Orta Afrika Cumhuriyeti'ndeki Olaylar - Son Dakika

Orta Afrika Cumhuriyeti'ndeki Olaylar

17.06.2014 20:54
Orta Afrika Cumhuriyeti'ndeki Olaylar

Selaka Başkan Yardımcısı General Daffan: "Gelecek görüşmeye Seleka'nın yasal temsilcileri çağrılmalı" Anti balaka yetkililerinden Wenezoui: "Seleka ile cuma günü ortak basın toplantısı düzenlenmesi için çabalar sürüyor"

Orta Afrika Cumhuriyeti'ndeki Müslüman Seleka grubunun Başkan Yardımcısı General Muhammed Musa Daffan, Hristiyan Anti-balaka ile yapılan görüşmelere, Seleka'nın "yasal temsilcilerinin" çağrılmadığını söyledi.

Daffan, Pareto İnsan Hakları Örgütü'nün arabuluculuğu ve Afrika ülkeleri öncülüğündeki barış gücü birliğinin (MISCA) güvenlik önlemleri altında dün başkent Bangui'de Anti-balaka grubu ile yapılan görüşmeye ilişkin AA muhabirine değerlendirmelerde bulundu.

Seleka'nın, Orta Afrika'da barışın sağlanması için başlatılan girişimlere destek verdiğini belirten Daffan, "Eski Devlet Başkanı Michel Djotodia, Seleka generallerinden Nureddin Adem ve ben görüşmeye çağrılmadık. Yani Pareto İnsan Hakları Örgütü, Seleka'nın yasal temsilcilerini görüşmeye çağırmadı" dedi.

Daffan, "Seleka'yı temsilen görüşmeye katılan siyasi büro koordinatörü Abdo Lay Hisan'ın görevi, gelecek görüşmeyi hazırlamak, onun herhangi bir siyasi rolü yok. Gelecek görüşmeye Seleka'nın yasal temsilcileri çağrılmalı" diye konuştu.

Öte yandan Anti-balaka yetkililerinden Sebastien Wenezoui, "Örgüt, arabuluculuk konusunda bizimle iletişime geçmedi. Anti-balaka, DRC ve MODA örgütleriyle koordinasyon içinde. Söz konusu iki kurum da şiddetin sona ermesi ve barışın sağlanması için faaliyet gösteriyor" ifadelerini kullandı.

Wenezoui ayrıca Seleka ile cuma günü ortak basın toplantısı düzenlenmesi için çabalarının sürdürüldüğünü sözlerine ekledi.

Anti-balaka ile Seleka gruplarının temsilcileri, Pareto İnsan Hakları Örgütü'nün arabuluculuğu ve MISCA'nın güvenlik önlemleri altında dün başkent Bangui'de bir araya gelmişti. Görüşmeye katılan heyetlere Anti-balaka militanları siyasi koordinatörü Edward Patrice Nguezsuna ile Seleka siyasi büro koordinatörü Abdo Lay Hisan başkanlık etmişti. Gruplar arasındaki çalışmaları yürütecek komiteyi oluşturmak için tarafların yakın zamanda bir kez daha toplanacağı bildirilmişti.

Orta Afrika Cumhuriyeti, Hristiyan Anti-balaka ile çoğunluğu Müslüman olan Seleka grupları arasında, çatışmalara sahne oluyor. Ülkede Müslümanları hedef alan şiddet olayları, Devlet Başkanı Michel Djotodia'nın ocak ayında görevden ayrılması ve yerine başkent Bangui'nin eski belediye başkanı Catherine Samba-Panza'nın gelmesiyle tırmanışa geçmişti.

Anti-balaka militanları, Müslümanları, Mart 2013'te iktidarı ele geçiren ve ülkede çoğunlukta bulunan Hristiyanlara yönelik şiddet eylemlerinde bulunan Seleka Koalisyonu'na destek vermekle suçluyor.

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK) verilerine göre aralık ayından bu yana 173 bin kişi, şiddet olayları nedeniyle evlerini terk etmek zorunda kaldı, 37 bin kişi de komşu ülkelere sığındı. - Orta Afrika Cumhuriyeti

Maymun çiçeği hastalığı mutasyona mı uğradı? İşte DSÖ'den merak edilen soruya cevap Maymun çiçeği hastalığı mutasyona mı uğradı? İşte DSÖ'den merak edilen soruya cevap Burundi'de Rift Vadisi ateşi nedeniyle en az 100 büyükbaş hayvan telef oldu Burundi'de Rift Vadisi ateşi nedeniyle en az 100 büyükbaş hayvan telef oldu Orta Afrika Cumhuriyeti'nde isyancı saldırısında 6 asker öldü Orta Afrika Cumhuriyeti'nde isyancı saldırısında 6 asker öldü
Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Orta Afrika Cumhuriyeti'ndeki Olaylar - Son Dakika


Advertisement