Son Dakika Haberleri: Optimar'dan Din-İnanç Anketi: Toplumun Yüzde Kaçı Oruç Tutuyor, Namaz Kılıyor?

Optimar'dan Din-İnanç Anketi: Toplumun Yüzde Kaçı Oruç Tutuyor, Namaz Kılıyor?

6 gün önce

Optimar araştırma şirketinin Türkiye genelinde yaptığı din-inanç anketine göre, düzenli namaz kılanların oranı yüzde 39,1, Ramazan ayı boyunca oruç tutanların oranı ise yüzde 66 civarında. Ankete katılanların yüzde 89,5'i "Allah'ın varlığına ve birliğine inandığını" ifade etti.

Araştırma şirketi Optimar, Nuts 2 (İstatistiki Bölge Birimi) kapsamında din-inanç anketi gerçekleştirdi. Anket 7 Mayıs- 14 Mayıs tarihleri arasında, 3500 kişiyle yüz yüze görüşme yöntemiyle yapıldı.

ANKETE KATILANLARIN YÜZDE 89,5'İ ALLAH'IN VARLIĞINA İNANIYOR

Ankete katılanların yüzde 89.5'i "Allah'ın varlığına ve birliğine inandığını" söyledi. "Bir yaratıcı olduğunu düşünüyorum ama dinlere inanmıyorum" diyenlerin oranı ise yüzde 4.5'te kaldı.

"NAMAZ KILIYOR MUSUNUZ?"

"Kendinizi dini anlayış bakımından nasıl tanımlarsınız?", "Namaz kılıyor musunuz?", "Oruç tutuyor musunuz?", "Zekat veriyor musunuz?", "Fitre veriyor musunuz?", "Sadaka veriyor musunuz?" sorularının yer aldığı ankette katılımcılara 24 Haziran 2018 milletvekili seçimlerinde hangi partiye oy verdikleri de soruldu.

Katılımcıların sorulara verdiği yanıtlar 24 Haziran'da oy verdikleri partilere göre dağıtıldı.

Dini tutum ve davranışların sorgulandığı ankete göre düzenli namaz kılanların oranı yüzde 39.1, Ramazan ayı boyunca oruç tutanların oranı ise yüzde 66 civarında.

Optimar'dan Din-İnanç Anketi: Toplumun Yüzde Kaçı Oruç Tutuyor, Namaz Kılıyor?
Haber Yayın Tarihi : 15.05.2019 06:51 İftara Ne Kadar Kaldı? İşte 22 Mayıs Çarşamba İl İl İftar Vakitleri Kilosunun 120 Liraya Çıkması Bekleniyor. Saadet Partisi Lideri Karamollaoğlu'nun Yaptığı Köprü Paylaşımı Sosyal Medyada Gündem Oldu İnşaat Çukuruna Düşen Baran'ın Ölümüyle İlgili Soruşturmada 1 Kişi Gözaltına Alındı