Organik dut pekmezi ile karlı dağlarda karlambaç - Son Dakika
Genel

Organik dut pekmezi ile karlı dağlarda karlambaç

Organik dut pekmezi ile karlı dağlarda karlambaç Dut meyvesinin coğrafi işaretini alan Adıyaman'ın Tut ilçesinin yüksek dağlarında karlambaç (kar helvası) keyfi yaşandı.

09.02.2021 14:09  Güncelleme: 14:50
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Organik dut pekmezi ile karlı dağlarda karlambaç

ADIYAMAN - Dut meyvesinin coğrafi işaretini alan Adıyaman'ın Tut ilçesinin yüksek dağlarında karlambaç (kar helvası) keyfi yaşandı.

Adını dut meyvesinden alan Adıyaman'ın Tut ilçesinde yetişen dut meyvesi ve ürünleri yaz kış tüketiliyor. Dut meyvesi ile ilgili coğrafi işaret alan ve dut ürünleriyle her gecen gün adından söz ettiren Tut ilçesinde, karlı dağlara karlambaç için çıkılıyor.

Adıyaman'da görev yapan gazeteciler rakımı 1550 ile 2100 metre arasında değişen dağlara düşen karda karlambaç keyfi yaşadı. Geçtiğimiz hafta yağan kar sonrası havaların ısınmasını fırsat bilen gazeteciler Tut ilçesinin Hacı Muhammet Dağı eteklerinde karlambaç yaptı.

Tut İlçesi Eski Belediye Başkanı Cemal Avcı ile birlikte karlı bölgeye giden gazeteciler burada, organik dut pekmezinden yapılan karlambaçtan tattı.

Cemal Avcı, Tut'ta, dut ve kar keyfini karlambaç ile çıkardıklarını belirterek, "Tut'da pekmez ile karın karıştırılması, bir nevi meyveli dondurma yaptık. Gerçekten güzel bir tat, güzel bir olay. Tut için Tutlu için dut çok önemlidir. Biz dutu bir ekonomik değer olarak görüyoruz. Çiftçilerimiz için, elimizden geldiğince çiftçilerimize örnek olmaya çalışıyoruz. Gerçekten coğrafi işaret ile beraber Tut'un değeri daha da anlaşılacak" dedi.

Adıyaman İnternet Yayıncıları ve Gazeteciler Derneği Başkanı Metin Harıkçı ise konuşmasında, "Harika bir doğal güzellik var. Buranın yöresel, katıksız, orijinal, organik şekilde yapılmış olan pekmezini kar ile karıştırarak karlambaç ikram ettiler" diye konuştu.

Turizm ve Tanıtma Platformu Adıyaman Temsilcisi Tayfun Güzel ise, Tut ilçesinin dut pekmezinin kendine has bir tat olduğunu belirterek, "Dut pekmezi buraya özgü bir pekmez. Bu dut pekmeziyle karda karlambaç yaptık. Onun keyfine vardık. Belki de yılda 2-3 sefer yapabileceğimiz bir etkinlik. Bu nedenle çok önemsedik. Karın güzelliği, Tut'un görsel güzelliği ve dut pekmezinin de reklendirmesiyle harika bir tat elde ettik" ifadelerini kullandı.

Organik dut pekmezi ile karlı dağlarda karlambaç
Kaynak: İHA

Son Dakika Genel Organik dut pekmezi ile karlı dağlarda karlambaç - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Nvidia'nın Finansal Sonuçları Piyasalarda Yeni Zirvelere Yol Açtı
  23 Şub Nvidia'nın Finansal Sonuçları Piyasalarda Yeni Zirvelere Yol Açtı

  Nvidia'nın beklentilerin üzerinde gelen finansal sonuçlarının ardından ABD, Avrupa ve Japonya pay piyasalarında yeni zirveler görülürken, bugün gözler Almanya'da büyüme verilerine çevrildi. Özellikle yarı iletken çipler ve yapay zeka alanında faaliyet gösteren teknoloji şirketleri, Nvidia önderliğinde piyasaların yönü üzerinde etkili olmaya devam ediyor.

