Orman ve Su İşleri Bakanı Eroğlu Açıklaması - Son Dakika

Orman ve Su İşleri Bakanı Eroğlu Açıklaması

15.01.2012 15:20
Orman ve Su İşleri Bakanı Eroğlu Açıklaması, System.String[]

"Dünyada Çin'den sonra en hızlı büyümeyi gerçekleştiren, IMF'ye boyun eğmeyen ve yoluna IMF'siz devam eden bir Türkiye, küresel bir güç Türkiye var" dedi.

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu,

"Dünyada Çin'den sonra en hızlı büyümeyi gerçekleştiren, IMF'ye boyun eğmeyen ve yoluna IMF'siz devam eden bir Türkiye, küresel bir güç Türkiye var" dedi.

Bakan Eroğlu, İmamoğlu ilçesi Ekonomi, Son Dakika Ekonomi Haberleri, Ekonomi Son Dakika'>spor salonunda, DSİ Genel Müdürlüğünce Adana ve ilçelerinde 8 tesisin açılışına, 3 tesisin temel atma törenine katıldı.

Yeni projeleri hayata geçirmekten mutlu olduğunu belirten Eroğlu, "Yedigöze Barajı ve İmamoğlu Sulama İletim Kanalı için yaptıkları mücadeleyi, aştıkları engelleri anlatsa roman olacağını söyledi.

Eroğlu, "Bu proje, Türkiye'nin en büyük projelerinden biri. Toplam maliyeti yaklaşık 2 milyar lira. Bu projelerle birlikte adeta ikinci bir Çukurova oluşturacağız. Bu projelerde yaşadıklarımı hatıralarıma yazacağım. Burada Başbakanımıza şükranlarımızı sunuyorum. Bu projeyi kendisi bizzat takip etti. Zorun çoğunu başardık ve artık önümüz açık. Bundan sonrası çok daha kolay" diye konuştu.

Dünya lideri bir başbakana sahip olduklarını ifade eden Eroğlu, şunları kaydetti:

"Onunla gurur duyuyoruz. Başbakanımız 2003'te hükümeti devraldığında 2002'den durum neydi, Türkiye'nin hali neydi, şimdi nasıl- İnsan hafızası çabuk unutur. Tabii 70 sente muhtaç olduğumuz günleri çabuk unuttuk. Kilometrelerce uzun kuyrukta kaldığımızı, yolları aşamadığımızı, bir litre mazot almak için oluşturulan kuyrukları, paramızdaki 6 sıfırı çabuk unuttuk. Bunlar kolay değil. 6 sıfırı atıp paramıza itibar kazandırdık mı, kazandırdık. Bazı yazar çizerler

'bunlar paradan altı sıfırı atamaz, atarlarsa kalemimizi kırarız' dediler ama kimse kalemini falan kırmadı. Enflasyon canavarı vardı 'onu hiç kimse yok edemez' diyorlardı. Yüzde 80-90'lık enflasyon rakamlarını gördük ama şimdi tek haneli rakamlara indi mi- Hayal bile edemezlerdi. Devletin borçlanma oranı bizden önce yüzde 61'di. Bütçenin büyük kısmı faiz ödemelerine gidiyordu, şimdi yüzde 61'den yüzde 7-8'lere indi. Bu parayı millet ödüyordu, dolayısıyla yatırım yapılmıyordu. Bir göleti 15 yılda yapamıyorlardı. Biz 365 günde yaptık. Şimdi Allah'a şükür, temel attığımız zaman açılış tarih ve saatini veriyoruz. Devletin borçlarını ödüyoruz. Dünyada Çin'den sonra en hızlı büyümeyi gerçekleştiren, IMF'ye boyun eğmeyen ve yoluna IMF'siz devam eden bir Türkiye, küresel bir güç Türkiye var. Gurur duyuyoruz. Bu şanlı bayrağımızı bu topraklarda ilelebet dalgalandıracağız ve bayrağımızı daha da ileriye hep birlikte taşıyacağız."

Bakan Eroğlu, bakanlık olarak 2003'ten beri büyük hizmetler verdiklerini belirterek, şöyle devam etti:

"Sadece bin 127 tesisi tamamlayıp aziz milletimizin hizmetine sunduk. Bunun 206'sı baraj. 49 kentimize de içme suyu götürdük. Hatırlayın İstanbul'da bile geçmişte tankerlerin arkasında kuyruklar olur, kadınlar bidonlarla su taşırdı. Türkiye'de artık bu manzaralar kalmadı. Çünkü tüm şehirler için bir planımız var. Sadece günü kurtarmak için değil 2040, 2050 hatta Ankara, İstanbul, İzmir gibi büyük kentlerde 2060'a kadar içme suyu tedarik edecek projelerimizi yaptık. Nereden nereye."

Ormancılıkta dünyada ilk 3'e girdiklerini ifade eden Eroğlu, şöyle konuştu:

"Yıl sonunda 2 milyon 300 bin hektar alanı ağaçlandırıp bozuk orman sahalarını ıslah etmiş olacağız. DSİ ve aynı zamanda da Orman Genel Müdürlüğü ve Meteoroloji Genel Müdürlüğü ile ortak çalışıyoruz. Ülkemiz stratejik konuma sahip. Bu nedenle ayakta kalmak için güçlü olmak zorundayız. 2023'te dünyada 10 büyük ekonomi arasına Türkiye'yi hep birlikte taşıyacağız. Biz büyük bir ülkeyiz, büyük bir tarihimiz var."

