ÖSYM, 13 yıl aradan sonra "Türkiye Yurt Dışından Öğrenci Kabul Sınavı"nı düzenledi - Son Dakika

ÖSYM, 13 yıl aradan sonra "Türkiye Yurt Dışından Öğrenci Kabul Sınavı"nı düzenledi

30.01.2023 09:03

ÖSYM, yurt dışından öğrenci kabulünde standartlaşmayı sağlamak amacıyla 13 yıl aradan sonra 2023 Türkiye Yurt Dışından Öğrenci Kabul Sınavı (TR-YÖS) gerçekleştirildi.

Türkiye'deki yükseköğretim kurumlarında öğrenim görmek isteyen yabancı öğrencilerin girecekleri ve sonuçlarını bu kurumlara kabul için başvururken kullanabilecekleri 2023 TR-YÖS, yurt içinde 17 ilde, yurt dışında Lefkoşa dahil, 9 ülkedeki toplam 27 sınav merkezinde uygulandı.

TOPLAM 80 SORU YÖNELTİLDİ

Sınavda adaylara, Sayısal Yetenek Testi'nden 40, Temel Matematik Testi'nden 40 olmak üzere toplam 80 soru soruldu. Sınav, Türkçe, Almanca, İngilizce, Fransızca, Rusça ve Arapça olarak gerçekleştirildi.

GEÇERLİLİK SÜRESİ 2 YIL

TR-YÖS'ün geçerlilik süresi, sınav tarihinden itibaren 2 yıl olacak. Sınav sonuçlarının yurt dışından öğrenci kabulünde kullanılması, Yükseköğretim Kurulu Başkanlığınca yükseköğretim kurumlarına tavsiye edilecek. Öte yandan 2023-TR-YÖS'ün temel soru kitapçığı ile cevap anahtarının yüzde 10'u ÖSYM'nin internet sitesinden yayımlandı.

Kaynak: AA
YORUMLAR
500
AKUT GÖNÜLLÜLERİNDEN ZİGANA DAĞI'NDA ARAMA KURTARMA EĞİTİMİ AKUT GÖNÜLLÜLERİNDEN ZİGANA DAĞI'NDA ARAMA KURTARMA EĞİTİMİ Türkiye'nin Tunus Büyükelçisi Çakıralp, Tunus Dışişleri Bakanı Ammar ile görüştü Türkiye'nin Tunus Büyükelçisi Çakıralp, Tunus Dışişleri Bakanı Ammar ile görüştü TÜDKİYEB Genel Başkanı Çelik: 'Kuraklık riskine karşı çözümler üretilmeli' TÜDKİYEB Genel Başkanı Çelik: 'Kuraklık riskine karşı çözümler üretilmeli'

Son Dakika Güncel ÖSYM, 13 yıl aradan sonra 'Türkiye Yurt Dışından Öğrenci Kabul Sınavı'nı düzenledi - Son Dakika


Advertisement