Son Dakika Haberleri: Osman Kavala Soruşturmasında 1 Şüpheli Tutuklandı, 10 Kişi Serbest Bırakıldı

Osman Kavala Soruşturmasında 1 Şüpheli Tutuklandı, 10 Kişi Serbest Bırakıldı

5 ay önce

Anadolu Kültür Yönetim Kurulu Başkanı Osman Kavala'nın tutuklu bulunduğu soruşturma kapsamında, gezi eylemleri için yurt dışından kırmızılı kadın, duran adam gibi profesyonel eylemciler getirttikleri iddiasıyla gözaltına alınan 20 kişiden 10'u serbest bırakılırken bir kişi tutuklandı.

Tutuklu Osman Kavala soruşturması kapsamında Anadolu Kültür Derneği Başkanvekili ve dernek yöneticilerine düzenlenen operasyonda 20 kişi gözaltına alınmıştı. Soruşturma kapsamında Kavala ve şüphelilerin vakıf üzerinden Gezi Parkı eylemlerini organize ve finanse ettikleri, eylemlerin devamı için toplantılar düzenledikleri, yurt dışından kırmızılı kadın, duran adam gibi profesyonel eylemciler getirttikleri iddia edilmişti. Gözaltına alınan 20 kişiden 10'u serbest bırakılırken bir kişi tutuklandı. 3 kişinin ise emniyetteki işlemleri devam ediyor.

20 ŞÜPHELİ HAKKINDA GÖZALTI KARARI VERİLDİ

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nca, Yönetim Kurulu Başkanı Osman Kavala'nın tutuklu bulunduğu Anadolu Kültür'e yönelik soruşturma kapsamında 20 kişi hakkında gözaltı kararı verildi. Bu kapsamda İstanbul Emniyet Müdürlüğü Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerince, İstanbul, Adana, Antalya ve Muğla'da belirlenen adreslere dün sabah eş zamanlı operasyon düzenlendi.

Osman Kavala

10 KİŞİ SERBEST BIRAKILDI

Operasyonda aralarında Boğaziçi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Betül Tanbay ve Bilgi Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. Turgut Tarhanlı'nın da aralarında bulunduğu 20 kişi gözaltına alındı. İstanbul Emniyet Müdürlüğü'ne götürülen 20 kişiden Betül Tanbay, Turgut Tarhanlı, Anadolu Kültür Depo Program Koordinatörü Asena Günal, Anadolu Kültür Sivil İtaatsizlik'ten Bora Sarı, Meltem Aslan, Hande Özhabeş, Hakan Altınay, Yiğit Ekmekçi, Yusuf Cıvır ve Çiğdem Mater ifadesinin ardından serbest bırakıldı.

Yiğit Aksakoğlu

1 ŞÜPHELİ TUTUKLANDI

Soruşturma kapsamında Yiğit Aksakoğlu ise tutuklandı. 3 kişinin ise emniyetteki işlemleri soruyor.
Fiyatı 5 Kat Arttı! Akkuş'ta Coğrafi İşaretle Tescillenen Fasulye, Yok Satıyor Tek Celsede Boşanan Sunucu Meltem Acet, Eşinden Rekor Tazminat Alacak Traklar'a Ait 4 Bin Yıllık Kaya Anıtları Bulundu