Özbekistan'da 7. Mutlu Aile Plastik Cerrahlık Operasyonları Başladı - Son Dakika

Özbekistan'da 7. Mutlu Aile Plastik Cerrahlık Operasyonları Başladı

22.10.2015 14:59
Özbekistan'da 7. Mutlu Aile Plastik Cerrahlık Operasyonları Başladı, System.String[]

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı’nın (TİKA) organizasyonunda Özbekistan Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı ve Sağlam Evlat Vakfı işbirliği ile düzenlenen “Mutlu Aile” plastik cerrahlık operasyonları etkinliğinin 7’ncisi Fergana’da başladı.

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı'nın (TİKA) organizasyonunda Özbekistan Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı ve Sağlam Evlat Vakfı işbirliği ile düzenlenen "Mutlu Aile" plastik cerrahlık operasyonları etkinliğinin 7'ncisi Fergana'da başladı.

TİKA, Özbekistan'da gerçekleştirdiği projelerle faaliyetlerine devam ediyor. Bu kapsamda özellikle sağlık alanında Özbekistan'da önemli projelere imza atan TİKA'nın organizasyonunda Özbekistan Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı ve Sağlam Evlat Vakfı işbirliği ile düzenlenen "Mutlu Aile" plastik cerrahlık operasyonları etkinliğinin 7'ncisi Fergana'da başladı. Proje kapsamında daha önce Karakalpakistan Özerk Cumhuriyeti, Semerkant, Namangan, Buhara, Fergana ve Özbekistan'da düzenlenen proje kapsamında toplam bin 460 çocuk ve genç muayene edilerek, durumu ameliyat olmaya uygun 471 çocuk ve gence plastik cerrahi ameliyatı yapılmıştı.

Türkiye Sağlık Bakanlığı Uluslararası İlişkiler ve AB Genel Müdürlüğü Dairesi Başkanı Arif Çetin başkanlığında Türkiye'nin çeşitli üniversitelerinin plastik ve rekonstrüksiyon cerrahi ana bilim dalında görev yapan doktorlardan ve hemşirelerden oluşan 16 kişilik ekip, Fergana'daki etkinliğe yaklaşık 200 hastayı muayene ederek başladı. Fergana Çocuk Hastanesi'nde gerçekleşen muayenenin ardından tedavisi gerçekleştirilecek hastalar belirlenerek, dudak yarığı, damak yarığı, yanık, doğuştan gelen şekil bozuklukları gibi plastik cerrahinin müdahale alanına giren 21 hastanın cerrahi operasyonları yapıldı.

Özbekistan'ın Namangam, Andican, Fergana ve diğer komşu vilayetlerdeki hastaların da tedavisi Fergana'daki Çocuk Hastanesi'nde gerçekleştirilecek. Fergana'daki Çocuk Hastanesi'nde gerçekleştirilen plastik cerrahi ameliyatları için gereken tıbbi ilaç ve malzemeler de Türkiye'den temin ediliyor. "Mutlu Aile" sloganıyla gerçekleştirilen ameliyatlar öncesinde Fergana Çocuk Hastanesi'nde düzenlenen törende konuşan Sağlık Bakanlığı Uluslararası İlişkiler ve AB Genel Müdürlüğü Dairesi Başkanı Arif Çetin, Özbekistan'a gelmekten büyük bir mutluluk duyduklarını, bu tür organizasyonların tecrübe paylaşımı açısından çok önemli olduğunu iletti. Çetin, kardeş ülke Özbekistanlı çocuklarının tedavilerinin yapılmasının kendileri için çok sevindirici olduğunu, burada kendilerini evlerinde gibi hissettiklerini dile getirdi.

Fergana Vali Yardımcısı Tulkinoy Tadjıeva da, projenin Özbekistan'da yedinci kez, Fergana'da da ikinci kez gerçekleştirilmesinden büyük memnuniyet duyduklarını ifade ederek, özverili çalışmalarından dolayı Türk doktorlara teşekkür etti.

TİKA Özbekistan Program Koordinatörü Prof. Dr. Süleyman Kızıltoprak ise, din ve ilim dünyasının büyük bilginleri olan Fergani ve Mergilani yurdu olan Fergana'da çok anlamlı bir projeye ikinci kez imza atıldığından memnun olduğunu belirterek, çocuklarını güvenerek Türk doktorlara teslim ettikleri için hasta yakınlarına teşekkür ettiğini söyledi.

Söz konusu etkinlik kapsamında toplam 100 dolayında çocuğun sağlığına kavuşturulması planlanıyor. - ANKARA

- Kaynak: İHA

Son Dakika Güncel Özbekistan'da 7. Mutlu Aile Plastik Cerrahlık Operasyonları Başladı - Son Dakika


Son Dakika

Fenerbahçe'nin, ezeli rakiplerine karşı Kadıköy'deki tüm yenilmezlik serileri sona erdi F.Bahçe yöneticisi Alper Pirşen'den çok sert hakem tepkisi: Beşiktaş ve TFF bu eserinden utanmalı Irak'ta füze saldırısı düzenlenen petrol rafinerisinde yangın çıktı Artan vakalar sonrası gözler Kabine toplantısına çevrildi! Yeni kısıtlamalar gelecek mi? CHP'li ilçe başkanının cinsel istismarına uğrayan genç kızın tüyler ürperten ifadesi ortaya çıktı Bir Zamanlar Çukurova dizisinin Züleyha'sı Hilal Altınbilek'in paylaşımı, aşkını ortaya çıkardı 17 yaşındaki genç kız, evinde başından vurulmuş halde ailesi tarafından ölü bulundu Pasaport harçlarına zam geldi! İşte yeni fiyatlar