Organik Meyve Üretiminde İlaçsız Yöntem - Son Dakika

Organik Meyve Üretiminde İlaçsız Yöntem

05.01.2012 14:40
Organik Meyve Üretiminde İlaçsız Yöntem, System.String[]

(KSÜ) Ziraat Fakültesi Bitki Koruma Bölümü Öğretim Üyesi Yrd.Doç.Dr.Tamer Üstüner, organik tarım ve diğer avantajları yönünden "siyah plastik örtü yönteminin" bir çok avantaja sahip olduğunu söyledi.

Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi

(KSÜ) Ziraat Fakültesi Bitki Koruma Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Tamer Üstüner, organik tarım ve diğer avantajları yönünden "siyah plastik örtü yönteminin" bir çok avantaja sahip olduğunu söyledi.

Üstüner, AA muhabirine yaptığı açıklamada, özellikle İç Anadolu Bölgesi'nde, bodur elma bahçelerinde yapılan bilimsel çalışma neticesinde, yabancı otlarla mücadelede 5 farklı yöntemin kullanıldığını belirtti.

Çiftçilikte yabani otlarla mücadelenin bir sorun olduğunu dile getiren Üstüner, bütün bu sorunların üstesinden plastik örtü yönetimini hayata geçirdiklerini ve yüzde yüze yakın başarı sağladıklarını ifade etti.

Meyvecilik yapan çiftçileri plastik örtü yönetimini uygulamaya davet eden Üstüner, şöyle konuştu:

"Yabancı otla mücadelede en etkili yöntem plastik örtü uygulamasıdır. Özellikle siyah plastik örtü yöntemi Mart ayı sonu veya Nisan ayı başında 1 metre genişliğinde serilerek yaz boyunca yabancı ot çıkışını önlemektedir. Bu yöntemin esası toprakta özellikle büyük çoğunluğu 40-50 santimetre katmanında bulunan yabancı ot tohumlarının güneş ışığını engelleyerek çimlenmesini engellemektedir. Bu kapatma yönteminde sulama sistemi, damla sulama sistemi olmalı ve siyah plastik örtü altında kalacak şekilde düzenlenmelidir. Bu yöntemi sadece elmada değil kayısı, nektari, erik ve kiraz gibi diğer bir çok meyve türlerinde de Türkiye'nin her bölgesinde uygulayabiliriz."

-Organik tarım için avantaj-

Yabancı otlara karşı kullanılan ilaçların bir takım kimyasal kalıntılar bırakacağını vurgulayan Yrd. Doç. Dr. Üstüner, organik meyvecilik için örtü yönteminin olmazsa olmaz olduğunu kaydetti.

Ağaçların hastalık riskine karşı da kapatma yöntemini öneren Üstüner, sözlerini şöyle tamamladı:

"Organik tarım açısından ve diğer avantajları yönünden siyah plastik örtü hem kimyasal mücadele hemde mekanik mücadele ile mukayese edildiğinde bir çok avantajlara sahiptir. Yabancı otlara karşı yabancı ot ilacı uygulamasında ise toprakta, suda ve havada bir takım kimyasal kalıntılar olabileceği, bu durum insan ve çevre sağlığı açısından önemli bir tehdit oluşturacağı da unutulmamalıdır. Ayrıca yabancı otlarla çapa ile mücadele yapıldığında ağaçların kök ve gövdelerinde yaralanma riskini beraberinde getirir."

- KAHRAMANMARAŞ

- Kaynak: AA

Son Dakika Yerel Organik Meyve Üretiminde İlaçsız Yöntem - Son Dakika


YORUMLAR

Son Dakika

Çukur'un 106. bölümünden ilk sahne yayınlandı! Selim Koçavalı öldü mü? Bursa'yı ayağa kaldıran olay! Kardeşinden çaldığı kamyonla dehşet saçtı Polisin şüphesi gerçeği ortaya çıkardı! İçeriden çıkan tam 40 kişiye 120 bin TL ceza kesildi İçişleri Bakanlığı'nın genelgesinde sokağa çıkma kısıtlamasından muaf olanlar madde madde sıralandı! İşte o liste Market, bakkal, kasap hafta sonu 10.00-17.00 arasında faaliyet gösterecek Hafta içi saat 21.00-05.00 arası, hafta sonu ise kesintisiz sokağa çıkma kısıtlamasının detayları belli oldu İngiliz şarkıcı Rita Ora'nın iç çamaşırsız pozu takipçilerinden tam not aldı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan: Türkiye'de birkaç milyon virüslü insan var, aramızda dolaşıyorlar