Oyun Teorisi ile Ekonomi Bilimini Öğretiliyor - Son Dakika

Oyun Teorisi ile Ekonomi Bilimini Öğretiliyor

21.01.2012 11:55
Oyun Teorisi ile Ekonomi Bilimini Öğretiliyor, System.String[]

"Ekonomi bilimi" denilince akla ilk gelen "piyasalar", "para", "üretim", "tüketim" ve "ticaret" sözcükleri geçen tanımlar oluyor.

İstanbul Bilgi Üniversitesi Ekonomi Bölümü öğretim üyeleri, ekonomi bilimini eğlenceli kılmak ve düşünüldüğü kadar zor olmadığını göstermek amacıyla Okyanus Koleji'nde okuyan 24 lise öğrencisi ile ekonomi bilimi üzerine oyunlar oynadı.

Oysa ki, ekonomi biliminin çalışma alanı çoğu insanın sandığından çok daha geniş: Ekonomi Bilimi insanların örgütlenmiş, bireysel ya da grup halinde davranışlarının ekonomik yönlerini anlamayı amaçlıyor.

İstanbul Bilgi Üniversitesi Ekonomi Bölümü öğretim üyeleri, ekonomi biliminin zor ve karışık olmadığını öğrencilere göstermek amacıyla Okyanus Kolejinde okuyan 24 lise öğrencisi ile ekonomi bilimi üzerine oyunlar oynadı.

İstanbul Bilgi Üniversitesi Ekonomi Bölümü ve İstanbul Bilgi Ekonomi Laboratuvarı'nın öğrenciler için hazırladığı programda, ekonomi biliminin temel sorularını tanımlayan, pek çok farklı biçimde ve çerçevede her gün karşımıza çıkan durumların küçük boyutlara indirgenmiş, sadeleştirilmiş halleri yer aldı.

Oyunların bir bölümü, İstanbul Bilgi Ekonomi Laboratuvarı'nda bilgisayarlar aracılığı ile bazıları da kalem-kâğıt kullanarak yapıldı. Oyunların çoğunda öğrenciler kiminle eşleştiklerini bilmeden kimi zaman bir başka öğrenci ile kimi zamanda Ekonomi Bölümü öğretim üyeleri ile oynadılar.

Oyun sonunda öğrenciler Ekonomi Bölümü'ndeki öğretim üyeleri ile birlikte oynadıkları oyunların değerlendirmesini yaptılar ve bunların ekonomi biliminin ilgilendiği hangi temel konuların altını çizdiğini, her gün karşı karşıya kaldığımız hangi durumları temsil ettiğini tartıştılar.

Oyunlar, 3 Mart ve 14 Nisan tarihlerinde İstanbul Bilgi Üniversitesi Dolapdere Kampüsü'nde devam edecek.

Oyun Teorisi ile Ekonomi Bilimini Öğretiliyor

- Kaynak: Bültenler

Son Dakika Eğitim Oyun Teorisi ile Ekonomi Bilimini Öğretiliyor - Son Dakika


YORUMLAR

Son Dakika

Asansörde çakmakla antifrizi test eden adam alevler içinde kaldı Uzun süredir ortalarda görünmeyen Bekir Bozdağ, yanlış paylaşımıyla haber oldu Hatay'da deprem ve tsunami uyarısı: Deniz kumundan yapılan binalar büyük tehlike taşıyor Polis midibüsü şarampole devrildi: 1 şehit, 4 yaralı Ünlü şarkıcı Sibel Tüzün, Ankara Anlaşması'yla Londra'ya yerleşti Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü: Hastanelerimiz, yoğun bakımlar doluyor Tartışmalı Oxford-Astrazeneca koronavirüs aşısı yeniden incelenecek Cüneyt Özdemir, Ekrem İmamoğlu'nu eleştirdi: 5 tane galericiyle baş edemiyorsun, Doğu Akdeniz'de ne yapacaksın?