Önce Annesinin, Sonra Ağabeyinin Böbreğiyle Yaşama Tutundu - Son Dakika

Önce Annesinin, Sonra Ağabeyinin Böbreğiyle Yaşama Tutundu

19.02.2012 11:40
Önce Annesinin, Sonra Ağabeyinin Böbreğiyle Yaşama Tutundu, System.String[]

Ramazan Ercan - İzmir'de böbrek yetmezliği nedeniyle diyalize bağlı yaşam sürdüren, daha önce 7 kez kadavradan böbrek bağışı için sıra gelmesine rağmen uyumsuzluk nedeniyle nakil yapılamayan hasta, önce annesinin, 7 yıl sonra da ağabeyinin...

Ramazan Ercan - İzmir'de böbrek yetmezliği nedeniyle diyalize bağlı yaşam sürdüren, daha önce 7 kez kadavradan böbrek bağışı için sıra gelmesine rağmen uyumsuzluk nedeniyle nakil yapılamayan hasta, önce annesinin, 7 yıl sonra da ağabeyinin bağışladığı böbrekle yaşama tutundu.

AA muhabirinin edindiği bilgiye göre, 1994'te böbrek yetmezliği yaşayan Remzi Yankın (42), diyalize bağlı yaşam sürmeye başladı.

Bu dönemde annesinin böbreğini bağışlamasıyla sağlığına kavuşan Yankın, nakledilen böbreğin 7 yıl sonra iflas etmesi üzerine 2002'den itibaren yeniden diyalize bağlandı.

Yaklaşık 10 yıl diyaliz tedavisi gören Remzi Yankın, hastanelere kadavradan organ nakil sırasına kayıt yaptırdı. Tedavi gördüğü sürede hastanelerden 7 kez kadavradan böbrek bağışı yapıldığı haberiyle sevinen Yankın'a, uyumsuzluk nedeniyle nakil yapılamadı.

Bunun üzerine, ağabeyi Lokman Yankın (48), Remzi Yankın'a böbreğini bağışladı.

Lokman Yankın'ın böbreği, İzmir Bozyaka Eğitim ve Araştırma Hastanesinde Doç. Dr. Adam Uslu, Doç. Dr. Ahmet Nart ve Opr. Dr. Ahmet Aykas'tan oluşan ekip tarafından yapılan operasyonla Remzi Yankın'a nakledildi.

-"Umudumu yitirmiştim"-

Evli ve iki çocuk babası Remiz Yankın, operasyondan sonra AA muhabirine yaptığı açıklamada, ilk rahatsızlandığı dönemde annesinden yapılan nakil öncesi hem annesinin hem de ağabeyinin böbrek bağışı için başvurduğunu belirtti.

Bu dönemde yapılan tahliller sonucunda annesinin böbreğinin yüzde 50, ağabeyi Lokman Yankın'ın böbreğinin yüzde 100 oranında uyumlu çıktığını ancak o dönemde annesinin kendi böbreğini vermekte ısrarcı olması üzerine annesinden alınan böbreğin nakledildiğini söyleyen Yankın, "Annemin verdiği böbrekle yaşamımı sürdürdüm. 7 yıl sonra o böbrek de iflas etti, vücudum böbreği reddetti ve yeniden diyalize girmeye başladım" dedi.

Yankın, bu gelişmenin ardından kadavradan organ listesine yazıldığını ve 10 yıl boyunca 7 kez kadavradan böbrek bağışı için sıra geldiğini kaydederek,

"Kadavradan 7 defa organ çıkmasına rağmen uyumsuzluk nedeniyle nakil yapılamadı. Umudumu yitirmişken imdadıma ağabeyim yetişti. Yıllarca yaşadığım sıkıntı ağabeyim sayesinde son buldu. Artık istediğim kadar su içebiliyorum, tuzsuz yemek zorunda değilim. Bana yeni hayatımı hediye eden ağabeyimden Allah razı olsun" diye konuştu.

Kardeşinin yaşadığı sağlık sorunlarının kendisini ve ailesini çok üzdüğünü belirten Lokman Yankın da "Yaşamak için bir böbrek de yeter" dedi.

- İZMİR

- Kaynak: AA

Son Dakika Yerel Önce Annesinin, Sonra Ağabeyinin Böbreğiyle Yaşama Tutundu - Son Dakika


YORUMLAR

Son Dakika

Söke'de deprem sırasında taş ocağından kopan kaya parçaları korkuttu Son Dakika: İzmir'de kurtarma çalışmalarının simge ismi Buse, 9.5 saat sonra enkazdan kurtarıldı Enkaz altında kalan gencin ekiplere "Abi sen gitme" deyişi yürekleri dağladı Yakınları, Kulalı anne-kızın enkaz altında olduğunu sosyal medya hesaplarından paylaştı Deprem sonrası aşağılayıcı paylaşımlarda bulunan 16 kullanıcı tespit edildi, 3 kişi gözaltında Son Dakika: İzmir'de meydana gelen 6,6 büyüklüğündeki depremde ölü sayısı 20'ye, yaralı sayısı 786'ya yükseldi İzmir'de faaliyet gösteren bir otelin işletmecisinden örnek davranış: Depremzedeleri ücretsiz ağırlayacak Mustafa Kılıç isimli sosyal medya kullanıcısı, İzmir depremini 15 saat önceden haber verdi