Orhan Pamuk: "Laikler ve Askerler, Artık Darbe Yapamayacaklarını Düşünerek AB'ye Girmek İstemiyordu" - Son Dakika

Orhan Pamuk: "Laikler ve Askerler, Artık Darbe Yapamayacaklarını Düşünerek AB'ye Girmek İstemiyordu"

03.12.2015 15:14
Orhan Pamuk:

Dha DIŞ HABER - Esma Çakır - Roma / DHA NOBEL Ödülü sahibi Yazar Orhan Pamuk, Türkiye'deki basın ve ifade özgürlüğü sorunu ile Türkiye ve Avrupa Birliği (AB) arasındaki ilişkiye dair açıklamalarda bulundu.

Dha DIŞ HABER -

Esma Çakır - Roma/ DHA

NOBEL Ödülü sahibi Yazar Orhan Pamuk, Türkiye'deki basın ve ifade özgürlüğü sorunu ile Türkiye ve Avrupa Birliği (AB) arasındaki ilişkiye dair açıklamalarda bulundu.

Orhan Pamuk, İtalyancaya "La stranezza che ho nella testa" adıyla çevrilen "Kafamda bir tuhaflık" son romanının tanıtımını, Torino kentinin ardından başkent Roma'da da gerçekleştirdi.

Pamuk, Müzik Parkı Oditoryumu'nda, edebiyat eleştirmeni ve gazeteci Marino Sinibaldi'nin yönetiminde gerçekleştirilen etkinlikte, ülkesinde yaşanan gelişmelere de değindi.

"BİZ ROMANCILAR AÇIKÇA SEKS YAZMADIĞIMIZ SÜRECE TEHLİKEDE DEĞİLİZ"

"Hükümetin, ifade ve basın özgürlüğüne karşı baskısını şiddetle eleştiriyorum" diyen ünlü Yazar, "Biz romancılar açıkça seks üzerine yazmadığımız sürece tehlikede değiliz, ama gazeteciler tehlikede" diye konuştu.

Hükümeti eleştiren gazetecileri işten çıkarmaları için gazete sahiplerine, ekonomik ve bürokratik taktiklerle büyük baskı yapıldığını anlatan Pamuk, şunları kaydetti:

"Onları rahatsız eden muhalif gazetecileri işten çıkarttırmayı başaramazlarsa, hükümet yanlısı bir figür mutlaka ortaya çıkıp, onları açıkça tehdit etmeye başlıyor. Eğer onları bu şekilde de susturamazlarsa, bu gazeteciler kendilerini derhal adliyede, savcıların önünde buluyorlar."

"CAN DÜNDAR'IN TUTUKLANMASI SKANDALDIR"

"Yine susturmayı başaramazlarsa onları hapse atıyorlar" diye sözlerini sürdüren Pamuk'un, "Aynen sevgili arkadaşım, Cumhuriyet'in Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar'a yapıldığı gibi. O, 6 gündür hapiste. Bu gerçek bir skandaldır. Türkiye'de gerçekten baskı altında olanlar; muhalif gazeteciler, entelektüeller ve yorumculardır" ifadeleri, salondakilerden yoğun alkış aldı.

"LAİKLER VE ASKERLER, İRONİK OLARAK AB'Yİ İSTEMİYORDU"

Marino Sinibaldi ayrıca Pamuk'a, Türkiye ve Avrupa Birliği (AB) ilişkilerine dair görüşlerini de sordu.

10 yıl önce hükümetin AB'ye katılmayı istediğini ve kendisinin de bunu desteklediğini, ancak ironik olarak laiklerin ve askerin ise buna karşı çıktığını öne süren Pamuk, "Çünkü 'AB'ye girersek askeri darbe yapamayız' diye düşünüyorlardı. Şimdi bu durum değişti" dedi. Brüksel'de 29 Kasım'da yapılan AB-Türkiye Zirvesi'nin olumlu geçtiğini dile getiren Pamuk, "Sanırım 6-7 yıldan bu yana ilk kez Türk Başbakanı ve AB liderleri el sıkışıp, gülümsüyorlardı. Ben AB'ye ve Türkiye'nin ona tam üyeliğine inanıyorum. Türkiye bunu hak ediyor" diye konuştu.

Bu siyasilerin el sıkışmasından büyük memnuniyet duyduğunu ifade eden Pamuk, ancak Avrupalı liderlerin, Türkiye'deki temel hak ve özgürlükler; ifade ve basın özgürlüğü ile insan hakları ihlallerinden de gözünü ayırmaması gerektiğini ekledi.

Orhan Pamuk: Laikler ve Askerler, Artık Darbe Yapamayacaklarını Düşünerek AB'ye Girmek İstemiyordu
Orhan Pamuk: Laikler ve Askerler, Artık Darbe Yapamayacaklarını Düşünerek AB'ye Girmek İstemiyordu
Orhan Pamuk: Laikler ve Askerler, Artık Darbe Yapamayacaklarını Düşünerek AB'ye Girmek İstemiyordu
Orhan Pamuk: Laikler ve Askerler, Artık Darbe Yapamayacaklarını Düşünerek AB'ye Girmek İstemiyordu

Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel Orhan Pamuk: 'Laikler ve Askerler, Artık Darbe Yapamayacaklarını Düşünerek AB'ye Girmek İstemiyordu' - Son Dakika


Son Dakika

Çinli et tüccarlarının elinden yüzü yırtılmış halde kurtarılan köpek, şimdilerde İngiltere'nin maskotu Alevler arasında kalan talihsiz kadın feci şekilde can verdi, yakınları sinir krizi geçirdi Alman basını Mesut Özil'in imza törenindeki açıklamalarına geniş yer verdi Sivaslı işadamı memleketine Türkiye'nin en büyük meyve bahçesini kuruyor Son Dakika: Merkez Bankası yıl sonu enflasyon beklentisini yüzde 9,4'te sabit bıraktı Fabrika atıkları nedeniyle dere yatağından taşan köpükler mahalleliyi tedirgin ediyor Tekerlekli sandalyesi çalınan engelli genç feryat etti: Sadece ayaklarımı değil kalbimi de çaldılar Genç çiftin öldürülerek toprağa gömüldüğü köyde jandarma nöbet tutuyor