Osman Hamdi Bey Müzesi ve Eskihisar Kalesi'nde incelemeler - Son Dakika

Osman Hamdi Bey Müzesi ve Eskihisar Kalesi'nde incelemeler

17.09.2020 12:00
Osman Hamdi Bey Müzesi ve Eskihisar Kalesi'nde incelemeler

Gebze'deki Osman Hamdi Bey Evi ve Müzesi ile Eskihisar Kalesi'nde önümüzdeki dönem yapılacak çalışmalarla ilgili bir inceleme gezisi teknik heyet tarafından gerçekleşti.

Kocaeli Vali Yardımcısı Suat Yıldız öncülüğünde Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Gökmen Mengüç, Gebze Belediye Başkanı Zinnur Büyükgöz, İl Kültür ve Turizm Müdürü Fatih Taşdelen, Kocaeli Müze Müdürü Serkan Gedük, Büyükşehir Belediyesi Tarihi Mekânlar ve Kent Estetiği Şube Müdürü Volkan Şenel ile teknik heyet, Gebze'deki Osman Hamdi Bey Evi ve Müzesi ile Eskihisar Kalesi'nde önümüzdeki dönem yapılacak çalışmalarla ilgili bir inceleme gezisi gerçekleşti.

TARİHİ MÜZE VE KALE

Gebze'deki ilk durak; Büyük Türk Müzecisi ve ressamı Osman Hamdi Bey tarafından Gebze-Eskihisar'da, 1884 yılında yapılan köşk, resimhane, kayıkhane ve müştemilat oldu. Heyet buradaki bina ve çevresinde incelemelerde bulundu. Gerekli notlar alınarak yeniden hayata geçirilmesi için neler yapılması gerektiği konuşuldu. İnceleme gezisi Eskihisar Kalesi İle devam etti. Burasının Bizans Döneminde, limanı korumak amacıyla yapıldığı bilinmektedir. Osmanlı döneminde de kullanılan kale son olarak 1998 yılında restore edilmişti.Heyet burada da incelemelerini tamamladı.

YORUMLAR
500
Taşlama makinesinden çıkan kıvılcım yangına sebep oldu Taşlama makinesinden çıkan kıvılcım yangına sebep oldu Bakan Varank: Yeni nesil ulaştırma alanında ülkemizi hak ettiği konuma taşıyacağız Bakan Varank: Yeni nesil ulaştırma alanında ülkemizi hak ettiği konuma taşıyacağız Gençler, 'GNS' ile İstanbul'u gezmenin sefasını sürüyor Gençler, 'GNS' ile İstanbul'u gezmenin sefasını sürüyor
Kaynak: Bültenler

Son Dakika Güncel Osman Hamdi Bey Müzesi ve Eskihisar Kalesi'nde incelemeler - Son Dakika

Bu haber Bültenler tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. Bültenler tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı Bültenler kurumudur.

Advertisement