Orhan Pamuk'a Karadağ'dan Ödül - Son Dakika

Orhan Pamuk'a Karadağ'dan Ödül

14.12.2017 10:10
Orhan Pamuk'a Karadağ'dan Ödül, System.String[]

Karadağ Cumhuriyeti tarafından Orhan Pamuk'a Edebi Ateş Ödülü verildi.

14 Aralık Perşembe günü Karadağ'da yapılan bir törenle ödülünü alan Pamuk, bu yıl ayrıca Kafamda Bir Tuhaflık romanının Fransızca çevirisiyle, Fransa'nın en çok satan haftalık dergisi Le Point'in "En iyi 25 kitap" listesine üçüncü sıradan girerken, son romanı Kırmızı Saçlı Kadın'ın İngilizce çevirisiyle de ünlü Ekonomi, Son Dakika Ekonomi Haberleri, Ekonomi Son Dakika'>ekonomi dergisi Financial Times'ın "Yılın Önde Gelen Kitapları" listesinde yer aldı.

2006 referandumuyla Sırbistan-Karadağ'dan ayrılıp bağımsızlığını kazanan, Avrupa ve Balkanlar'ın en genç ülkelerinden Karadağ Cumhuriyeti'nce 14 Aralık Perşembe günü Orhan Pamuk'a Edebi Ateş Ödülü verildi. Geçtiğimiz yıllarda 2010 Nobel Edebiyat Ödülü sahibi Perulu yazar Mario Vargas-Llosa ve ülkemizde de tanınan İtalyan romancı Claudio Magris'e verilen ödüle 2017 yılında Orhan Pamuk layık görüldü. Mario Vargas-Llosa, bu yılki ödül gerekçesinde Pamuk'un eserlerindeki edebi derinlik ve yazarın edebiyata kendini adamışlığının yanı sıra, insan haklarına dair duyarlılığını da övdü. Söz konusu ödülün ardından 16 Aralık Cumartesi günü Karadağ Cumhuriyeti'nin Budva kentinde Orhan Pamuk'un eserleri üzerine bir de sempozyum düzenlenecek.

2006 yılında Türkiye'ye ilk Nobel Edebiyat Ödülü'nü kazandıran Pamuk, son iki romanının çevirileriyle de dünya listelerinde: Kafamda Bir Tuhaflık, Fransızca çevirisiyle, Fransa'nın en çok satan haftalık dergisi Le Point'in 2017 yılının "En iyi 25 kitap" listesine üçüncü sıradan girerken, İngilizce'ye Red-Haired Woman adıyla çevrilen son romanı Kırmızı Saçlı Kadın, ünlü ekonomi dergisi Financial Times'ın "Yılın Önde Gelen Kitapları" listesinde yer aldı.

Orhan Pamuk'a Karadağ'dan Ödül

- Kaynak: Bültenler

Son Dakika Kültür Sanat Orhan Pamuk'a Karadağ'dan Ödül - Son Dakika

YORUMLAR

Son Dakika

Ermenistan Radyosu Serdar Ortaç'ın ardından Tarkan'ı da öldürülen Azerbaycan askeri olarak servis etti Kırmızı Oda'daki kadına şiddet yanlısı sözler sosyal medyada gündem oldu ABD başkanlığı için yarışan Biden, ücretsiz koronavirüs aşısı sözü verdi Süt sağarken elektrik akımına kapılan kadın feci şekilde can verdi İlker Başbuğ: En büyük hayalim Türkiye ile Azerbaycan'ı tek devlet olarak görmek Hadise ve Kaan Yıldırım, ailelerinin onay vermesiyle evlilik kararı aldı "Evde ek iş" tuzağına düşmeyin! Yüzlerce kişi mağdur oldu 82 yıl önce kurulan Ümraniyespor, ismini değiştirdi