 • Cumhurbaşkanı Erdoğan, maden faciası sonrası Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'ndan 5 ismi görevden aldı
  23 Şub Cumhurbaşkanı Erdoğan, maden faciası sonrası Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'ndan 5 ismi görevden aldı

  Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın imzasıyla Resmi Gazete'de yayımlanan kararda MASAK'tan TCDD ve Milli Piyango İdaresi'ne kadar pek çok kurumda atama ve görevden alma gerçekleştirildi. Erzincan İliç'teki maden faciası sonrasında Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'nda bir Türkiye Kömür İşletmeleri Kurumu Genel Müdür yardımcısı, bir Maden Tetkik ve Arama Genel Müdür yardımcısı ile üç Maden ve Petrol İşleri Genel Müdür yardımcısı görevden alındı.

 • İYİ Parti Uşak İl Kadın Politikaları Başkanı Gülsüm Bayraktar Partiden İstifa Etti
  23 Şub İYİ Parti Uşak İl Kadın Politikaları Başkanı Gülsüm Bayraktar Partiden İstifa Etti

  İYİ Parti Uşak İl Kadın Politikaları Başkanı Gülsüm Bayraktar, partisinden istifa ettiğini ve belediye meclis üyeliği adaylığından çekildiğini açıkladı. Bayraktar, partisinin aile şirketi haline getirildiğini ileri sürerek, bu oluşumun içerisinde yer almak istemediğini belirtti. İYİ Parti'nin kadın politikaları başkanı olarak 12. sırada yer almasının hayretle karşılandığını ifade eden Bayraktar, destek veren Uşaklı kadınlara teşekkür etti.

 • Kara Yollarında Ulaşım Kontrollü Sağlanıyor
  23 Şub Kara Yollarında Ulaşım Kontrollü Sağlanıyor

  Kara yollarının yapım, bakım ve onarım çalışmaları sürdürülen kesimlerinde ulaşım kontrollü sağlanıyor. İstanbul, İzmir, Şile, Ödemiş, Kaymakçı, Kiraz, Seydikemer, Söğüt, Diyarbakır, Mardin, Çanakkale, Çan, Adıyaman, Kahta, Artvin ve Erzurum gibi birçok ilde yol yapım çalışmaları nedeniyle ulaşım kontrollü olarak gerçekleştiriliyor. Sürücülerin trafik işaret ve işaretçilerine dikkat etmeleri önem taşıyor.

 • Narkoçelik-2 Operasyonu: 227 gözaltı
  23 Şub Narkoçelik-2 Operasyonu: 227 gözaltı

  İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, uyuşturucu madde imalatçılarına ve sokak satıcılarına yönelik düzenlenen 'Narkoçelik-2' Operasyonlarında; 983 kg uyuşturucu madde ve 92 bin adet uyuşturucu hap ele geçirildiğini, 227 zehir taciri ve sokak satıcısının da yakalandığını açıkladı. Operasyonlar 46 ilde gerçekleştirildi.

 • Narkoçelik-2 Operasyonlarında 983 kg Uyuşturucu Madde Ele Geçirildi
  23 Şub Narkoçelik-2 Operasyonlarında 983 kg Uyuşturucu Madde Ele Geçirildi

  İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, uyuşturucu madde imalatçılarına ve satıcılarına yönelik düzenlenen 'Narkoçelik-2' Operasyonlarında 983 kg uyuşturucu madde ve 92 bin adet uyuşturucu hap ele geçirildiğini açıkladı. Operasyonlar sonucunda 227 zehir taciri ve sokak satıcısı da yakalandı.

 • Narkoçelik-2 Operasyonunda 227 Şüpheli Yakalandı
  23 Şub Narkoçelik-2 Operasyonunda 227 Şüpheli Yakalandı

  İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, Narkoçelik-2 operasyonları kapsamında 46 ilde düzenlenen operasyonlarda 227 şüphelinin yakalandığını açıkladı. Operasyonlarda 983 kilogram uyuşturucu madde ve 92 bin uyuşturucu hap ele geçirildi.

