Osmanlı Çarığı Hollywood yıldızlarının ayağında - Son Dakika

Osmanlı Çarığı Hollywood yıldızlarının ayağında

04.11.2019 15:11

Osmanlı Çarığı Hollywood yıldızlarının ayağında Kahramanmaraş'ın Coğrafi İşaretli çarığı dünyaca ünlü film yıldızları için dikildiANKARA - Çocuk yaşlarda tanıştığı çarıkçılık mesleğini 5'nci kuşak olarak sürdüren Hüseyin Kopar, 'Harry Potter, Yüzüklerin Efendisi, Thor, Truva, Avatar' gibi...

Osmanlı Çarığı Hollywood yıldızlarının ayağında

Kahramanmaraş'ın Coğrafi İşaretli çarığı dünyaca ünlü film yıldızları için dikildi

ANKARA - Çocuk yaşlarda tanıştığı çarıkçılık mesleğini 5'nci kuşak olarak sürdüren Hüseyin Kopar, 'Harry Potter, Yüzüklerin Efendisi, Thor, Truva, Avatar' gibi dünyaca ünlü filmler için çarık dikti. Osmanlı Çarığını dünyaya tanıtan 54 yaşındaki çarık ustası, unutulmaya yüz tutan bu mesleği gelecek nesillere taşımak istiyor.

Kahramanmaraş'ta 5 'nci kuşak olarak Osmanlı Çarığı üreten Hüseyin Kopar, Unutulmaya yüz tutan çarıkçılık mesleğini günümüze taşıyor. Dünyaca ünlü Hollywood filmlerine çarık hazırlayan Kopar, Osmanlı Çarığını dünyaya tanıtmayı başardı. Harry Potter, Yüzüklerin Efendisi, Thor, Truva, Avatar gibi filmler için hem kostüm, hem Osmanlı Çarığı hazırladı. Osmanlı Çarığı ve yemenileri Almanya ve Kanada'a deri müzelerine gönderen 54 yaşındaki çarık ustası, hazırladığı ürünleri yurt dışına da gönderiyor. Unutulmaya yüz tutan geleneksel sanatlar arasında yer alan bu mesleği, bugüne taşıyan Kopar, çırak bulamamaktan yakınıyor.

Kahramanmaraş'ın ilk coğrafi işaretli ürünü

5 kuşaktır ölmeye yüz tutmuş Osmanlı çarıklarını yaparak yurt içine ve yurt dışına pazarladığını söyleyen Kopar, yaptığı ürünlerin tamamen el yapımı olduğunu vurgulayarak, "Dünyada, suda, çamurda ve denizde giyilebilen tek ayakkabı unvanı almaktadır. Bu yüzdende bu ürünler Kahramanmaraş ilinde ilk coğrafi işaretli ürünler arasına girmiştir. Bu derilerde hiçbir kimyasal madde kullanılmaması, tamamen kök boya kullanılması hiçbir yapıştırıcı madde, hiçbir kimyasal madde kullanılmadığından dolayı coğrafi işaret almıştır" diye konuştu.

Kopar'ın yaptığı çarıklar dünyaca ünlü filmlerde kullanılıyor

Çarıklarda kullandığı derinin ve ipliklerin tamamen el yapımı olduğunu belirten Kopar, bu sebeple çarıkların dünyaca ünlü filmlerin de dikkatini çektiğine işaret ederek, "Truva, Harry Potter, Yüzüklerin Efendisi, Fetih 1453 gibi filmlerde bizim ayakkabı ve kostümlerimiz kullanılıyor. Meşe palamudu ve bildiğimiz zeytinyağı ile üretilen Türkiye'de tek üretimi olan bir deridir. Bu yüzdende bizim yaptığımız çarıklar gerek Türkiye içinde gerekse Türkiye dışında filmlerde, tiyatrolarda tercih ediliyor" şeklinde konuştu.

Bu çarıklarda ayak sağlığı için toprak kil kullanılıyor

Çarıklarda tamamen doğal malzemeler kullanan Kopar, yapıştırıcı yerine de toprak kil kullandıklarını aktararak, "Çarıklarımızın en büyük özelliği bu. Kil ayaktaki teri kendi bünyesine çektiğinden dolayı mantar, kaşıntı ve romatizma gibi hastalıklara neden olmuyor. Yerdeki elektriği aldığı gibi, yazın serin, kışında sıcak tutar" dedi.

Öte yandan Kopar, kendilerinin de ailecek ürettikleri çarıklardan kullandıklarını kaydetti.

Osmanlı Çarığı, doğal özelliklerinden dolayı günümüzde de tercih ediliyor. Mantar, romatizma ve kaşıntılara karşı ayağı koruyan özel yemeniler ve çarıklar, içeriğinde toprak kil ile teri kaybederek ayak sağlığını koruyor.

Osmanlı Çarığı Hollywood yıldızlarının ayağında
Osmanlı Çarığı Hollywood yıldızlarının ayağında
Osmanlı Çarığı Hollywood yıldızlarının ayağında
Osmanlı Çarığı Hollywood yıldızlarının ayağında

Kaynak: İHA

Son Dakika Genel Osmanlı Çarığı Hollywood yıldızlarının ayağında - Son Dakika


YORUMLAR

Son Dakika

Dev kargo gemisi, zodyak botla nasıl kaçırıldı? Konunun uzmanı, korsanların korkunç yöntemini anlattı Cemal Hünal'ın ardından Survivor'da bir diskalifiye şoku daha! Ünlülerden bir yarışmacı daha adaya veda etti İtalya'da veri hatası nedeniyle bir hafta sokağa çıkma kısıtlaması uygulandı Deniz Akkaya, iç çamaşırlı yatak pozlarıyla sosyal medyayı salladı Meteoroloji'den peş peşe uyarılar! 6 kentimizde kuvvetli yağış, 4 bölgede de fırtına bekleniyor Erkek arkadaşı, 16 yaşındaki kız çocuğunu istismar etti! Mide bulandıran olay karnı büyüyünce ortaya çıktı Hande Erçel ve Kerem Bürsin'in küvet sahnesi gündeme damga vurdu Yasmin Erbil kırmızı elbiseli pozuyla nefesleri kesti