Orhan Pamuk: "Yeni Romanıma Başladım" - Son Dakika

Orhan Pamuk: "Yeni Romanıma Başladım"

14.03.2015 22:19
Orhan Pamuk:

Nobel ödüllü yazar Orhan Pamuk, 'Kafamda Bir Tuhaflık' adlı son kitabından sonra yeni kitabına başladığını ve ilk cümlesini yazdığını açıkladı.

Nobel ödüllü yazar Orhan Pamuk, 'Kafamda Bir Tuhaflık' adlı son kitabından sonra yeni kitabına başladığını ve ilk cümlesini yazdığını açıkladı. Pamuk, yazmaktan en çok iftihar ettiği romanın, 'Benim Adım Kırmızı' olduğunu söyledi.

İzmir'de Konak Belediyesi'nin düzenlediği etkinlikte Orhan Pamuk, Selahattin Akçiçek Kültür Merkezi'nde okurlarıyla bir araya geldi. Erkan Irmak'ın yönlendiricilik yaptığı ' Edebiyat, Roman, Tuhaflık ve Hayat' başlıklı söyleşide Pamuk, son kitabı 'Kafamda Bir Tuhaflık' ile ilgili düşüncelerini paylaştı. Yazdığı romanın tekniği üzerine kafa yoran bir romancı olduğunu belirten Pamuk, "İlk cümle benim için çok önemli. Romanın üslubu, içinde olan her şeyi ilk cümlede söylemek isterim. Bu nedenle onu yazması zordur" dedi.

Orhan Pamuk, 'Kafamda Bir Tuhaflık' romanından sonra yeni bir roman yazmaya başladığını ve ilk cümlesini yazdığını açıkladı. En sevdiği kitabının, romanın ne olduğunu söylemenin zor olduğunu belirten yazar Orhan Pamuk, bunun ruh haline göre değiştiğini söyledi. Pamuk,  'Kara Kitap' adlı romanının en ilginç deneyimi olduğunu, ancak yazmış olmaktan iftihar ettiği romanın ise 'Benim Adım Kırmızı' olduğunu açıkladı. Pamuk,  'Benim Adım Kırmızı' adlı kitabının Çin'de çok sattığını, 'Kar' romanının ABD'de çok sevildiğini, İspanya'da ise en çok 'İstanbul' adlı romanın beğenildiğini dile getirdi.

Tanımış ve arkadaşı olmaktan mutlu olduğu ve gurur duyduğu yazarın Yaşar Kemal olduğunu açıklayan Orhan Pamuk, "Yaşar Kemal ile siyaset ve edebi arkadaşlığımız vardı. Bir de uzun yürüyüşler yapardık. Yaşar Kemal konuşur ben dinlendirdim. Bu kadar çok bilgisi olduğu için kıskanırdım" diye konuştu.

Orhan Pamuk, Oğuz Atay'ın da kendisi için çok önemli bir yazar olduğunu söyledi. Pamuk'un söyleşisini Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş da dinledi. - İzmir

Orhan Pamuk: Yeni Romanıma Başladım
Orhan Pamuk: Yeni Romanıma Başladım
Orhan Pamuk: Yeni Romanıma Başladım
Orhan Pamuk: Yeni Romanıma Başladım
Orhan Pamuk: Yeni Romanıma Başladım

Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel Orhan Pamuk: 'Yeni Romanıma Başladım' - Son Dakika


Son Dakika

ABD polisinin şüpheli şahsı kurşuna dizdiği anların görüntüleri ortaya çıktı Suluk reklamı yapan Duygu Özaslan dalga konusu oldu: Bittikçe doldurabiliyorum Akkuyu Nükleer Santrali inşaatındaki planlı patlamada evler ve seralar zarar gördü Sağlık Bakanlığı koronavirüs aşısı için 10 kuralı belirledi! 4 gruptakilere aşı yapılmayacak Konyaspor maçında ayağı kırılan Abdülkadir Ömür, 6 ay forma giyemeyecek Emniyetten "Sultangazi'de çocuk kaçırma girişimi"ne ilişkin açıklama: Akli dengesi yerinde değil Gram altın tekrar 500 TL olur mu? Ünlü analist İslam Memiş son gelişmeleri değerlendirdi Rusya lideri Putin, dondurucu soğukta buz gibi suya girdi