-Bozuk orman alanları-

Eroğlu, bozuk orman alanlarında birtakım çalışmalar başlattıklarını belirterek, "Bunları 49 yıllığına kadar vatandaşlarımıza verip onların gelir seviyesini artıracağız. Dünyadaki tıbbi ve aromatik bitkilerle ilgili çok iyi bir pazar var. Sadece Çin 100 milyar dolarlık ihracat yapıyor. Biz şu an 150-200 milyon dolarlık ihracat yapıyoruz, bu yeterli değil. 2015'e kadar 1,5 milyar dolarlık ihracat yapmayı hedefliyoruz. Onun için Hatay ve Adana'yı pilot il seçtik. Orman köylülerimize her türlü desteği vereceğiz" dedi.

DSİ Genel Müdürü Akif Özkaldı ise açılışı yapılan tesislerin yaklaşık 15 milyon 961 bin 287 liraya mal olduğunu, bu tesislerden 18 bin 700 dekar tarım alanın sulanacağını, 3 ilçe ve 4 köyün taşkından korunacağını söyledi.

Özkaldı, 138 milyon liraya mal olacak tesisler sayesinde 21 bin 200 dekar alanın sulanacağını belirterek, şunları kaydetti:

"Çukurova demek tarım demek, tarım demek suyla hayatı buluşturmaktır. Bu coğrafya ülkemizin en gelişmiş tarım bölgesi. 133 milyon liraya mal olacak İmamoğlu Sulama İletim Kanalı bölge açısından oldukça önemli. Bu sulamalar için su kaynağımızın yapımı rüya gibi görülen Yedigöze Barajı'ydı. Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan tarafından hizmete alınan bu barajın bu bölge için gerçekleşmesi gerçekten bir rüya gibiydi. Bugün bu hayal gerçekleşiyor ve tesisle birilikte Çukurova içinde bir Çukurova daha meydana getireceğiz."

Adana Vali Vekili Mehmet Zeki Koçberber'in de konuşma yaptığı törende, Bakan Eroğlu ve beraberindekiler, "Çatalan Çiçekli Sulama Şebeke Yerüstsuyu Sulamaları, Merkez Acıdere Islahı, Adana Ceyhan İlçe Merkezi Ceyhan Nehri Kıyı Erozyon Kontrolü 1. Kısım, Adana Ceyhan Akpınar Deresi, Adana- Feke İlçe Merkezi Asmaca Çayı, Adana Kozan Turunçlu ve Kemerköy Arazisi Deliçay Deresi 2. Kısım, Adana Tufanbeyli Kötüdere Deresi, Feke Gürümze Köyü Cennet Pınarı Deresi Islahı tesislerinin açılışını yaptı ve İmamoğlu Sulaması 1. Kısım, İmamoğlu Sulama İletim Kanalı İnşaatı ve Aşağı Seyhan Ovası sulama kanallarının emniyet tedbirlerinin alınmasıyla ilgili tesislerin temelini attı.

Törene, AK Parti Adana milletvekilleri Ali Küçükaydın ve Mehmet Şükrü Erdinç, Adana Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Zihni Aldırmaz ile belediye başkanları, kurum müdürleri, sivil toplum örgütü temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

- ADANA

Kaynak: AA

Son Dakika Yerel Orman ve Su İşleri Bakanı Eroğlu Açıklaması - Son Dakika


Son Dakika

Rıdvan Dilmen, F.Bahçeli Kim Min-Jae'yi öve öve bitiremedi: Ligimiz için fazla bir oyuncu 21:11 Rıdvan Dilmen, F.Bahçeli Kim Min-Jae'yi öve öve bitiremedi: Ligimiz için fazla bir oyuncu Barcelona'ya transfer olan Emre Demir'in serbest kalma bedeli 400 milyon euro 20:31 Barcelona'ya transfer olan Emre Demir'in serbest kalma bedeli 400 milyon euro Şemsiyelerinizi bugünden hazırlayın! Meteoroloji'den 4 bölgedeki 41 il için sağanak uyarısı 20:14 Şemsiyelerinizi bugünden hazırlayın! Meteoroloji'den 4 bölgedeki 41 il için sağanak uyarısı
Son Dakika: Türkiye'de 23 Eylül günü koronavirüs nedeniyle 217 kişi vefat etti, 27 bin 844 yeni vaka tespit edildi 20:00 Son Dakika: Türkiye'de 23 Eylül günü koronavirüs nedeniyle 217 kişi vefat etti, 27 bin 844 yeni vaka tespit edildi Kadıköy'de bir gol daha! Berisha'nın pasında Mesut Özil fileleri havalandırdı 19:12 Kadıköy'de bir gol daha! Berisha'nın pasında Mesut Özil fileleri havalandırdı Fenomen doktor Berika Demir'in estetiksiz hali şoke etti 18:53 Fenomen doktor Berika Demir'in estetiksiz hali şoke etti
Son dakika: Araç sahiplerine kötü haber! LPG oto gaza zam geldi 18:17 Son dakika: Araç sahiplerine kötü haber! LPG oto gaza zam geldi Son Dakika! Erdoğan'dan ABD-Türkiye ilişkileriyle ilgili açıklama: Şu an gidiş pek hayra alamet değil 18:14 Son Dakika! Erdoğan'dan ABD-Türkiye ilişkileriyle ilgili açıklama: Şu an gidiş pek hayra alamet değil
18:18
Advertisement