Orhan Pamuk ABD'de Kitabını Tanıttı - Son Dakika

Orhan Pamuk ABD'de Kitabını Tanıttı

29.10.2015 14:09
Orhan Pamuk ABD'de Kitabını Tanıttı, System.String[]

LOS Nobel ödüllü yazar Orhan Pamuk, Amerika'da satışa sunulan "Kafamda Bir Tuhaflık" isimli son romanını tanıtımı için geldiği Los Angeles'ta okurlarıyla buluştu.

LOS Nobel ödüllü yazar Orhan Pamuk, Amerika'da  satışa sunulan "Kafamda Bir Tuhaflık" isimli son romanını tanıtımı için geldiği Los Angeles'ta okurlarıyla buluştu.

Son kitabı "Kafamda Bir Tuhaflık"ın İngilizce'ye çevrilerek ABD'de satışa sunulmasının ardından tanıtım turuna çıkan ünlü yazar, Getty Center'da okurlarıyla bir araya geldi.

Etkinliğin başında kitabından bir bölüm okuyan Pamuk daha sonra Los Angeles Times'ın kitap eleştirmeni David  L. Ulin ile söyleşi yaptı.

Ulin'in romanın yazılış sürecine ilişkin sorusu üzerine Pamuk, kitaplarında, hikayeden çok ayrıntıların önemli olduğunu söyledi. Yazma sürecinin tek bir aşamadan oluşmadığını belirten Pamuk, büyük oranda silerek, düzelterek, tekrar tekrar yazarak ve beklenemedik gelişmeler ve ilginç ayrıntılarla okuru heyecanlandırarak devam ettiğini belirtti.

İstanbul'un romanları üzerindeki etkisine dair bir soru üzerine ise diğer yazarlar gibi kendisi için de önceliğin insan olduğuna vurgu yapan Pamuk, ancak uluslararası tanınırlık kazandıktan sonra "İstanbul yazarı" olarak anılmaya başlandığını ve romanlarındaki İstanbul etkisini böylelikle 45 yaşından sonra fark ettiğini söyledi. Pamuk, "İstanbul yazarı olmak planladığım bir şey değildi. İstanbul bundan 63 yıl önce yani doğduğum yıl bir milyon nüfuslu bir şehirdi, yazarlığa başladığımda 3 milyona ulaştı, şimdi ise 15-16 milyon nüfuslu bir şehir oldu. ve ben şanslıyım ki bu sürece bizzat tanıklık ettim" diye konuştu.

Orhan Pamuk, yoksul bir bireyi anlattığı son romanı "Kafamda Bir Tuhaflık" hakkında yaptığı değerlendirmede de romanı  yazarken en çok zorlandığı hususun hikayenin ana karakteri Mevlüt'le farklı sınıflardan gelmeleri olduğunu ifade etti. Karakterin gerçekçi olabilmesi için çok sayıda insanla röportaj yaptığını dile getiren Pamuk, yoğurtçular, bozacılar, midyeciler ve  sokak satıcılarıyla görüşerek romanını şekillendirdiğini kaydetti.

Pamuk, söyleşinin ardından okurların sorularını cevaplayarak kitabını imzaladı.

Ekin Oklap tarafından İngilizce'ye çevrilen ve ABD'de Alfred Knopf Yayınevi tarafından okurlara sunulan "Kafamda Bir Tuhaflık" romanında, 1970'lerden 2010'lara Türkiye'nin geçirdiği dönüşüm, Anadolu'dan İstanbul'a göç eden ve boza satarak hayatını kazanan Mevlut karakteri üzerinden hikaye ediliyor.

Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Orhan Pamuk ABD'de Kitabını Tanıttı - Son Dakika


Son Dakika

Koronadan hayatını kaybeden Karadeniz'in kanaat önderlerinden Nuri Genç'in cenazesine binlerce kişi katıldı Bir kütükle mucize keşif! 160 milyon yıllık fosil ağaç kalıntıları bulundu Ölümüne sebep olduğu adamı değil, aracını kontrol ederek olay yerinden kaçtı SGK prim yapılandırmasında başvuru sayısı 1 milyon 428 bin oldu Bakan Koca yeni aşamaya geçildiğini duyurdu! 80 yaş üzeri vatandaşların aşılanmasına başlanıyor Mesut Özil'in Fenerbahçe'den 3.8 milyon eurodan daha az kazanacağı kesinleşti Varto'da saniyede 45 litre akan, 39 derece sıcaklıkta su bulundu Başörtüsünü çıkardıktan sonra açılıp saçılan Hanife Gürdal, şimdi de mini etekli pozunu paylaştı