Osmaniye'den "Arjantin" Tipi Yer Fıstığı Talebi - Son Dakika

Osmaniye'den "Arjantin" Tipi Yer Fıstığı Talebi

07.09.2012 12:20
Osmaniye'den

"Arjantin" tipi yer fıstığı üretmeleri talebinde bulundu.

Türkiye yer fıstığı üretiminin yüzde 46'sının karşılandığı bilinen Osmaniye'de, bir çikolata firması, üreticilerden

"Arjantin" tipi yer fıstığı üretmeleri talebinde bulundu.

Osmaniye Valisi Celalettin Cerrah, çikolata firması yetkilileriyle birlikte katıldığı Ahmet Cevdet Paşa toplantı salonunda üreticilere yönelik düzenlenen bilgilendirme toplantısında, ETİ Gıda Sanayi ve Ticaret A.Ş. yetkililerinin Osmaniyeli çiftçilerden, ürünlerinde kullanmak üzere "Arjantin"' tipi yer fıstığı üretmeleri talebinde bulunduğunu söyledi.

Osmaniye'de çiftçilerin Arjantin tipi yer fıstığını yetiştirebilecek güce ve toprağa sahip olduğunu belirten Vali Cerrah, şunları söyledi:

"Bakanlık, ürünlerinde kullanmak üzere Arjantin tipi yer fıstığı ithal etme talebinde bulunan firma yetkililerine, Osmaniye'de yeterli miktarda yer fıstığı üretildiğini gerekçe göstererek, ithalat izni vermemiş. Türkiye'nin yer fıstığı üretiminin yüzde 46'sı Osmaniye'den karşılanıyor ve bu üretimin yüzde 85'i de Osmaniye'de işlenip pazara sunuluyor. Osmaniye'de yer fıstığı ile ilgili 150'nin üzerinde işletme var. Osmaniye yer fıstığından 13 çeşit ürün yapıyoruz ve bu fıstığı çerez olarak tüketiyoruz. Fakat ETİ bizden ürünlerinde kullanmak üzere Arjantin tipi yer fıstığı istiyor. Arjantin tipi yer fıstığı kolay kırılmayan, kabuğu daha çabuk soyulan, rahat kavrulabilen, raf ömrü uzun olan bir yer fıstığı. Bu nedenle ürünlerin içinde kullanılmak üzere tercih edilen bir tür. Bu tip yer fıstığını Osmaniye'de mutlaka yetiştirebileceğimize inanıyorum. Osmaniye, sanayicilerin aradığı Arjantin tipi yer fıstığını yetiştirebilecek güce ve toprağa sahiptir."

- "Ekonomi büyüyecek, işsizlik azalacak"-

Osmaniye'de, sanayicinin talep ettiği ikinci bir tür yer fıstığının üretilmeye başlanmasının önemli olduğunu kaydeden Vali Cerrah, "Masrafları firma karşılayacağı ve alım garantisi olacağı için üreticimiz hiçbir sıkıntı yaşamayacak. Raf ömrü uzun olan bu yer fıstığı türünden yeni ürünler üretilecektir. Böylece piyasada Osmaniye'de üretilen yer fıstığını daha tercih edilebilir hale getirebileceğiz. Kendi ürünümüze sahip çıkarsak, kendi ürünümüzü her ortamda kullanır ve hediye olarak götürürsek, eminim ki birkaç yıl sonra bu işten para kazanan çiftçimiz daha fazla kazanacak, Osmaniye ekonomisi daha da büyüyecek ve işsizlik daha da azalacaktır" diye konuştu.

Osmaniyeli üreticilerden yağ oranı düşük olduğu için Arjantin tipi yer fıstığı talebinde bulunulduğunu belirten Cerrah, firmanın ilk etapta bin ton yer fıstığı istediğini, bu tip yer fıstığının en iyi hangi ilçede yetiştirilebileceğini tespit etmek için çalışma başlattıklarını sözlerine ekledi.

-Firma yetkilileri-

ETİ Gıda Satın Alma Grup Müdürü Adem Doğar da, yer fıstığını çikolatada kullandıklarını ve yeni ürettikleri yer fıstıklı çikolatanın önemli satış rakamlarına ulaştığını ifade ederek, yıllık üretimlerinin bin ton seviyesinde olduğunu ve üretim miktarını artıracaklarını söyledi.

Arjantin tipi yer fıstığının raf ömrünün daha uzun olması nedeniyle ürünlerinde bu tip fıstığı kullanmayı tercih ettiklerini dile getiren Doğar, Vali Cerrah'ın yer fıstığıyla ilgili yaptıkları çalışmaları medyadan takip ettiklerini ve bu konuda Osmaniye ile birlikte çalışmak istediklerini kaydetti.

Toplantıda daha sonra, Adem Doğar ile firma yetkilisi Zihni Eryurt, yer fıstığı üreticilerinin sorularını yanıtladı.

Muhabir: Ümit Kahrıman/ Tuğba Temir/ Mutlu Bozdağ/ Tevfik Işık

Yayıncı: İsa Sansar - OSMANİYE

Osmaniye'den Arjantin Tipi Yer Fıstığı Talebi

- Kaynak: AA

Son Dakika Yerel Osmaniye'den 'Arjantin' Tipi Yer Fıstığı Talebi - Son Dakika


YORUMLAR

Son Dakika

İzmir depreminden sonra yaptığı paylaşım infial yarattı! "Felaketi kendileri istedi" diyen şahıs yakalandı Söke'de deprem sırasında taş ocağından kopan kaya parçaları korkuttu Son Dakika: İzmir'de kurtarma çalışmalarının simge ismi Buse, 9.5 saat sonra enkazdan kurtarıldı İzmir'deki depremde enkaz altında kalan 28 yaşındaki futbolcu kurtarıldı Yakınları, Kulalı anne-kızın enkaz altında olduğunu sosyal medya hesaplarından paylaştı Deprem sonrası aşağılayıcı paylaşımlarda bulunan 16 kullanıcı tespit edildi, 3 kişi gözaltında Son Dakika: İzmir'de meydana gelen 6,6 büyüklüğündeki depremde ölü sayısı 24'e, yaralı sayısı 804'e yükseldi İzmir'de faaliyet gösteren bir otelin işletmecisinden örnek davranış: Depremzedeleri ücretsiz ağırlayacak