Optik Sektöründe "Dev Birleşmeye" AB Soruşturması - Son Dakika

Optik Sektöründe "Dev Birleşmeye" AB Soruşturması

3 yıl önce

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu, optik sektörünün büyük firmaları olan Essilor ve Luxottica'nın birleşme tekliflerine yönelik rekabet soruşturması başlattı.

Optik Sektöründe

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu, optik sektörünün büyük firmaları olan Essilor ve Luxottica'nın birleşme tekliflerine yönelik rekabet soruşturması başlattı.


AB Komisyonu, optik sektöründe faaliyet gösteren lens üreticisi Essilor ve çerçeve üreticisi Luxottica'nın birleşme tekliflerine yönelik soruşturma başlatıldığını açıkladı.


Açıklamada, her iki şirketin de optik sektörü piyasalarında güçlü pozisyonda bulunduklarına işaret edilerek, söz konusu birleşmenin rekabete olumsuz yansımaları olabileceği şüphesi duyulduğu, soruşturmanın 90 gün içerisinde tamamlanacağı bildirildi.


Merkezi Fransa'da bulunan ve dünya çapında faaliyet gösteren Essilor, optik lensler üretiyor. Şirketin bilinen markaları arasında Varilux, Crizal, Transitions, Eyezen ve Xperio bulunuyor.


Luxottica'nın merkezi ise İtalya'da yer alıyor. Şirket, dereceli gözlük, çerçeve ve güneş gözlükleri üretiyor. Ayrıca, Ray-Ban, Oakley, Persol, Armani, Chanel, Dolce&Gabbana, Prada ve Versace markalarının lisanslı ürünlerini portföyünde bulunduruyor.


Söz konusu birleşmeyle şirketlerin, optik sektöründe toplam 46 milyar avroluk bir paya sahip olması bekleniyor.


Avrupa'da faaliyet gösteren büyük ölçekli şirket birleşmeleri veya satın almalarını denetlemek AB Komisyonu yetkileri arasında yer alıyor. AB Komisyonu, bu incelemelerde ve soruşturmalarda rekabete aykırı bir durum olup olmadığını değerlendiriyor. Rekabete zarar verecek durumların tespit edilmesi halinde AB Komisyonu, birleşme ve satın almaları engelleyebiliyor.

Haber Yayın Tarihi: 27.09.2017 12:06 Kaynak: AASon Dakika

Emekli maaşlarına 74 ile 356 lira arasında artış göründü
Ahmet Davutoğlu'nun Gelecek partisiyle ilgili ilk anket değerlendirmeleri geldi AK Parti'de 3 ilçe başkanı görevlerinden istifa etti