Ordu'da sağanak fındığı vurdu - Son Dakika

Ordu'da sağanak fındığı vurdu

24.08.2019 11:21
Ordu'da sağanak fındığı vurdu, System.String[]

ORDU'da etkili olan sağanak ile oluşan sel ve heyelanlar, tarım arazilerine hasar verdi.

ORDU'da etkili olan sağanak ile oluşan sel ve heyelanlar, tarım arazilerine hasar verdi. Hasadı süren fındık bahçelerinde zarar oluştu. Türkiye Ziraat Odaları Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Arslan Soydan, fındığın yağmurdan etkilendiğini belirterek, "Yağış hasadı olumsuz etkiliyor. Geçen yıl bölgemizde yine sel meydana gelmiş fındık etkilenmişti. Şu anki selde kısmen etkilenme var. Üreticilerimiz özellikle ıslanan fındıkları hava güneşlenince güzelce kurutmalı" dedi.

Kentte 2 gündür etkili olan sağanak nedeniyle dereler taştı, sel ve heyelanlar oluştu. Bölgedeki ekili tarım arazileri zarar gördü. Hasadı süren fındık bahçeleri de sular altında kaldı.

Metrekareye 109 kilogram yağış düşerken, yağışlar en çok Ünye, İkizce, Perşembe, Çaybaşı, Akkuş, Gölköy, Gürgentepe, Kabataş, Ulubey ve Korgan ilçelerinde etkili oldu. Akkuş'a bağlı Salman Mahallesi'nde yağışlarla birlikte oluşan heyelanda 4 ev hasar gördü. Evler boşaltılırken bölgedeki tarım arazileri sel sularından nasibini aldı. Yağmurla birlikte bahçelerde olgunlaşan fındıklar, dallarından koparak döküldü. Su baskını nedeniyle hasat edilip harmanda kurutma sürecinde olan fındıklar da ıslandı.

'YAĞIŞ HASADI OLUMSUZ ETKİLİYOR'

Türkiye Ziraat Odaları Birliği(TZOB) Yönetim Kurulu Üyesi Arslan Soydan, fındığın yağmurdan etkilendiğini belirterek, "Bölgemizde hasat devam ediyor, yağış hasadı olumsuz etkiliyor. Geçen yıl bölgemizde yine sel meydana gelmiş fındık etkilenmişti. Şuan ki selde kısmen etkilenme var. Üreticilerimiz özellikle ıslanan fındıkları hava güneşlenince güzelce kurutmalı. Toplanan fındığı mutlaka çuvaldan harmana boşaltmak gerekiyor. Harmandaki fındıkta havalandırılarak kurutulmalı" dedi.

DERE KENARLARINDAKİ BAHÇELER DAHA ÇOK ETKİLENDİ

Ünye ilçesine bağlı Çatak Mahallesi'nde 2 ton fındık üreten Kamil Temiz ise yeni başladıkları fındık hasadına yağmur nedeniyle ara verdiklerini söyledi. Derelere yakın bahçelerde yere dökülen fındıkların kısmen etkilendiğini belirten Temiz, "Bahçeden topladığımız fındıkları, çuvallarla harmana taşıyoruz. Fındık ıslandığı için kurutması zor olacak. Buranın rakımı sahil kesiminden biraz yüksek, fındık geç olgunlaştığı için hasada yeni başladık. Bu havaya bakılırsa kurutması da bizi zorlayacak. Yere dökülen fındıklar da kapsülünden ayrılıyor, hasat maliyetini iki katına çıkarıyor, yağmurun bu yönde olumsuzluğu var" diye konuştu.

Ordu'da sağanak fındığı vurdu
Ordu'da sağanak fındığı vurdu
Ordu'da sağanak fındığı vurdu
Ordu'da sağanak fındığı vurdu
Ordu'da sağanak fındığı vurdu

- Kaynak: DHA

Son Dakika Ekonomi Ordu'da sağanak fındığı vurdu - Son Dakika Ekonomi


YORUMLAR

Son Dakika

Son Dakika! Türk Hava Yolları: Hafta sonları kısıtlama saatlerinde bileti olan yolcular uçuş belgeleriyle seyahat edebilir MHP'den ihraç edilen vekilden Alaattin Çakıcı'ya eleştiri: Kılıçdaroğlu'na hakaret etme hakkı yok Kılıçdaroğlu'ndan kendisini tehdit eden Alaattin Çakıcı hakkında suç duyurusu! Babasının cenaze törenine katılmayan Burak Deniz'den pes dedirten açıklama: Zamansal açıdan gidemedim Korona için yeni tedbirler peş peşe açıklanırken İstanbul'dan gelen görüntüler pes dedirtti Akşener yapılan kısıtlamaları yeterli bulmadı: 14 gün sokağa çıkma yasağı ilan edilsin Ayda'nın ölen annesi enkaz altında kızına, "Baban bizi gelip kurtaracak" diye moral vermiş Son dakika haberi! Sri Lanka'da eski bakan basın toplantısında çiğ balık yedi
00:36