İnsan kaçakçıları tarafından kandırılan Ayşe: Uyandığımda bir böbreğim yoktu - Son Dakika
BBC

İnsan kaçakçıları tarafından kandırılan Ayşe: Uyandığımda bir böbreğim yoktu

Mısır'daki organ ticaretini araştıran BBC Panorama ekibi, Avrupa'ya götürülme vaadiyle kandırılıp, organları çalınan insanlara ulaştı. Ayşe isimli bir kadın, insan kaçakçıları tarafından ilaçla uyutulduktan sonra bir böbreğinin çalındığını belirterek, kız kardeşini ve ailesini bir daha hiç görmediğini söyledi.

BBC ekibi, Mısır'ın Kahire kentindeki organ ticaretini araştırdı. Avrupa'ya götürülme vaadiyle kandırılıp organları çalınan Ayşe isimli bir kadına ulaşan BBC ekibi, genç kadının, "İnsan kaçakçıları tarafından ilaçla uyutulduktan sonra bir böbreğim çalındı" dediğini aktardı.

AVRUPA'YA GÖTÜRÜLME VAADİYLE KANDIRILDILAR

Ayşe, çocukları ve kız kardeşinin ailesiyle birlikte Avrupa'ya gitmek istiyordu. Bir insan kaçakçısı onları Avrupa'ya götürmeye talip oldu. Ayşe'ye, Avrupa'ya ulaştığında ödeme yapabileceği söylendi.

Onlara, Avrupa'ya gidecek geminin ertesi gün kalkacağı söylenmişti. Fakat gemi hiçbir zaman kalkmadı. Ayşe ilaçla uyutulduğunu düşünüyor. Uyandığında bir böbreği yoktu. Ayşe'nin böbreği çalınmıştı. Ayşe, kız kardeşini ve kız kardeşinin ailesini bir daha hiç görmedi. Onların organları için öldürüldüğünü düşünüyor. Ayşe'nin akrabalarının öldürüldüğüne dair bir kanıtımız yok fakat bunun gerçekleşme olasılığı var.

HER YIL BİNLERCE YASA DIŞI AMELİYAT

Ayşe, Mısır kaynaklı organ ticaretinin kurbanlarından sadece bir tanesi. Çünkü ülkede organları eksik şekilde çölde bulunan göçmen ve mülteci cesetlerine dair ihbarlar artıyor. Dünya çapında, organ nakillerinin yüzde 5 ila 10'unun karaborsada satılan organlarla yapıldığı düşünülüyor.

Bu, her yıl binlerce yasadışı ameliyat anlamına geliyor. BBC'nin Panorama programı, Mısır'ın Kahire kentindeki organ ticaretini araştırdı. Avrupa'ya götürülme vaadiyle kandırılıp, organları çalınan kurbanlarla konuşan BBC ekibi, organ ticareti yapan çete üyelerine de ulaştı.

Bir çete üyesi, her hafta 20-30 arası böbrek nakli ayarladıklarını söylerken, bazı insani yardım kuruluşlarının da organ bulmak için kendilerine yardım ettiğini anlattı. Çete üyesinin anlattıklarına göre, çalınan organlar özel klinik ve hastanelerde naklediliyor.

Mısır hükümeti ise organ kaçakçılığıyla mücadelesinin uluslararası çapta "övgü topladığını", bu suçla mücadele ettiğini savunuyor.

İnsan kaçakçıları tarafından kandırılan Ayşe: Uyandığımda bir böbreğim yoktu

Haber Yayın Tarihi: 17.09.2020 13:42

Son Dakika Dünya İnsan kaçakçıları tarafından kandırılan Ayşe: Uyandığımda bir böbreğim yoktu - Son Dakika Dünya

BBC
YORUMLAR

Son Dakika

Juventus'lu Ronaldo, 14 yıl üst üste en az 30 gol atan ilk futbolcu oldu Ormanlık alanda bulunan yanmış cansız bedenin CHP'li eski ilçe başkanına ait olduğu ortaya çıktı Rus askeri öğrenciler yarı çıplak vaziyette Çanakkale Boğazı'ndan geçti Galatasaray'ın gündemindeki Semih Kaya, Yeni Malatyaspor ile görüşüyor Özgürlüğü için hayvanat bahçesinden kaçan maymun elektrik akımına kapılıp telef oldu Sanatçı Şehrazat, telif haklarını ödemeyen Acun Ilıcalı'ya uçak aldığı için öfke kustu: Haram zıkkım olsun Lüks spor salonunda röntgenci rezaleti! 30 kadını soyunma kabininde kayıt etmiş Kamerayı açık unutan milletvekili, danışmanını kucağına alıp göğsünü öptü