Özbekistan'ın Rusya'ya Otomobil İhracatı Yüzde 38 Azaldı - Son Dakika

Özbekistan'ın Rusya'ya Otomobil İhracatı Yüzde 38 Azaldı

28.01.2015 16:17
Özbekistan'ın Rusya'ya Otomobil İhracatı Yüzde 38 Azaldı, System.String[]

Özbekistan’ın 2014’te Rusya’ya olan otomobil ihracatı yüzde 38 oranında azaldı.

Özbekistan’ın 2014’te Rusya’ya olan otomobil ihracatı yüzde 38 oranında azaldı.

Yerel basının haberine göre Özbekistan’ın 2014’te Rusya’ya ihraç ettiği otomobil sayısınını bir önceki yıla göre 37 bin 695 adet gerilediği belirtildi. Özbekistan, Rusya’ya yıllık ortalama 75 bin dolayında araç ihracatı yapıyordu.

Bu arada Özbekistan, Rusya rublesinde yaşanan son hareketlenmeler üzerine bu ülkeye ihraç ettiği otomobil fiyatlarını yüzde 30 oranında artırdı. Rusya, Özbekistan otomobil ihracatı yaptığı ülkelerin başında geliyor.

Son yıllarda Rusya’ya yaptığı otomobil ihracatı kademeli olarak gerileyen Özbekistan, 2012’de bu ülkeye 88 bin 232 adet otomobil ihraç etmişti. Özbekistan Rusya’nın dışında az da olsa Türkmenistan, Azerbaycan, Afganistan, Ukrayna, Kazakistan, Belarus ve Moldova gibi ülkelere de otomobil ihracatı yapıyor.

Yıllık 250 bin adet kapasiteli fabrikada, Chevrolet markasıyla Spark, Lacetti, Malibu, Cobalt Nexia, Matiz, Captiva ve Epica modellerinden binek otomobiller üretiliyor. Özbekistan, Amerikan General Motors ortaklı otomobil fabrikasında yılda 247 bin adet dolayında binek otomobil üretimi yapıyor.

Özbekistan'ın Rusya'ya Otomobil İhracatı Yüzde 38 Azaldı

- Kaynak: CİHAN

Son Dakika Ekonomi Özbekistan'ın Rusya'ya Otomobil İhracatı Yüzde 38 Azaldı - Son Dakika Ekonomi

YORUMLAR

Son Dakika

Mustafa Sarıgül yeni parti çalışmalarını hızlandırdı! Yusuf Polat İstanbul İl Başkanlığına getirildi Türkiye, ülke puanı sıralamasında bir basamak daha geriledi Yusuf Yazıcı'nın Avrupa Ligi'ndeki hat-trick'i, sosyal medyada en çok konuşulan konu oldu Lezbiyen eşi ve onun sevgilisi tarafından kiralık katil tutularak vurulan koca, hayatını kaybetti Masumlar Apartmanı'nın 7. bölüm fragmanı yayınlandı! Han'ın itirafı İnci'yi şoke etti Tartıştığı babasını defalarca bıçakladı, komşularından ambulans çağırmasını istedi İmamoğlu, İstanbul için düzenlenen koronavirüs toplantısını Bakan Koca'nın paylaşımından öğrendi Putin de Türkiye'nin kararlılığını anladı! Karabağ sözleri dengeleri değiştirecek cinsten