Son Dakika Haberleri: Ortaokul Öğrencisinden "Akıllı Kask" Tasarımı

Ortaokul Öğrencisinden "Akıllı Kask" Tasarımı

8 gün önce

Mersin'de bir ortaokul öğrencisi tarafından tasarlanan, şarj ve aydınlatma sağlayan "akıllı kask" tasarımı sergilendiği fuarda ilgi gördü.

Ortaokul Öğrencisinden
Mersin'de bir ortaokul öğrencisi tarafından tasarlanan, şarj ve aydınlatma sağlayan "akıllı kask" tasarımı sergilendiği fuarda ilgi gördü.

Erdemli ilçesindeki Akdeniz Ortaokulu'nda düzenlenen TÜBİTAK Bilim Fuarı Sergisi, düzenlenen törenle açıldı.

Öğrencilerin yaptığı tasarımların sergilendiği etkinlik, protokol üyeleri, okul müdürleri ve öğretmenler tarafından gezildi.

Öğrencilerden Mehmet Nuri Uslu'nun "akıllı kask" tasarımı, serginin ilgi çeken projelerinden oldu.

Bisiklet ve motosiklet sürücülerinin, elektronik aletlerini şarj etmede kullanabildiği, karanlık yollarda da aydınlatma imkanı sağlayan kask, beğeni topladı.

Uslu, tasarımıyla ilgili yaptığı açıklamada, "Motosiklet ve bisiklet tutkunları, uzun yolculuklarda telefonlarının ve elektronik eşyalarının şarjları bittiğinde zor durumda kalabiliyor. Bu düşünceden yola çıkarak kask geliştirdim. Teknoloji tasarım öğretmenimle görüşerek projeyi gerçekleştirdim. Kaskımız, monte ettiğimiz mini güneş enerjisi paneliyle elektrik üretimi sağlayıp onunla da elektronik aletleri şarj etme imkanı sağlıyor. " dedi

Kaskın, iyi bir aydınlatma görevi de sunduğunu vurgulayan Uslu, 50 liraya mal olan projesinin patentini alarak, tüm sürücülerin kullanımına sunmayı hedeflediğini anlattı.
Haber Yayın Tarihi : 17.05.2019 02:56 Kaynak: AAGözü Dönmüş Öğretmenin, Öğrencileri Okulun Bahçesinde Dövdüğü Anlar Kamerada ABD'de Bir Öğretmenin Kız Öğrenciyi Taciz Ettiği Anlar, Saniye Saniye Kaydedildi Suriyeli sığınmacının "Kafa Kesmek İstiyorum" Sözleri Büyük Tepki Çekti Son Dakika! İşsizlik Ödeneği ile Kısa Çalışma Ödeneği Ödemeleri 31 Mayıs'ta Yapılacak