Otomotivde başlayan çip krizi şimdi de Apple'ı vurdu - Son Dakika

Otomotivde başlayan çip krizi şimdi de Apple'ı vurdu

08.04.2021 17:13

Otomotiv sektöründe başlayan ve Türkiye'ye de sıçrayan çip krizi her geçen gün giderek daha da büyüyor. Türkiye'den Ford Otosan, Oyak Renault ve Tofaş'ın üretime ara vermesine neden olan kriz, diğer sektörlere de sıçradı. Fiyatı 25 dolar ile 150 dolar arasında değişen çip krizinin son kurbanı ise teknoloji devi Apple oldu.

Otomotiv sektöründe başlayan çip krizi diğer sektörlere de yayılıyor. Otomotivde başlayarak elektronik gibi diğer sektörlere de sıçrayan küresel çip tedariki sorununun, üretimde aksamalara neden olarak milyarlarca dolarlık zarara yol açması bekleniyor.

BİRÇOK OTOMOTİV DEVİ ÜRETİME ARA VERDİ

Çip krizi nedeniyle; General Motors, Stellantis, Honda, Toyota, Hyundai, Ford ve Suzuki gibi otomotiv devleri üretime ara vermek zorunda kaldı.

KRİZ TÜRKİYE'YE DE SIÇRADI

Küresel çapta yaşanan kriz, Türkiye'ye de sıçradı. Türkiye'den Oyak Renault, Ford Otosan ve Tofaş da kriz nedeniyle üretime ara verdi.

KRİZİN SON KURBANI APPLE OLDU

Küresel çapta birçok teknoloji şirketini etkileyen çip tedariki krizi şimdi de Apple'da ortaya çıktı. Nikkei'nin haberine göre, Apple'ın MacBook ismindeki dizüstü bilgisayarlarının üretiminde önemli derecede gecikmeler yaşandığı açıklandı.

Apple konu hakkında yanıt vermezken, şirketin ayrıca iPad ismindeki tablet modellerinin ekran bileşenlerinde yaşanan tedarik sorununun montaj işlemlerini etkilediği biliniyor.

Otomotivde başlayan çip krizi şimdi de Apple'ı vurdu

Son Dakika Ekonomi Otomotivde başlayan çip krizi şimdi de Apple'ı vurdu - Son Dakika Ekonomi


YORUMLAR (13)
  • Emre: Apple gerekeni yapacağına inanıyorum boşuna iphone almıyoruz tedbirini aldığını düşünüyorum.. iyiki iphone :) Cevap Yaz 6 1 Yayından Kaldır
  • Bulmi dünyası: Chip üretimi çok kapsamli bir iş. Üretim için malzeme bilimi silikon boule üretimi. Sonra vakumda depostion. Bunlar Nano boyutta işlemler. Bunların makinelerinin toplamı 100 milyonlarca dolar. Makinaları yapan firma sayisi dünyada bir elin parmaklarını geçmez. Bu makinaları yapmak için optik, fotonik, malzeme bilimi üstadı olmak lazım. Tabii birde para. Bunları bilenlerde para olmaz. Çünkü ömürleri öğrenmekle geçmiştir. İnşaat müteahhitliğine benzemez. Cevap Yaz 34 0 Yayından Kaldır
Tüm yorumlar için tıklayınız

Son Dakika

"Kimse hayal kurmasın" diyen ünlü anketçi: Kararsız ve dar gelirli seçmene sesini duyuran seçimi kazanır Salgın için komplo teorisi diyen Norveçli evinde verdiği iki partiden sonra koronavirüsten öldü Salgın için komplo teorisi diyen Norveçli evinde verdiği iki partiden sonra koronavirüsten öldü Mustafa Cengiz'den Avrupa Süper Ligi açıklaması: Başkan Perez yakın dostum, bize teklif gelirse değerlendiririz Mustafa Cengiz'den Avrupa Süper Ligi açıklaması: Başkan Perez yakın dostum, bize teklif gelirse değerlendiririz Bakan Elvan, 128 milyar dolar iddiaları hakkındaki bir soruda topu Merkez Bankası'na attı Bakan Elvan, 128 milyar dolar iddiaları hakkındaki bir soruda topu Merkez Bankası'na attı Dilovası Belediye Başkanı Hamza Şayir, bu kez de kolları sıvayıp fırının başına geçti Dilovası Belediye Başkanı Hamza Şayir, bu kez de kolları sıvayıp fırının başına geçti Son Dakika: Bir İngiliz savaş gemisi, mayıs ayında Karadeniz'e geçiş için Türkiye'ye bildirimde bulundu Son Dakika: Bir İngiliz savaş gemisi, mayıs ayında Karadeniz'e geçiş için Türkiye'ye bildirimde bulundu TikTok videosu çekmediğiniz bir burası kalmıştı! Türbedeki görüntülere tepki yağıyor TikTok videosu çekmediğiniz bir burası kalmıştı! Türbedeki görüntülere tepki yağıyor Korsan taksici, aracına aldığı yolcunun polis olduğunu öğrenince şaşkına döndü Korsan taksici, aracına aldığı yolcunun polis olduğunu öğrenince şaşkına döndü