Otizmli çocuklara "Maviş" ve "Limon" ile terapi - Son Dakika

Otizmli çocuklara "Maviş" ve "Limon" ile terapi

26.09.2019 19:00
Otizmli çocuklara

Burdur'da otizmli ve zihinsel engelli çocukların eğitim gördüğü merkezdeki muhabbet kuşlarından Maviş ve Limon sesleriyle engelli çocukların rehabilitasyonuna katkı sağlıyor.

Burdur'da otizmli ve zihinsel engelli çocukların eğitim gördüğü merkezdeki muhabbet kuşlarından Maviş ve Limon sesleriyle engelli çocukların rehabilitasyonuna katkı sağlıyor.

Engelsiz Yaşam, Rehabilitasyon ve Aile Danışma Merkezinde eğitim gören 21 engelli çocuk için psikolog, çocuk gelişim uzmanları ve fizyoterapistlerce verilen el ve ince motor becerilerini geliştirmeye yönelik çalışmaların yanı sıra muhabbet kuşları da terapi amacıyla kullanılıyor.

El göz koordinasyonu, el işi etkinlikleri ve muhabbet kuşlarıyla terapi gibi yöntemlerle yapılan faaliyetler sonucu çocukların duyu, iletişim becerilerinde ve sosyal gelişimlerinde ilerlemeler gözlendiği belirtildi.

Burdur Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Müdürü Hasan Güven, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kentte yaklaşık 7 ay önce açtıkları Engelsiz Yaşam, Rehabilitasyon ve Aile Danışma Merkezinde özellikle otistik çocuklara hizmet verildiğini söyledi.

Merkezde birçok sosyal etkinliklerin, el becerileri kurslarının yanında özellikle hayvanlarla terapinin de kullanıldığını aktaran Güven, "Merkezimizde kuşlarla otistik çocuklarımıza hayvan terapisi uygulayarak onların yalnızlık duygularından kurtulmalarına vesile oluyoruz." dedi.

Güven, kuş terapilerinin otistik çocuklar üzerinde olumlu etkiler doğurduğunu gözlemlediklerini kaydetti.

"Kuşlarımızın çocuklar üzerinde yararlı olduğunu hem ailelerle hem de çocuklarla yaptığımız ikili görüşmelerde görmekteyiz. Engellilerin hayvanlarla terapi edilerek rehabilite edilmesi bilinen bir yöntem." diyen Güven özellikle yunuslar, atlar, köpekler ve kuşların engellilerin tedavisinde alternatif yöntemler olarak kullanıldığını ve çocukların sosyal gelişimlerinde yarar sağladığını bildirdi.

"Otizmli çocuklar dikkatlerini kuşa verebiliyor"

Merkezde görevli Çocuk Gelişim Uzmanı Dilara Büşra Koçak da merkezde her çocuk için ayrı bir gelişim planı hazırladıklarını vurguladı.

Otizmli çocukların normal çocuklar gibi beş duyu organını etkin kullanamadığına dikkati çeken Koçak, "Otizmli çocuklarda temel eğitim olarak duyu bütünleme terapisini kullanıyoruz. Bu eğitimle beş duyu organlarını etkin biçimde kullanmalarını amaçlıyoruz. Otizmli çocukların işitme duyularını geliştirmek için kuş seslerinden ve doğadaki seslerden yararlanıyoruz." diye konuştu.

Muhabbet kuşu terapisini kullanmalarının temel amacının, kuş sesinin otizmli çocukların frekans değerlerini yakalayarak onların duygu bozuklukları yaşamalarını önlemesi olduğuna işaret eden Koçak, şunları ifade etti:

"Kuş sesindeki frekansla otizmli çocuğun beyninde duymuş olduğu ses, ortak bir noktada birleştiği zaman otizmli çocuklar dikkatlerini kuşa verebiliyor. Zaten otizmli çocuklardaki temel sıkıntımız belirli bir alanda dikkatlerini toplayamamaları ve dikkat sürelerinin çok kısa olması. Kuş sesiyle çocuk dikkatini kuş üzerinde tuttuğu zaman odaklanma süresi uzuyor. Bir saniye bile göz teması kuramayan bir otizmli çocuk, kuş terapisiyle odaklanma süresi artıyor ve bunu biz özel eğitimde kullanarak çocuğun duyu ve dikkat toplama gelişiminde ilerliyoruz."

Antik Yunan'da doğal seslerin ve müzik aletlerinin terapide kullanıldığını anımsatarak bunun yanında aynı yöntemin İslam coğrafyasında ve Osmanlı'da da kullanıldığını aktardı.

En çok "Maviş" ve "Limon"a görev düşüyor

Merkezde 6 muhabbet kuşu ile terapi yaptıklarını anlatan Koçak, "Maviş ve Limon'un çıkardığı seslerdeki frekans değerleri otizmli çocuklarımızın en çok dikkatini çekiyor. Bu nedenle bu iki kuşu terapilerimizde daha sık kullanıyoruz. Hiçbir şeyin farkında olmadığını sandığımız otizmli çocuklarımız bile 6 kuşun arasından Maviş ve Limon'la bağ kuruyor, onlara dikkatlerini veriyor." ifadelerini kullandı.

Velilerden Hülya Korkmaz da merkezde verilen eğitin ve uygulanan yöntemlerin çocuğu için faydalı olduğunu söyledi.

Çocuğunun sosyalleşmesine merkezin katkı sağladığına değinen Korkmaz, "Benim evde bir tane daha engelli oğlum var. Çocuklarından biri, buraya gelince abisine de zarar vermekten kurtuldu. Çocuğumda davranış sorunları vardı, çevresine zarar verme gibi, bu sorunların çoğunu buraya gelince aştık." dedi.

Otizmli çocuklara Maviş ve Limon ile terapi
Otizmli çocuklara Maviş ve Limon ile terapi
Otizmli çocuklara Maviş ve Limon ile terapi
Otizmli çocuklara Maviş ve Limon ile terapi

- Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Otizmli çocuklara 'Maviş' ve 'Limon' ile terapi - Son Dakika


YORUMLAR

Son Dakika

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Özlü: 2021 sonuna kadar tedbirlerle devam etmemiz gerekiyor ABD'li uzmandan dikkat çeken Libya yorumu: Savaşı Türkiye kazandı Dünyaca ünlü şarkıcı Rita Ora, göğüs dekoltesiyle sosyal medyayı salladı Dünyaca ünlü Azerbaycanlı kick boksçu Zabit Samedov, Kuruluş Osman dizisine transfer oldu Ticaret Bakanlığı, esnafa yönelik yeni destek paketi için çalışma başlattı Reuters'tan bomba Dağlık Karabağ iddiası: Türkiye ve Rusya gözlem noktası konusunda anlaşmazlık yaşıyor Aynı aileden 3 kişi birkaç gün arayla koronavirüse yenik düştü İYİ Parti'de istifa depremi! 5 isim partiyi bombalayarak görevlerini bıraktı