Osmanlı Tarihi Atölye Çalışmasıyla Ele Alınacak - Son Dakika

Osmanlı Tarihi Atölye Çalışmasıyla Ele Alınacak

02.01.2012 18:08
Osmanlı Tarihi Atölye Çalışmasıyla Ele Alınacak, System.String[]

Son yıllarda kamuoyunun ilgisinin artığı Osmanlı tarihinin tartışmalı konuları, atölye çalışmasıyla ele alınacak.

Son yıllarda kamuoyunun ilgisinin artığı Osmanlı tarihinin tartışmalı konuları, atölye çalışmasıyla ele alınacak. Gerek tartışmalı dizi ve konular, gerekse bir biri ardınca satış rekorları kıran tarih merkezli kitaplarla ilginin her geçen gün arttığı Osmanlı tarihi araştırmaları için 'Okuma Atölyesi' açılıyor.

Osmanlı Siyasi ve Askeri ve Ekonomik Tarihi uzmanı Doç. Dr. Ömer İşbilir ile Sosyal ve Kültür Tarihi uzmanı Doç. Dr. Mesut Aydıner, Sefaköy Kültür ve Sanat Merkezi'nde belgeler ve temel kaynaklar üzerinden Osmanlı tarihi okumaları başlatıyor. Her Cuma 18.00 ile 20.00 arası yapılacak okumalarda Osmanlı'nın toplumsal yapısı, gündelik hayatı ve geçirdiği değişimler, temel meseleler olarak ele alınacak.

Atölye çalışmasında, Osmanlı Mahkeme kayıtlarının tutulduğu Şer'iye sicillerinden çeşitli toplumsal kesimlerin gündelik yaşantıları, iktisadi, sosyal ve siyasi ilişkileri ve vakfiye kayıtlarından Osmanlı kurumsal yapısı ile şehirlerin fiziki unsurları incelenecek.

30 hafta devam etmesi planlanan atölye ile katılımcıların magazinel ve gündelik tartışmaların ötesine geçip Osmanlı'ya dair derinlikli tarih bilgisi ve tarih bilinci edinmeleri hedefleniyor.

Osmanlı Tarihi Atölye Çalışmasıyla Ele Alınacak

- Kaynak: CHA

Son Dakika Kültür Sanat Osmanlı Tarihi Atölye Çalışmasıyla Ele Alınacak - Son Dakika

YORUMLAR

Son Dakika

Bayern Münih, evinde Atletico Madrid'i 4-0 mağlup etti ABD'den tehdit gibi S-400 sözleri: Türkiye füzeleri test ederek çok şeyi feda etti Vakalardaki vahim artış sonrası Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay, herkesin merak ettiği soruyu yanıtladı: İlave tedbirler gündemde değil Real Madrid, evinde Shakhtar Donetsk'e 3-2 mağlup oldu Masumlar Apartmanı'nın "Han"ı Birkan Sokullu'nun eski eşinin ünlü oyuncu olduğu ortaya çıktı Bakan Koca, Cem Yılmaz'ın sağlık çalışanlarıyla ilgili çağrısına olumlu yanıt verdi Azerbaycan'dan vatandaşlarını cepheye çağıran Paşinyan'a sert tepki: Çözüm taraftarı olmadığını bir kez daha ortaya koydu Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın maaşına zam! İşte önümüzdeki yıl alacağı ücret