Oyun Teorisi Dünya Kongresi 2012 Gerçekleşti - Son Dakika

Oyun Teorisi Dünya Kongresi 2012 Gerçekleşti

27.07.2012 23:35
Oyun Teorisi Dünya Kongresi 2012 Gerçekleşti, System.String[]

Dünyaca ünlü Nobel Ödüllü John Nash başta olmak üzere 44 Ülkeden 800 bilim insanının katıldığı "Oyun Teorisi Dünya Kongresi 2012" İstanbul Bilgi Üniversitesi'nde gerçekleştirildi.

İstanbul Bilgi Üniversitesi her dört yılda bir düzenlenen bilimsel buluşma "Oyun Teorisi Dünya Kongresi 2012"ye evsahipliği yaptı. Kongreye, 1994 Nobel Ekonomi Ödülü sahibi John Nash, 2007 Nobel Ekonomi Ödülü sahibi Eric Maskin, 1994 Nobel Ekonomi Ödülü sahibi Reinhard Selten, 2007 Nobel Ekonomi Ödülü sahibi Roger Myerson ve çok sayıda Ekonomi ve Uygulamalı Matematik dallarında çalışan bilim insanları katıldı.

"GAMES 2012" 22 Temmuz Pazar günü Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış'ın da katıldığı Açılış Töreni ile başladı. 44 ülkeden 800 bilim insanın ağırlandığı kongrede yaklaşık 200 bilimsel oturum, 550'ye yakın sunum ve Nobel Ödüllü John Nash, Eric Maskin, Reinhard Selten ve Roger Myerson'ın katıldığı Nobel Paneli gerçekleştirildi.

Okulun her köşesinde bir Nobelli…

5 gün süren etkinlik süresince Nobel Ödüllü John Nash, Eric Maskin, Reinhard Selten ve Roger Myerson öğrencilerle okulun bahçesinde, panellerde, yemeklerde bir araya gelerek onların tüm sorularını yanıtlayıp sohbet ettiler.

Tercih günlerine gelenlere John Nash süprizi…

Etkinliğin, üniversite tercih günlerine rast gelmesi nedeniyle okula bilgi almaya gelen öğrenciler ve aileler John Nash süprizi ile karşılaştı. Öğrenciler, bölümler hakkında bilgi almaya geldiklerini ama karşılarında John Nash'i görünce çok mutlu olduklarını belirttiler.

İstanbul Bilgi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Remzi Sanver konuya ilişkin yaptığı açıklamada: "Uluslararası akademik camiada büyük saygınlığı olan bu kongre 4 yılda bir yapılıyor. En son Northwestern Üniversitesi'nde gerçekleştirilmişti. Matematik ve iktisat alanının zirvesine bu yıl Bilgi Üniversitesi'nin seçilmiş olması bizim için ayrı bir gururdu. Bu alanda şimdiye dek 7-8 tane Nobel ödülü verildi ve bunlardan 4'ü de bu kongre için İstanbul'a geldi." dedi.

- Kaynak: Bültenler

Son Dakika Güncel Oyun Teorisi Dünya Kongresi 2012 Gerçekleşti - Son Dakika


YORUMLAR

Son Dakika

Ünlü şarkıcı Sibel Tüzün, Ankara Anlaşması'yla Londra'ya yerleşti Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü: Hastanelerimiz, yoğun bakımlar doluyor Tartışmalı Oxford-Astrazeneca koronavirüs aşısı yeniden incelenecek Hafta sonu sokağa çıkma kısıtlaması saat kaçta başlıyor? İçişleri Bakanlığı detayları paylaştı İranlı nükleer bilimci Fahrizade'nin öldürülmesi sonrası Netanyahu'dan itiraf gibi sözler: Gergin günler bizi bekliyor Bakan Koca, vaka sayısı yüzde 100 artan 5 ili paylaşıp uyardı: Tedbirin olmadığı yerde tehdit devam ediyor Taksici, oğlunu ziyarete gittiği cezaevi önünde 9 kurşunla öldürüldü Genç kadının hazin sonu! Düğününden 4 gün sonra koronadan öldü