Öncü Kadınların Yağlıboya Portreleri The Marmara Pera'da - Son Dakika

Öncü Kadınların Yağlıboya Portreleri The Marmara Pera'da

13.03.2015 13:57
Öncü Kadınların Yağlıboya Portreleri The Marmara Pera'da, System.String[]

27 Mart ile 24 Nisan tarihleri arasında The Marmara Pera'da sanatseverlerle buluşacak.

Daha önce "Tekil Renkler", "Yer Yok" ve çok ses getiren "Cityspace" gibi sergilere ev sahipliği yapan The Marmara Pera'da ressam Gülderen Depas'ın sanat, bilim ve politika alanında öne çıkan kadınların yağlıboya portrelerinden oluşan "Tarihin K Hali" isimli kişisel sergisi 27 Mart 2015, Cuma akşamı açılıyor.

Tarihin K Hali Sergisi

Aralarında Camille Claudel, Clara Zetkin, Duygu Asena, George Sand, Sabiha Sertel, Hannah Arendt, İsadora Duncan, Lou Andreas, Salome, Marie Curie, Rosa Luxemburg, Simone de Beauvoir, Anais Nin, Reha İsvan, Türkan Saylan, Joan Baez, Vilma Espin, Halet Çambel, Dr. Rebecca Gomperts, Doris Lessing, Kathe Kollwitz, Rosa Parks ve Mersedes Sose gibi isimlere ait portrelerin bulunduğu sergi, 27 Mart – 24 Nisan 2015 tarihleri arasında The Marmara Pera'da sanatseverleri bekliyor.

Gülderen Depas, bu çalışmaları yaparken yola çıkış noktasını şöyle anlatıyor: "Yıllar önce bir kadın, "İyi ki tıp ve biyoloji var, sadece tarihe baksaydık kadınların varlığından haberimiz olmazdı," demiş. Bir şövalenin başında, mecliste, laboratuvarda çabalayan bir insanı zihnimizde canlandırdığımızda, gözlerimizin önüne gelen bir erkeğin görüntüsüdür. Oysa tarihi yapanlar, yönünü ve yolunu değiştirenler arasında pek çok kadın vardır."

"Bu sergiyle portreleri bir araya gelmiş gibi gözüken kadınların aslında zaten birlikte olduğunu düşünüyorum. Örneğin Türkan Saylan'ın Marie Curie'ye sormak istediği pek çok şey vardır. Onun da Curie'ye ölümünden sonraki gelişmeleri anlatacağına şüphe yok. Simone de Beauvoir Clara Zetkin'e itiraz ederken Duygu Asena'dan destek alacağını, bu arada Sabiha Sertel'in lafa karışacağını tahmin etmek zor değil."

- Kaynak: Bültenler

Son Dakika Güncel Öncü Kadınların Yağlıboya Portreleri The Marmara Pera'da - Son Dakika


YORUMLAR

Son Dakika

EDHO'nun kadın çalışanlarına otelde büyük şok! Çıplak halde odaya girip tecavüze yeltendiler Korkunç plan! 8 bin liraya kiralık katil tutan eski koca, kadının bileklerini keserek intihar süsü vermiş Oğlunu pompalı tüfekle vuran baba, başında bekleyip kimseyi yaklaştırmadı Haftaya düşüşle başlayan dolar 7,82'den işlem görüyor Amerika'da zenginler, kendilerinin yerine koronavirüs test kuyruğunda bekleyenlere 80 dolar ödüyor Son dakika: BDDK, bankaların yurt dışı kuruluşlarla yapacağı TL işlemlerinde sınırı artırdı Soygun yaparken yakalandılar! Kendilerine şişe atan komşuya taş atarak karşılık verdiler Son dakika: Türkiye ekonomisi, üçüncü çeyrekte yüzde 6,7 büyüdü