merkezleri (TEKMER) ve Teknoloji Geliştirmesi Bölgesi (TEKNOPARK)'ların kurulduğunu hatırlattı. Göreve başladığında yaptığı ilk işlerden birisinin TEKMER'i canlandırmak olduğunu ifade eden Akan, önceki yıllara göre orada yapılan işlerin ve üretilen projelerin sayılarının arttığını kaydetti. Son dönemde TEKNOPARK'ın kuruluşunu gerçekleştirdiklerini ve binasının ihalesinin gerçekleştiğini aktaran OMÜ Rektörü Prof. Dr. Akan, sanayicilerin ilgisini çekebilmek için yapılanların bunlarla sınırlı kalmadığını da konuşmasına ekledi.

Sanayicileri büyük salonlara toplayıp bir şeyler anlatmaktan ziyade karşılıklı istek ve şikayetlerin bire bir muhataplarıyla görüşülmesinin daha faydalı olacağını söyleyen Akan, şöyle konuştu: "Bölgemizdeki bütün sanayici kuruluşları ile toplantılar yaptık. Hem biz kendi akademisyenlerimizle hem de TÜBİTAK ve Sanayi Bakanlığı'ndan uzmanlar getirerek bilgilendirici toplantılar, konferanslar gerçekleştirdik. Oda ve borsalara bize yol gösterici ve fikir vermesi açısından açısından sorunlarını iletmelerini istedik. Kendi Proje Yönetim Ofisi'mizi geliştirip üniversite sanayi iş birliğinde yürütülecek ortak projelere destek programını başlattık. Ama tüm bunlara rağmen yinede istediğimiz düzeyde bir ilerleme kaydedemedik."

Bunun üzerine göreve başladığında aklında olan 'Üniversite Sanayi ve İş Dünyası İşbirliğini Geliştirme Merkezi (ÜSİGEM)'i kurmaya karar verdiklerini dile getiren Hüseyin Akan, gerekli görüşmeleri yaptıktan sonra bir akademisyeni oraya müdür olarak atadıklarını vurguladı. Türkiye geneline bu modelin örnek olabileceğinin altını çizen Akan, modelin işleyişini şöyle anlattı: "Bu aşamadan sonra yapacağımız işler şunlar: TEKNOPARK binasını bir an önce bitirip hizmete açacağız. Bu bina tamamlandığında sanayiciler ile hocalarımızı orda özel odalarda çok rahat bir ortamda buluşturacağız. Bir diğeri ise ÜSİGEM'i, sanayicilerin ayağına götürerek Samsun Organize Sanayi'ndeki OMÜ Yeşilyurt Demir Çelik Meslek Yüksek Okulu'nda faaliyetlerini sürdürmesine imkan taınıyacağız. İlk etapta burada yapılacak programlardan biri sanayici ile akademisyeni kalabalık gruplar yerine beşerli gruplar halinde bir araya getirmek. Mesela cam sanayiindeki iş adamları ile bu alanda çalışmalar yapan bilim adamını tek bir masa etrafında buluşturup sohbet etmelerini ve fikir alışverişinde bulunmalarını sağlayacağız. Daha önce biz bunları kalabalık ortamlarda toplantı veya konferans şeklinde yapıyorduk, ama bir sonuç elde edemiyorduk. Sorunları bire bir sohbet ederken ortaya çıkarıp çözüm yollarını da burada ortaklaşa bulacaklar. Her şey karşındakini dinlemene bağlıdır ne kadar dinlersen sorun hakkında o kadar bilgi sahibi olursun."

Bu çalışmaya destek olacak bir başka projeyi de hayata geçireceklerini belirten Hüseyin Akan, "İleri Teknoloji Araştırma Merkezi'nin de inşaatına yakında başlanacak. Burada da ziraat, ilaç, gıda gibi bioteknoloji kullanılan alanlarda çok ciddi ortak çalışmalar yapılacak. Bu merkezler üniversite içinde ve dışında üretilen projelere destek sağlayacağı gibi kendisi de bu tür projeleri oluşturup, geliştirerek yürütecek. Dolayısı ile bahsettiğimiz bu projeleri hayata geçirdiğimizde üniversite ve sanayi iş birliğinde bundan sonra biraz daha görünür işleri ortaya koymuş olacağız diye düşünüyorum." dedi.

Omü, Sohbet Odaları ile Sanayicilerin Derdine Merhem Olacak (Özel)

- Kaynak: CHA

Son Dakika Güncel Omü, Sohbet Odaları ile Sanayicilerin Derdine Merhem Olacak (Özel) - Son Dakika


Son Dakika

Emekli Yunan Amiral Andoniadis, Atina'nın tezlerini çürüttü: Oruç Reis herhangi bir ihlalde bulunmadı Ünlü şarkıcı Halsey saçlarını kazıttı! Yeni imajı herkesi şoke etti Bilim insanları, kafatasında yeni bir organ bulduklarını açıkladı Khabib Nurmagomedov, Mayweather dövüşmesi için teklif edilen 790 milyon lirayı reddetti İstanbul'da trafik denetimlerinde "uyuşturucu kiti" kullanılmaya başlandı Düğün konvoyu gibi süslenen 3 araçta 16 göçmen yakalandı Mastürbasyon davasında istediği karar çıkmayan koca, eşi ve kızından örnek verdi: Ya onlar görseydi ne olacaktı? Paşinyan'ın kızı Ermenileri delirtti: Hayallerimiz ve hedeflerimiz başarısız oldu