Orhan Pamuk: Sorun Sadece Erdoğan Değil - Son Dakika

Orhan Pamuk: Sorun Sadece Erdoğan Değil

02.12.2015 02:20
Orhan Pamuk: Sorun Sadece Erdoğan Değil, System.String[]

Nobel ödüllü yazar, gündemi değerlendirdi, "Sorun sadece Erdoğan değil, etrafındaki yönetici sınıftır da, öyle bir parti ki tüm Türkiye'yi kontrol etmek istiyor" dedi.

Nobel ödüllü Yazar Orhan Pamuk, son kitabının tanıtımı için geldiği İtalya'da, Türkiye gündemine ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Bugün Türkiye'nin Avrupa'ya ihtiyacı olmayan bir duruma geldiğini belirten Pamuk, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ise, ülkeyi tek adam olarak yönetmek istediğini ifade ederek, "Sorun sadece Erdoğan değil, etrafındaki yönetici sınıftır da, öyle bir parti ki (AK Parti) tüm Türkiye'yi kontrol etmek istiyor" dedi.

Orhan Pamuk, İtalyancaya "La stranezza che ho nella testaö adıyla çevrilen "Kafamda bir tuhaflık" romanının tanıtımını, önceki akşam Torino kentindeki Carignano Tiyatrosu'nda gerçekleştirdi. Burada yaptığı konuşmada, "Benim ülkem; Türkiye, düşündüğünüzden daha çok Avrupa'ya entegre ve yakındır" diyen Pamuk, bu ülkede son zamanlardaki siyasi olayların ise korkunç olduğunu dile getirdi.

"Politikacılarımız daha da toleranssızlar, özellikle gazetecilere karşı tehditkarlar" diyen Orhan Pamuk, "Gazeteciler dayak yiyor, hapse atılıyor, öldürülüyorlar. Baş muhalif gazetenin genel yayın yönetmeni, yakın arkadaşım (Can Dündar) hapse atıldı. Ne söyleyebilirim ki? Çok kızgın ve üzgünüm" diye konuştu.

"TAHİR ELÇİ'NİN ÖLDÜRÜLMESİ KORKUNÇ BİR EYLEMDİR"

İl Mattino gazetesine özel açıklamalar da yapan Pamuk, Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi'nin öldürülmesine yönelik tepkisini ise, "Korkunç bir eylemdir, çünkü barışçıl bir adama, Kürt meselesinin seçkin bir temsilcisine karşı işlendi ve aynı zamanda entelektüel sınıfa bir saldırıdır" sözleriyle ortaya koydu.

Geçmişte de bu tür cinayetlere tanık olduklarını ve bunların faillerinin bulunamadığını anlatan yazar, "Bunlar kesin bir politik stratejinin parçasıydı ve ne yazık ki o dönemlere dönüyor olduğumuz hissine sahibim, tam da Kürt azınlıkla barış girişiminin iflas ettiği zamanda" dedi.

"AVRUPA, DÜŞÜNCE ÖZGÜRLÜĞÜ VE DEMOKRASİYİ İHMAL ETMEMELİ"

Pamuk, Brüksel'deki zirveden sığınmacılar için Türkiye'ye 3 milyar Euro verilmesi ve AB'ye giriş müzakerelerinin canlandırılması kararına dair görüşlerini de, "Geçen yıllarda büyük bir enerjiyle, Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne girmesi için savaş verdim; bu nedenle bu anlaşmayı, Türkiye'nin entegrasyonu için ileriye dönük büyük bir adım olarak görüyorum" diye ifade etti.

Bugün AB'nin, istemediği göçmenlere ilişkin Türkiye'den bir çeşit filtre rolü görmesini istediğini söyleyen Pamuk, "Bu olumlu bir şey olacaksa, Türkiye-Avrupa arasındaki dosyanın yeniden açılmasında olduğu kadar Avrupa, demokrasi ve düşünce özgürlüğü meselelerini de ihmal etmemeli" diye konuştu.

"TÜRKİYE'NİN ÖLÜMCÜL BİR ŞEKİLDE ASYA'YA İTİLMESİ AVRUPA İÇİN İYİ BİR ŞEY DEĞİL"

Türkiye'nin, sadece kişi başına düşen milli gelir bakımından Avrupa standartlarına yakın olmasının yeterli olmadığını dile getiren Pamuk, sözlerine şöyle devam etti:

"Türkiye, aynı zamanda kendini özgürce ifade etme olasılığı bulunmayan bir ülke olacaksa; göçmen akınına ilişkin Avrupa'nın jandarması olması da yeterli değildir: eleştirici aydınlar muazzam bir baskı altında, gazeteciler sansür ve saldırıya uğruyor, hapse atılıyor. Avrupa, Türk hükümetinden daha fazla demokrasi ve özgürlük elde edemezse, ölümcül bir şekilde Türkiye'yi Asya'ya doğru itecektir ve bu da AB için iyi bir şey değildir."

"ERDOĞAN, ORDUNUN ŞANTAJINA BOYUN EĞMEME CESARETİNİ GÖSTERDİ"

Pamuk, "Avrupa'nın Türkiye'ye ihtiyacı var. Siz Erdoğan'ın Avrupa'ya ihtiyacı olduğuna inanıyor musunuz? sorusuna da şöyle karşılık verdi:

"Birkaç yıl öncesine kadar Erdoğan'ın partisi, Türkiye'nin, bir askeri darbe hayaletini ortaya atarak yardım istediği Avrupa'ya girmesinden yanaydı. Buna karşı olan ise askerler ve laikler idi. Şimdi bu neredeyse tersine döndü ve Erdoğan'ın ordunun şantajına boyun eğmeme cesaretini gösterdiği kabul edilmeli."

"SORUN SADECE ERDOĞAN DEĞİL"

Bugün Türkiye'nin Avrupa'ya ihtiyacı olmayan bir duruma geldiğini belirten Pamuk, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ise, ülkeyi tek adam olarak yönetmek istediğini ifade ederek, "Sorun sadece Erdoğan değil, etrafındaki yönetici sınıftır da, öyle bir parti ki (AK Parti) tüm Türkiye'yi kontrol etmek istiyor" dedi.

Orhan Pamuk: Sorun Sadece Erdoğan Değil

Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel Orhan Pamuk: Sorun Sadece Erdoğan Değil - Son Dakika


Son Dakika

Selçuk Bayraktar, Akıncı PT-3 ile yuvadan uçmadan önce son selfiesini çekti Kitapta yazım yanlışı gören Demet Akalın MEB'i etiketleyerek isyan etti: Ben yapsam içimden geçersiniz! Tarım ve Orman Bakanlığı'ndan İBB'nin mobil ekmek büfelerine yasak Yunanistan'da kara kuvvetleri için zorunlu askerlik 9 aydan 1 yıla çıkarılıyor Marketten dönen çift kurşuna dizildi! Camdan bakan çocuk anne ve babasının cansız bedenini gördü Mansur Yavaş'tan Ankara'da yaşayan EYT'lilere müjde: GSS primlerini ödemeye başlıyoruz Eşinin ölüm haberini alan kadın, kalp krizi geçirip hayatını kaybetti Makedonya'dan sınır dışı edilen Sedat Peker suskunluğunu "Yanvar Katliamı" ile bozdu