Özbekistan'da Kırım Tatar Sürgünü İçin Anma Töreni - Son Dakika

Özbekistan'da Kırım Tatar Sürgünü İçin Anma Töreni

9 ay önce

Özbekistan'ın başkenti Taşkent'te Kırım Tatar Sürgünü'nün 75. yılı dolayısıyla anma töreni düzenlendi.

Özbekistan'da Kırım Tatar Sürgünü İçin Anma Töreni, System.String[]

Özbekistan'ın başkenti Taşkent'te Kırım Tatar Sürgünü'nün 75. yılı dolayısıyla anma töreni düzenlendi.


Kırım Tatar Milli Medeniyet Merkezi tarafından Taşkent'teki Şehitler Hatırası külliyesinde düzenlenen törene, aralarında Ukrayna'nın Taşkent Büyükelçiliği görevlileriyle ülkede yaşayan çok sayıda Kırım Tatarı ve Özbek katıldı.


Sürgünde ölen Kırım Tatarlarının anısına Şehitler Hatırası Anıtı'na çiçek bırakılmasıyla başlayan törende, sürgünde ölenlerin anısına saygı duruşunda bulunularak, Kur'an-ı Kerim okundu ve dualar edildi. Ukrayna'nın Taşkent Büyükelçiliği mensupları da anıta çelenk bıraktı.


Kırım Tatar Milli Medeniyet Merkezi Yönetim Kurulu üyesi Zakir Acıosman, anma töreninde yaptığı konuşmada, Kırım Tatarlarının vatanlarından sürgün edilmesinin yıldönümü dolayısıyla toplandıklarını belirterek, çok sayıda Kırım Tatarı'nın 75 yıldan bu yana vatanlarından uzakta, sürgünde yaşadıklarını belirtti.


Sovyetler Birliği, 1944'te 140 binden fazla Kırım Tatarı'nı Özbekistan'a sürgüne göndermişti. Sovyetler Birliği'nin parçalanmasının ardından Özbekistan'a sürülen Kırım Tatarlarının büyük kısmı, öz vatanlarına dönmüştü. Özbekistan'da hala 30 binden fazla Kırım Tatarı yaşıyor.

Özbekistan'da Kırım Tatar Sürgünü İçin Anma Töreni

Haber Yayın Tarihi: 18.05.2019 04:36 Kaynak: AASon Dakika

Vatandaş, deprem bölgesine gelen İmamoğlu'na çağrıda bulundu: Müteahhitler tutuklansın
Acun Ilıcalı çağrılara kulak verdi! Sosyal medya hesabından saat verip duyurdu Elazığlı depremzede herkesin aksine kendine sitem etti: O kadar parayı mezara mı götüreceğiz? Bize her şey müstahak

Son Dakika Haberleri