Son dakika haberi! Orman yangınından etkilenen köylerde yaralar sarılmaya başlandı - Son Dakika

Son dakika haberi! Orman yangınından etkilenen köylerde yaralar sarılmaya başlandı

17.08.2021 11:16

Son dakika gelişmesine göre Orman yangınından etkilenen köylerde yaralar sarılmaya başlandı Muğla'nın Marmaris ilçesinde 29 Temmuz tarihinde çıkan ve 9 gün süren orman yangınında sadece ağaçlar, yaban hayvanları değil, tarım arazileri, evler, ahırlar, evcil hayvanlarda zarar gördü.

Orman yangınından etkilenen köylerde yaralar sarılmaya başlandı

MUĞLA - Muğla'nın Marmaris ilçesinde 29 Temmuz tarihinde çıkan ve 9 gün süren orman yangınında sadece ağaçlar, yaban hayvanları değil, tarım arazileri, evler, ahırlar, evcil hayvanlarda zarar gördü. Orman yangınının en çok etkilediği kırsal mahallelerden olan Osmaniye köyünde evlerin yıkım çalışmaları ve bir evin yapım çalışması başladı.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yetkililerinin yapmış olduğu saha çalışmalarından sonra tespit edilen 96 binanın 69'u yıkıldı kalan 27 binanın yıkım çalışmaları devam ediyor. Yıkılan binaların sahipleri AFAD tarafından gönderilen konteynırlarda ve çadırlarda kalıyorlar. Yangından zarar gören ve içinde vatandaşların yaşadığı 14 hane olan Osmaniye mahallesinde vatandaşlara devlet tarafından ödemeler başladı.

Y Osmaniye Mahallesi Azası İbrahim Şahin "Yangının başladığı gün kendi arabamla İçmeler tarafına gelen yangına bakıp destek olmaya gitmiştim, ailem aradı 'Yangın bize yaklaşıyor hemen gel' dedi. O telaşla gelirken yolda arabam hararet yaptı, can havliyle yürüdüm buraya kadar koştum hemen kamyoneti alıp ailemi ve yakınları tahliye ettim. 93 model bir arabam vardı bıraktığım yere döndüğümde tamamen yanmış olduğunu gördüm. Devletimiz arabanın parası 30 bin lirayı verdi. Diğer zararlarımızı da karşılayacaklarını belirttiler. Allah devletimizden, belediyemizden, yardımcı olanlardan, olmak isteyenlerden razı olsun" şeklinde konuştu.

TOKİ'nin örnek ev modeli olarak yaptığı, mahallenin girişinde yaşayan ve evleri tamamen yanan, konteynıra taşınan Günay Şahin "Yangın çıktığı zaman kızımla evdeydik, kocam arı yanındaydı. Akrabalar aradı 'Hemen çıkın yangın sizin oraya geliyor' dediler. Biz de kaçtık, ertesi gün geldiğimizde her şeyimiz yanmış gördük, kurtarabildiklerimizi kurtardık ama kullanılacak halde değiller, devletimiz bize yardım ediyor. Evimiz yeniden yapılıyor şükür bu halimiz" diye konuştular. Örnek ev olan Şahin Ailesi'ne evlerinin 26 Ağustos'ta teslim edileceği bildirildi.

Yıkılan 14 hane ve 13 ahır daha önce kaç metrekare ise ona göre yapılarak en geç 1 yıl içinde teslim edileceği, o zamana kadar da her türlü barınma ve destek sağlanacağı belirtildi.

YORUMLAR
500
Büyükşehirden üreticiye ücretsiz hayvan yemi Büyükşehirden üreticiye ücretsiz hayvan yemi Marmaris'te 'Temel Arıcılık Eğitimi' kursu tamamlandı Marmaris'te 'Temel Arıcılık Eğitimi' kursu tamamlandı Marmaris'te geçen seneki yangında zarar görenler yeni evlerine kavuşuyor Marmaris'te geçen seneki yangında zarar görenler yeni evlerine kavuşuyor
Kaynak: İHA

Son Dakika 3. Sayfa Son dakika haberi! Orman yangınından etkilenen köylerde yaralar sarılmaya başlandı - Son Dakika

Bu haber İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı İhlas Haber Ajansı kurumudur.

Advertisement