 • Devlet Tiyatroları Genel Müdürü Tamer Karadağlı, EGEKAF 24'e konuk oldu
  23 Şub Devlet Tiyatroları Genel Müdürü Tamer Karadağlı, EGEKAF 24'e konuk oldu

  Devlet Tiyatroları Genel Müdürü Tamer Karadağlı, Pamukkale Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlenen EGEKAF 24 etkinliğine katıldı. Karadağlı, öğrencilere değişime cesaret etmeleri gerektiğini ve zamana ayak uydurmanın önemini anlattı. Ayrıca kariyeri hakkında soruları yanıtladı.

 • Skull and Bones Oyuncu Sayısı Belli Oldu
  23 Şub Skull and Bones Oyuncu Sayısı Belli Oldu

  Ubisoft'un merakla beklenen korsan temalı oyunu Skull and Bones, 850 binden fazla oyuncu tarafından oynanıyor. Fiyatıyla eleştiri toplayan oyunun başarılı bir çıkış yapmadığı düşünülüyor.

 • İstanbul'da asayiş uygulamasında 531 şüpheli yakalandı
  23 Şub İstanbul'da asayiş uygulamasında 531 şüpheli yakalandı

  İstanbul'da gerçekleştirilen asayiş uygulamasında, farklı suçlardan aranan şüphelilerden 531'i yakalandı. Denetimlerde 229 ruhsatsız tabanca ve tüfek, 11 kurusıkı tabanca, 171 fişek, 1 kilo 893 gram uyuşturucu madde, 6 uyuşturucu hap, 190 bin 698 lira ve 1351 dolar ele geçirildi. Ayrıca 3 iş yerine ve 3 yabancı uyruklu kişiye işlem uygulandı. Sürücülere 1 milyon 267 bin 734 lira trafik cezası kesildi.

 • Intuitive Machines tarafından geliştirilen Odysseus Ay'a başarılı bir şekilde iniş yaptı
  23 Şub Intuitive Machines tarafından geliştirilen Odysseus Ay'a başarılı bir şekilde iniş yaptı

  Amerikan şirketi Intuitive Machines tarafından geliştirilen Odysseus isimli uzay aracı, Ay'ın yüzeyine başarılı bir şekilde iniş yaptı. Bu iniş, Ay'a gönderilen ilk özel şirket uzay aracı olması ve ABD uzay programı için önemli bir an olarak kaydedildi. Odysseus'un inişi, Ay'ın güney kutbuna gerçekleşti ve araştırmalar için altı bilimsel ekipman taşıyor. NASA'nın ticari ortaklıklarının gücünü ve vaatlerini gösteren bir olay olarak nitelendirilen bu başarı, Artemis programını desteklemeyi amaçlayan Ticari Ay Yükü Hizmetleri girişiminin bir parçasıdır.

 • Intuitive Machines tarafından geliştirilen Odysseus Ay'a başarılı bir şekilde iniş yaptı
  23 Şub Intuitive Machines tarafından geliştirilen Odysseus Ay'a başarılı bir şekilde iniş yaptı

  Amerikan şirketi Intuitive Machines tarafından geliştirilen Odysseus isimli uzay aracı, Ay'ın yüzeyine başarılı bir şekilde iniş yaptı. Bu iniş, Ay'a gönderilen ilk özel şirket uzay aracı olarak tarihe geçti ve ABD uzay programı için önemli bir an olarak kaydedildi. Odysseus'un inişi, Ay'ın güney kutbuna gerçekleşti ve kontrolörler araçla iletişim kurabildiklerini teyit etti. Araçta altı bilimsel ekipman bulunuyor ve Ay tozunun davranışını inceleyen bir araştırmaya odaklanacak. NASA'nın Ticari Ay Yükü Hizmetleri (CLPS) girişiminin bir parçası olan Odysseus, Artemis programını desteklemeyi amaçlıyor.


Advertisement