Ordu'da Kivi Hasadı Başladı - Son Dakika

Ordu'da Kivi Hasadı Başladı

05.11.2014 12:30
Ordu'da Kivi Hasadı Başladı, System.String[]

Fındığın yanında Karadenizli üreticilerin önemli geçim kaynakları arasında yer alan kivinin hasadı Ordu'da başladı.

Fındığın yanında Karadenizli üreticilerin önemli geçim kaynakları arasında yer alan kivinin hasadına Ordu'da başlandı.

Fındık diyarı Ordu'da her geçen yıl üretimi yaygınlaşan kivi, çiftçilere önemli gelir sağlıyor. Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğünün açıkladığı tarihte hasada başlayan üreticiler, ilk gün tonlarca kivi topladı.

Merkeze bağlı Sağırlı köyünde 15 yıldır kivi üreten Ordu Kivi Üreticileri Birliği Başkanı Yusuf Uzunlar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, hasada başladığını, ilk gün bir tona yakın ürün topladıklarını söyledi.

Yaklaşık 15 dönümlük arazisinde 20 tona yakın kivi ürettiğini belirten Uzunlar, "Kivileri işçilerle topluyoruz. Ürünleri plastik kasalara doldurarak satışa hazır hale getiriyoruz. Kivi, fındığa oranla daha çok kazandırıyor. Bu nedenle arazisi müsait çiftçilerimize de kivi üretmelerini öneriyorum" diye konuştu.

Yaklaşık 10 gün boyunca havaların güzel gitmesiyle hasadı tamamlamayı ümit eden Uzunlar, mahsulü daha önce açıklanan fiyatlardan satacağını kaydetti.

Uzunlar, bu sezon don nedeniyle kentte 500 tonun üzerinde rekolte beklendiğini sözlerine ekledi.

Kivi hasadında çalışan işçilerden Ayten Şimşek de fındıktan sonra kividen gelir elde etmenin mutluluğunu yaşadıklarını anlattı.

Çiğdem Uzunsoy da kivi toplamanın fındığa oranla daha zevkli olduğunu dile getirerek, "Kivi toplamayı daha çok seviyorum. O nedenle kivi hasadını her yıl sabırsızlıkla bekliyorum" dedi.

Turan Kurt da günde onlarca kasa kivi topladıklarını, yevmiyelerinin 50 ile 100 lira arasında değiştiğini vurguladı. - Ordu

Ordu'da Kivi Hasadı Başladı

- Kaynak: AA

Son Dakika Yerel Ordu'da Kivi Hasadı Başladı - Son Dakika


YORUMLAR

Son Dakika

Bilim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Kayıpmaz: Vaka sayıları düşmezse uzun süreli kapanma gündemimizde 'Mini etek' sözleri tepki çeken Öykü Çelik, aşkını ilan etti Bilim insanları araştırdı! Koronanın bulaşmasını engelleyen en iyi yöntem sosyal mesafe Güzel sörfçü Palmateer, çırılçıplak soyunup dünyanın en büyük dalgalarına meydan okudu Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, dört ilimizi uyardı: Vakalar artıyor Fransa Cumhurbaşkanı Macron'dan Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "Fransa'nın başına beladır" sözlerine yanıt "Yeni evimizde ilk gecemiz" notuyla paylaştı! Şeyma Subaşı Miami'den ev aldı Çekya'da bilim insanları, koronavirüsü yüzde 99 oranında yok eden kağıt üretti