"Oscar"lı yıldızlar geçidi - Son Dakika

"Oscar"lı yıldızlar geçidi

01.12.2016 09:45

Büyükşehir Belediyesi'nin 'Yeniden Sinematek' gösterimleri yine çarpıcı bir konuya parmak basıyor.

Sinemaseverler, Aralık ayında "Medya ve Manipülasyon" temalı filmlerle Jack Lemmon, Walter Matthau, Susan Sarandon, Peter Sellers, Shirley MacLaine, Faye Dunaway ve Peter Finch gibi ustaları izleyecek.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, 2009 yılından bu yana 'Yeniden Sinematek' gösterimleriyle İzmirli sanatseverlere sunduğu sinema keyfini Aralık ayında da birbirinden güzel filmlerle devam ettiriyor. "Medya ve Manipülasyon" temalı Sinematek'in bu ayki seçkisinde 'Kalabalıkta Bir Yüz', 'Baş Sayfa', 'Katharina Blum'un Çiğnenen Onuru', 'Şebeke' ve 'Merhaba Dünya' adlı filmler yer alıyor. Sinemaseverler, Jack Lemmon, Walter Matthau, Susan Sarandon, Peter Sellers, Shirley MacLaine, Faye Dunaway ve Andy Griffith gibi usta oyuncuları Kültürpark İzmir Sanat'ta Cuma akşamları saat 20.00'de izleme şansı bulacak.

Oscar'lı yönetmenden bir kült

Sinemanın kült filmlerini bir araya getiren 'Yeniden Sinematek'in ilk gösterimi, 2 Aralık 2016 Cuma günü. Orijinal adı 'A Face In The Crowd' olan 'Kalabalıkta Bir Yüz' adlı filmin yönetmeni etkileyici filmleriyle sinema tarihine adını altın harflerle yazdırmış olan, Oscar Ödülleri'nde 'En İyi Yönetmen'in yanı sıra 'Yaşam Boyu Onur Ödülü'ne layık görülen İstanbul doğumlu, Rus asıllı ABD'li sinemacı ve yazar Elia Kazan. Senaryosu Budd Schulberg'e ait olan filmin başrollerinde ise Andy Griffith, Patricia Neal ve Anthony Franciosa gibi oyuncular yer alıyor. 1957 yılı ABD yapımı filmde, radyocu Marcia Jeffries isimli bir kızın taşranın ücra bir köşesindeki hapishanede keşfettiği 'Yalnız' Rhodes isminde kaba ve köylü bir gitaristin yerel medyadan televizyon yıldızlığına, oradan da siyasete uzanan hikayesi anlatılıyor.

Film, 14 Aralık 2016 Çarşamba günü İzmir Büyükşehir Belediyesi Seferihisar Kültür Merkezi Çağan Irmak Salonu'nda saat 19.00'da tekrar gösterilecek.

Yönetmen de oyuncular da efsane

Gösterimlerin ikinci sırasında 'Baş Sayfa' adlı film var. Orijinal adı 'The Front Page' olan film 9 Aralık 2016 Cuma günü gösterilecek. 21 kez aday olduğu Oscar Ödülleri'nde toplam 6 ödülü kucaklayan efsane yönetmen Billy Wilder'in yönettiği filmin başrolleri ise tam bir yıldızlar geçidini andırıyor. Film Oscar, BAFTA, Altın Küre, Emmy ödüllü oyuncu Jack Lemmon, Oscar ödüllü oyuncu Walter Matthau ve hem Oscar hem Venedik Festivali ödüllü, yıllara meydan okuyan oyuncu Susan Sarandon gibi ustaları buluşturuyor. Tek bir günde geçen 1974 yılı ABD yapımı film, gazeteciler, polisler, siyasetçiler üzerinden 1930'lı yılların Amerikası'na değiniyor. Filmin konusu şöyle: Bir gazetenin editörü olan Walter Burns, en önemli muh abiri Hildy'nin evlenecek olması nedeniyle mutsuzdur. Derdi, Hildy'nin evlendikten sonra gazeteden ayrılacak olmasıdır. Walter, evliliği engelleyerek muhabirini gazetede tutabileceğini düşünür.

Film, 28 Aralık 2016 Çarşamba günü İzmir Büyükşehir Belediyesi Seferihisar Kültür Merkezi Çağan Irmak Salonu'nda saat: 19.00'da yeniden gösterilecek.

En iyi 10 Alman edebiyatı uyarlamasından biri

16 Aralık 2016 Cuma günü ise 1975 yılı Alman yapımı bir film izleyiciyle buluşacak. Orijinal adı 'Die verlorene Ehre der Katharina Blum' olan 'Katharina Blum'un Çiğnenen Onuru' adlı filmin yönetmen ve senaristleri Volker Schlöndorff ve Margarethe von Trotta. Heinrich Böll'in eserinden perdeye uyarlanan filmin başrollerinde ise Angela Winkler, Mario Adorf ve Dieter Laser yer alıyor. En iyi 10 Alman edebiyatı uyarlaması arasında gösterilen film, sadeliğine karşın çarpıcılığıyla dikkat çekiyor. Filmde, 1970'ler Almanya'sında Baader Meinhof soruşturmaları sırasında, insanların özel hayatlarının hiçe sayılması ve mahkeme tarafından suçsuz bulunmuş kişileri n bile medya aracılığıyla hayatlarının karartılmasını, medyanın haber oluşturma özgürlüğü ile bireyin özel yaşamının çatışması teması işleniyor.

