Otomotiv İhracatı, 18 Milyar Dolarlık Hedefini Aştı - Son Dakika

Otomotiv İhracatı, 18 Milyar Dolarlık Hedefini Aştı

03.01.2012 11:59
Otomotiv İhracatı, 18 Milyar Dolarlık Hedefini Aştı, System.String[]

Ekonominin lokomotif sektörlerinden otomotiv sektörü, 2011 yılında hedeflenen 18 milyar dolarlık hedefi geride bıraktı.

Ekonominin lokomotif sektörlerinden otomotiv sektörü, 2011 yılında hedeflenen 18 milyar dolarlık hedefi geride bıraktı. Sektör, gerçekleştirdiği 18 milyar 305 milyon dolarlık ihracatla 2006 yılından beri kimseye kaptırmadığı ihracat şampiyonluğunu bu yıl da sürdürdü.

Uludağ İhracatçılar Birliği (UİB) bünyesinde faaliyet gösteren Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB) verilerine göre, otomotiv sektörü önceki yılın aynı ayına göre yüzde 1 artış göstererek geçtiğimiz aralık ayında 1 milyar 558 milyon dolar ihracat yaptı.

12 aylık dönemde 2010 yılına göre yüzde 16 artan sektör ihracatı, 18 milyar 305 milyon dolar seviyesine çıktı. Otomotiv sektörünün 2010 yılı ihracatı 15 milyar 743 milyon dolar seviyesinde kalmıştı.

OTOBÜS, MİDİBÜS, MİNİBÜS LİDER

Mal gruplarında ise en fazla artış yüzde 17'lik yükselişle otobüs, midibüs ve minibüste gerçekleşti. Geçtiğimiz yıl 87 milyon dolar ihracat yapılan otobüs grubunda bu sene 102 milyon dolar aşıldı. Otobüs, midibüs ve minibüsü, yüzde 2'lik gerilemeye rağmen 544 milyon dolarla binek otomobiller takip etti.

Bu iki gurubun ardından ise eşya taşımaya mahsus motorlu taşıtlar, özel amaçlı motorlu taşıtlar, çekiciler, hava ve uzay taşıtları, demiryolu taşıtları, iki tekerlekli taşıtlar ve otomotiv yan sanayi yer aldı.

ALMANYA İLK SIRADA

UİB'in toplam ihracatının yüzde 85'ini karşılayan otomotiv sektörü 2011 yılında 180'den fazla ülkeye ihracat gerçekleştirdi. İhracatın büyük bölümü AB ülkelerine yapılırken ilk sırada Almanya yer aldı. Almanya'yı Fransa ve İtalya izledi.

Otomotiv İhracatı, 18 Milyar Dolarlık Hedefini Aştı

- Kaynak: CHA

Son Dakika Ekonomi Otomotiv İhracatı, 18 Milyar Dolarlık Hedefini Aştı - Son Dakika Ekonomi

YORUMLAR

Son Dakika

Sipariş verdiği pizzadan tel çıkan şarkıcı Alya, isyan etti: Kafayı yediniz herhalde Son Dakika! MİT operasyonuyla kırmızı bültenle aranan PKK terör örgütünün Metina sorumlusu öldürüldü UEFA, Şampiyonlar Ligi formatını değiştirecek! Üzerinde durulan 2 plan var Yerli otomobil TOGG'un pili Türkiye'de üretilecek Bakan Koca'nın işe giden vatandaşlar için sunduğu çözüm önerisi yorum bombardımanına tutuldu Kızgın damadın ormanlık alanı sulayarak yetiştirdiği mantarlar yok satıyor Babasını öldüren genç, "Ailevi sorunlarımız vardı" dedi Rus gazeteci Ermeni cephesinden bildirdi: Dayanılmaz bir koku var, askerlerin cesetleri ortalıkta duruyor