Son Dakika Haberleri: Operasyonun Perde Arkası! Kasım Süleymani Kürt Liderleri Uyarmış: Ya Terk Edin Ya da Saldıracağız

Operasyonun Perde Arkası! Kasım Süleymani Kürt Liderleri Uyarmış: Ya Terk Edin Ya da Saldıracağız

2 ay önce

Kerkük operasyonunun arkasından da İran'ın sır komutanı çıktı. Kürt liderlerle 3 kez görüşen Süleymani, "Ya bölgeyi terk edin, ya da saldıracağız" mesajı verdi.

Reuters,  Irak  Devrim Muhafızları'nın dış operasyonlarından sorumlu  Kudüs Güçleri'nin komutanı Kasım Süleymani'nin  Kerkük operasyonu başlamadan üç kez Kürt liderlerle görüştüğünü ve net bir mesaj verdiğini yazdı. Peşmergenin tartışmalı bölgelerden çekilmesini isteyen Kasım Süleymani, savaşın geldiğini açık bir şekilde muhataplarına iletti.

"YA ÇEKİLİN YA DA SALDIRACAĞIZ"

İranlı general,  Süleymaniye'de gerçekleşen randevuda peşmergenin tartışmalı bölgelerden çekilmediği takdirde  Irak ordusu ve milislerin savaşa girişeceğini söyledi.

"SİZİ DAĞA GÖNDERMEK İÇİN ONU DURDURACAK HİÇBİR GÜÇ YOK"

Kerkük'e harekâttan önce üç kez Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) üyeleriyle konuşan Süleymani'nin " Irak Başbakanı Haydar el Abadi büyün bölgesel güçler ve Batı'nın desteğine sahip. Eğer kararını alırsa, sizi dağa geri göndermek için onu durduracak hiçbir güç yok" ifadelerini kullandığı ifade edildi.

Süleymani, KYB üyelerine çekilmemeleri durumunda  İran'ı stratejik müttefik olarak kaybetme riskini kabul etmek zorunda kalacaklarını söyledi.

TALABANİ AİLESİ İLE ANLAŞTIKLARI İDDİA EDİLMİŞTİ

Eski  Kerkük Valisi ve Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) Politbüro üyesi Necmeddin Kerim, Peşmerge'nin  Kerkük'ten çatışmadan çekilmesi konusunda Talabani ailesinin  İran  Devrim Muhafızları  Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani ile anlaştığını iddia etmişti.

Kerim,  Bloomberg'e verdiği demeçte, Peşmerge'nin  Kerkük'ten ani şekilde çekilmesinin perde arkasında kısa süre önce hayatını kaybeden eski  Irak  Cumhurbaşkanı  Celal Talabani ailesinin,  Irak merkezi hükümeti ve  İran ile anlaşmasından kaynaklandığını ileri sürmüştü.

KASIM SÜLEYMANİ KİMDİR?

Kasım Süleymani, son dönemde  İran'ın parlayan yıldızı. Kâsım Süleymani'nin İran-Irak savaşından bu yana ülkesinin bölge politikalarını belirleyen isim olduğu iddia ediliyor.  Suriye ve  Irak'ta çok önemli roller oynayan Süleymani, adını ilk kez İran-Irak savaşında duyurdu.

Al Jazeera'da yer alan Süleymani portresi, şu cümlelerle başlıyordu: "Benim adım Kasım Süleymani. Şunu bilmelisin ki  İran'ın  Irak,  Lübnan,  Gazze ve  Afganistan politikalarını ben kontrol ederim."Irak'taki  ABD işgal güçlerinin komutanı General  David Petraeus, 2008 baharında, bir toplantı esnasında  Irak eski  Cumhurbaşkanı  Celal Talabani'nin uzattığı cep telefonundaki bu tuhaf mesajı okuduğunda fazla şaşırmadı. Çünkü mesajın sahibini gayet iyi tanıyordu: İlkokul mezunu eski bir inşaat işçisi olan ve  Irak'ta kendilerine yıllardır kök söktüren  Kudüs Gücü'nün başındaki Kasım Süleymani.

Facebook'ta Paylaş! Twitter'da Paylaş! Whatsapp'da Paylaş!


13 Yaşındaki Sınıf Arkadaşının Tecavüzüne Uğrayan 11 Yaşındaki Kız Hamile Kaldı Sevgilisini Bıçaklayıp Çıplak Halde Cama Çıkan Genç Kız: Bana Tecavüz Etti
Erdoğan, Semih Kaplanoğlu'nun Elini Sıkmayan Meltem Cumbul'u Eleştirdi: Nezaket Fukarası