Osmangazi'den Unutulmaz Kültür Şöleni - Son Dakika

Osmangazi'den Unutulmaz Kültür Şöleni

09.04.2012 20:18
Osmangazi'den Unutulmaz Kültür Şöleni

Köy Düğünü öncesi DAĞ-DER Kültür Merkezi'nde düzenlenen kına eğlencesi, bin yıllık geleneği günümüze taşıdı.

Tahtakale'deki DAĞ-DER Kültür Merkezi'nde gerçekleştirilen kına eğlencesi öncesi, gençler protokolü Çakırhamam önünden meşalelerle karşıladı. Vali Şahabettin Harput ve eşi, Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, Bursa Milletvekili Mustafa Öztürk, Emniyet Müdürü Ali Osman Kâhya, belediye bürokratları, DAĞ-DER yönetimi, halk oyunları ekipleri ve çok sayıda vatandaşın katıldığı kına eğlencesi, protokolün DAĞ-DER Kültür Merkezine meşaleler eşliğinde yürümesiyle başladı. DAĞ-DER Kültür Merkezi önünde halk oyunları ekiplerinin yakılan ateşin çevresinde gerçekleştirdikleri gösteriler, katılımcılar tarafından büyük bir ilgiyle izlendi.

Coşku Doruğa Ulaştı

Kadın erkek 7'de 70'e herkesin yoğun ilgi gösterdiği kına gecesinde, kadınlar binanın üst katındaki kınaya, erkekler ise alt katındaki eğlenceye geçti. Geleneklere uygun olarak Vali Şahabettin Harput, Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar ve Emniyet Müdürü Ali Osman Kâhya, oyunlar eşliğinde kınayı bayanlara teslim etti.

Gelin Merve Yüktaşan'ın kınasının geleneksel türküler eşliğinde yakılmasının ardından, dağ yörelerine ait halkoyunlarının muhteşem gösterisiyle coşku doruğa ulaştı. Halk oyunları ekibinin danslarına eşlik eden Başkan Dündar misafirlerden büyük alkış aldı.

Özümüzü Yaşatıyoruz

Asırlardır süregelen ve Türk Kültürü'nün temel taşlarından biri olan Köy düğünün, şenlikler kapsamında özüne uygun olarak yaşatıldığını söyleyen Başkan Mustafa Dündar, "Hem geleneksel değerlerimizi günümüze taşıyarak gençlerimizle paylaşıyoruz hem de gerçek bir düğüne ev sahipliği yaparak çiftimize destek oluyoruz" diye konuştu.

Vali Şahabbetin Harput ise "Bizi biz yapan öz kültürümüzü yaşatan bu tür etkinlikler büyük önem taşıyor. Osmangazi Belediyesi'ni etkinliğinden dolayı kutluyor, genç çiftimize mutluluklar diliyorum" dedi.

Geleneksel köy düğünlerinin vazgeçilmezi kına gecesi yine renkli görüntülerle sona erdi.

Kaynak: Bültenler
YORUMLAR
500

Son Dakika Güncel Osmangazi'den Unutulmaz Kültür Şöleni - Son Dakika

Bu haber Bültenler tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. Bültenler tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı Bültenler kurumudur.

Advertisement