Osman Selahaddin Osmanoğlu, Macaristan'da Konferans Verdi - Son Dakika

Osman Selahaddin Osmanoğlu, Macaristan'da Konferans Verdi

10.11.2017 12:56

- Osman Selahaddin Osmanoğlu, Macaristan'da konferans verdiBUDAPEŞTE - Osmanlı hanedanı üyesi olan Osman Selahaddin Osmanoğlu, Macaristan'ın başkenti Budapeşte'de kendisi tarafından kaleme alınan babası Ali Vasıb Efendinin hatıratlarından oluşan 'Bir Şehzadenin Hatırası' isimli kitabını tanıttı.

- Osman Selahaddin Osmanoğlu, Macaristan'da konferans verdi

BUDAPEŞTE - Osmanlı hanedanı üyesi olan Osman Selahaddin Osmanoğlu, Macaristan'ın başkenti Budapeşte'de kendisi tarafından kaleme alınan babası Ali Vasıb Efendinin hatıratlarından oluşan 'Bir Şehzadenin Hatırası' isimli kitabını tanıttı.

Budapeşte Yunus Emre Enstitüsü'nde düzenlenen konferansa, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı Macaristan Koordinatörü Prof. Dr. Süleyman Kızıltoprak, Dünya Türk İş Konseyi Avrupa Komitesi Başkan Yardımcısı Suat Karakuş, DTİK Avrupa Komitesi Yönetim Kurulu Üyesi Fadıl Başar, Avrupalı Türk Demokratlar Birliği Macaristan Başkanı Mehmet İnceoğlu, Dinişleri Ataşesi Hüseyin Ersoy katıldı. Macar Türkologların ve Macar halkının da yoğun ilgi gösterdiği konferansa eşi Hanife Candan ve kızı Ayşe Gülnev ile katılan Osmanoğlu, kitapta 1924'de Türkiye'den sürgün edilen babasının hatıralarını anlattığını söyledi.

Hanedan üyelerinin başına gelenlerin trajedi olduğunu dile getiren şehzade Osmanoğlu, 2 saat süren konferansın sonunda dinleyicilerin sorularına yanıt vermeye çalıştı. Yunus Emre Enstitüsü onur defterini de imzalayan Osmanoğlu, 1924 yılında kendilerini İstanbul'dan sürgüne götüren trenin ilk durağının Bulgaristan'ın başkenti Sofya olduğunu, Sofya'da birkaç hanedana mensup şehzade ve sultanın indiğini, ikinci durağın ise Budapeşte olduğunu, babası olmak üzere yaklaşık 20 hanedan üyesinin Budapeşte'de trenden indiğini ve kısa bir zaman burada yaşadığını belirtti.

Konferansın sona ermesinin ardından İHA muhabirine açıklamada bulunan Budapeşte Yunus Emre Enstitüsü Müdürü Yakup Gül, Macarların şehzade Osmanoğlu'nun konferansına büyük ilgi gösterdiğini, enstitü olarak böyle bir misafiri ağırladıkları için onur duyduklarını söyledi.

Şehzade Osmanoğlu ise konferansın iyi geçtiğini, soruların sorulduğunda tercümenin problem oluşturduğunu, bazen 3 dile çevrilmesi gerekince çok vakit tuttuğunu dile getirdi. Osmanoğlu, "Kitabı okuyanlar istifade ederler. Bir şehzadenin hayatı nasıl geçmiştir. Arkada da bir sürü istatistikler var ki malumat almak için bir daha soru sormaya hacet kalmaz. Konferansın mekanını çok beğendim. Böyle bir yerde konferans olması çok münasip ve gelenlerde gördüğüme göre çok saygı değer insanlar. Hala soru soruyorlar" diye sözlerini tamamladı.

Osman Selahaddin Osmanoğlu, Macaristan'da Konferans Verdi
Osman Selahaddin Osmanoğlu, Macaristan'da Konferans Verdi
Osman Selahaddin Osmanoğlu, Macaristan'da Konferans Verdi
Osman Selahaddin Osmanoğlu, Macaristan'da Konferans Verdi

Kaynak: İHA

Son Dakika Güncel Osman Selahaddin Osmanoğlu, Macaristan'da Konferans Verdi - Son Dakika


Son Dakika

Milyonların gözü kulağı Kabine'de! Normalleşme adımlarının değerlendirileceği toplantı perşembe günü yapılacak Konuşmak için eve çağırdığı eski sevgilisine tuzak kurdu! Banyoda aç ve susuz bıraktığı kadını ilişkiye zorladı Restoranda çekilen görüntüleri reklam amaçlı kullanılan Ümit Erdim soluğu mahkemede aldı 17 yaşındaki genç kız otelin 8. katından düşerek can verdi Fransa Bilim Konseyi Başkanı Delfraissy: Son 3 haftadır mutasyonlar oyunun kurallarını tamamen değiştirdi Cemal Hünal'ın ardından Survivor'da bir diskalifiye şoku daha! Ünlülerden bir yarışmacı daha adaya veda etti Korona nedeniyle kıtlık yaşamaktan korkan Fransızlar, gıda stoklamaya başladı Meteoroloji'den peş peşe uyarılar! 6 kentimizde kuvvetli yağış, 4 bölgede de fırtına bekleniyor