Öldükten sonra Oscar kazandırdı

'Yeniden Sinematek'in Aralık ayı gösterimlerinde en ünlü filmlerden biri de 'Şebeke'. Orijinal adı 'Network' olan film 23 Aralık 2016 Cuma günü perdeye yansıyacak. Paddy Chayefsky'in kaleme aldığı filmin yönetmeni Sidney Lumet. Medya dünyasındaki iktidar ilişkilerini ve serbest piyasa ekonomisinin medyadaki yansımalarını ele alan film, 4 Oscar ödülünün de sahibi. BAFTA, Altın Küre ve Emmy ödüllü sarışın yıldız Faye Dunaway'e Oscar kazandıran filmin bir özelliği de, bir diğer başrol oyuncusu Peter Finch'e sinema tarihine geçen performansıyla ölümünden sonra Oscar ödülü kazandırmış olması. Filmde William Holden'in oyunculuğu da görülmeye değer. 1976 yılı ABD yapımı filmin konusu şöyle: Tecrübeli sunucu Howard Beale işten atılınca, canlı yayın sırasında şiddetli bir sinir krizi geçirir. Fakat yerlerde sürünen ratingleri onun bu sinirli atıp tutmalarından sonra tavan yapar ve haber kanalı onu anında tekrar işe alır ve 'haber dalgasının çılgın peygamberi' terimini yaratır. Fakat 'peygamberin' ratingleri tekrar azalmaya başlayınca Beale hakkında bir şey yapmanın zamanı gelir. Tabi ki bunun kamera önünde, canlı ve stüdyo konuklarının önünde olması ilk tercihtir.

Kara komedi

Gösterimlerin son filmi ise 'Merhaba Dünya' adıyla Türkçe'ye çevrilen 'Being There'. 30 Aralık 2016 Cuma günü gösterilecek olan filmin yönetmeni Hal Ashby. Jerzy Kosinski'nin eserinden uyarlanan filmin başrolünde Pembe Panter film serisindeki Müfettiş Clouseau karakteriyle hafızalara kazınan Peter Sellers var. Bazı eleştirmenler tarafından Sellers'in kariyerinin taçlandırılan zaferi olarak tanımlanan filmin diğer başrollerinde ise Oscar öd&u uml;llü oyuncular Shirley MacLaine ve Melvyn Douglas var. 1979 yılı ABD yapımı film, televizyon bağımlısı basit bir bahçıvanın kara komedisini anlatıyor. Filmin konusu şöyle: Chance, kendisini bildi bileli yanında yaşadığı yaşlı adamın evinde bahçıvanlık yaparak büyümüş ve hayatında bir kez olsun sokağa çıkmamıştır. Bütün hayatı bahçede bakımını yaptığı çiçeklerden ve televizyondan ibaret olan Chance, yaşlı adam bir gün ölünce ortada kalır. Çünkü ev artık satılacaktır. Dış dünya hakkında bildiği her şey patronunun kendisine verdiği televizyondan seyrederek öğrendiklerinden ibaret olan Chance, kendini birden sokaklarda bulunca yıllardır görüp bilmediği hayatın rutinleri ile tanışır. Chance&rsqu o;in şansı, bir gün hiç tahmin etmediği bir yerde dönüverir.
'Yeniden Sinematek' gösterimleri; bugüne kadar 'Yol Hikayeleri', 'Japon Sineması Altın Yıllar', 'Bilim Kurgu Klasikleri', 'Hollywood'da Yıldız Kadın Oyuncular', 'Müzik ve Dansın Büyüsü', 'Şehir Hikayeleri', 'Macera Filmleri Klasikleri', 'Savaş Şarkıları', 'İtalyan Sineması', 'Sinema Yargının İzinde', 'Yönetmen Sineması' ve 'Anti-Kahramanlar' gibi temalarla onlarca filmi beyazperdeye yansıttı.

 Oscar lı yıldızlar geçidi

- Kaynak: Bültenler

Son Dakika Güncel 'Oscar'lı yıldızlar geçidi - Son Dakika

YORUMLAR

Son Dakika

Cepheden kaçan Ermenistan yenilgiye kılıf uydurmaya çalıştı: Geri çekilme yenilgi değil Takım arkadaşı Renato Sanches'den Burak Yılmaz'a övgü dolu sözler Paşinyan'ın kızı Ermenileri delirtti: Hayallerimiz ve hedeflerimiz başarısız oldu Son Dakika! Azerbaycan ordusu 27 yıl sonra Zengilan şehrini işgalden kurtardı Hollanda'da cinsiyet eşitliği kapsamında kadınlara da zorunlu askerlik yükümlülüğü getirildi Bu kadarına da pes! Kumar oynatılması için duvarı kırıp, gizli bölme açmışlar Büyük zafer için tarih verildi: Azerbaycan 10-15 gün sonra toprak bütünlüğünü sağlayacak Ünlü yazar Jeffrey Toobin kamerasını kapalı sanıp, online toplantıda mastürbasyon yaptı