Orman ve Su İşleri Bakanı Eroğlu'nun Açıklaması - Son Dakika

Orman ve Su İşleri Bakanı Eroğlu'nun Açıklaması

17.02.2012 17:00
Orman ve Su İşleri Bakanı Eroğlu'nun Açıklaması, System.String[]

Eroğlu, Afyonkarahisar'da, kamu kurum ve kuruluşlarından kendilerine bir hedef koymalarını istediklerini belirterek, "Buraya her geldiğimizde hedeflerle ilgili neler yapabileceğini konuşacağız" dedi.

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Afyonkarahisar'da, kamu kurum ve kuruluşlarından kendilerine bir hedef koymalarını istediklerini belirterek, "Buraya her geldiğimizde hedeflerle ilgili neler yapabileceğini konuşacağız" dedi.

Eroğlu, Afyonkarahisar İl Özel İdaresi 2011 Yılı Yatırımları Değerlendirme Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, ülke genelinde olduğu gibi Afyonkarahisar'da da 2023 yılı hedefi doğrultusunda çalıştıklarını kaydetti.

"Bütün kamu kurum ve kuruluşlarından kendilerine bir hedef koymalarını istedik" diyen Eroğlu, şöyle konuştu:

"Afyonkarahisar'a her geldiğimizde hedeflerle ilgili neler yapabileceğini konuşacağız. Bunu, hem kamuoyunu bilgilendirmek açısından hem de birtakım problemleri birlikte aşmak açısından çok önemsiyorum. Dolayısıyla geçtiğimiz dönemlerde iki kez brifing aldık. Önümüzdeki günlerde de her 15 günde bir brifingler alacağız. Bugün de Özel İdarenin brifingini alacağız. Özel İdare, belediyeler dışındaki bütün alanlara, büyük hizmetler yapan en büyük birim durumunda. Geçmişte Köy Hizmetleri Genel Müdürlüğü bu hizmetleri yapıyordu. Ancak bildiğiniz gibi cari giderlerinin neredeyse yüzde 95'e ulaşması neticesiyle hizmet edemez haline geldiği için bu birim hükümetimiz tarafından lav edildi. İl Özel İdarelerine bu hizmetler verildi. Bence çok da isabetli oldu."

"İl Özel İdarelerinin yükü ağır"

Eroğlu, büyük coğrafyaya sahip, dağınık yerleşim ile çok sayıda köyü bulunan Afyonkarahisar'da İl Özel İdaresinin yükünün ağır olduğunu kaydetti.

İl Özel İdaresinin yükünü hafifletmek amacıyla iki husus belirlediklerini anlatan Eroğlu, şöyle devam etti:

"Birinci hususta, 'artık Afyonkarahisar İl Özel İdaresi göletler, sulamalar yapmasın. Bunların tamamını hükümet olarak biz yapalım' dedik. Nitekim şu anda 'Bin Günde Bin Göl' projesi kapsamında 70 gölet ve sulaması için inceleme yapılıyor. En azından 50'si gerçekleştirilir. Bu sene de bunların çoğunun temelini atacağız. 365 günde de sulamasıyla birlikte bitireceğiz. O bölgede refah seviyesini artıracak önemli yatırımlar. İkinci husus da geçmişte yeraltı suyundan sulama sistemleri vardı. Mevzuata göre kuyuları DSİ açıyor, elektriğini getiriyordu. Sulama sistemini önce Köy Hizmetleri, ardından da İl Özel İdareleri yapıyordu. Özel İdarelerin yükü ağır olduğu için biz geçen sene 100 milyon lira tahsis ettik ve bütün sulama birliği kooperatiflerini modern sistemde sulama yapacak şekilde kapalı sisteme geçirdik. 202 bin dekar alanda çalışma yapıldı. Yüzde 50'sini sulama birlikleri kooperatiflerine hibe ediyoruz. Damlama sulama yaparsa yüzde 60'ı hibe olarak veriliyor. Geri kalanını da 3 yıl ödemesiz 15 yılda faizsiz geri ödeyecekler. Bu çok büyük bir imkan çiftçiler için. Biz hesap ettik. Sadece kuyulardan su çekerken kullandığı enerjinin tasarrufundan sistem 3 yılda kendisini amorti ediyor."

Eroğlu, Afyonkarahisar'ın büyükşehir statüsüne kavuşması için hemşehrilerinin kendisine söz verdiğine de değinerek, 2 yılda il nüfusunun 750 bini yakalayacağına inandığını sözlerine ekledi.

- AFYONKARAHİSAR

- Kaynak: AA

Son Dakika Politika Orman ve Su İşleri Bakanı Eroğlu'nun Açıklaması - Son Dakika


Son Dakika

Messi ile kriz yaşayan Barcelona Başkanı Bartomeu istifa etti Hatay'daki yangında mahalleli, evleri yanmasın diye gözyaşlarıyla dua ettiler Hükümete tepki gösteren milletvekili, kürsüde kolunu kesip kanını akıttı Salgın nedeniyle Sakarya'daki tüm hastanelerde acil olmayan ameliyatlar durduruldu Freni patlayan araç uçuruma yuvarlandı! 1 kişi hayatını kaybetti Ermenistan ordusunun Berde'deki roketli saldırısında yaralanan siviller korku dolu anları anlattı Ayrıldığı nişanlısı, Büşra ile annesini öldürdü Karşılıklı boykot uygulayan Türkiye ve Fransa'nın ekonomik ilişkileri ne boyutta? Dikkat çeken rakamlar