Özbekistan Otomobil İhracatı Hedefini Yükseltti - Son Dakika

Özbekistan Otomobil İhracatı Hedefini Yükseltti

31.05.2012 18:09
Özbekistan Otomobil İhracatı Hedefini Yükseltti, System.String[]

Otomotiv sektörüne yatırımlarıyla öne çıkan Özbekistan, ihracat hedefini artırdı.

Otomotiv sektörüne yatırımlarıyla öne çıkan Özbekistan, ihracat hedefini artırdı. Özbekistan Oto Sanayi Şirketi'nden (Uzavtosanoat) yapılan açıklamada gelecek iki yıl zarfında otomobil ihracatının yüzde 40 oranında artırılmasının hedeflendiği belirtildi.

2011'de 230 bin binek otomobilin üretildiği ülkede, bunlardan 85 bini ihraç edildi. Bu yıl içerisinde ise iç piyasaya 150 bin, yurt dışına ise 90 bin adet otomobilin satılmasının planlandığı belirtildi. 2013'te ise dış piyasaya 120 bin, iç piyasaya da 150 bin adet otomobilin satılması planlanıyor.

Şu anda yıllık 250 adet otomobil üretim kapasitesine sahip Özbekistan, bu miktarı iki yıl içerisinde 300 bine çıkarmayı hedefliyor.

Chevrolet markasıyla Nexia, Matiz, Captiva, Epica ve Tacuma modellerinden araçlar üreten Özbekistan, başta Rusya olmak üzere Türkmenistan, Azerbaycan, Afganistan, Ukrayna, Kazakistan, Belarus ve Moldova gibi ülkelere de otomobil ihracatı yapmakta.

Özbekistan Otomobil İhracatı Hedefini Yükseltti

- Kaynak: CHA

Son Dakika Ekonomi Özbekistan Otomobil İhracatı Hedefini Yükseltti - Son Dakika Ekonomi

YORUMLAR

Son Dakika

Khabib Nurmagomedov, Justin Gaethje'yi mağlup ederek profesyonel dövüş hayatını sonlandırdı Fatih Terim'den yönetime olay sözler: İçerdekilerin arkamdan planlarını bilmiyor değilim Ermenistan, Azerbaycan ordusuna karşı çocuk askerleri kullanıyor Son Dakika: Fransa, Erdoğan'ın Macron hakkındaki sözlerinin ardından Ankara Büyükelçisini geri çağırdı 17 yaşındaki genç, dut ağacına bağladığı iple kendini astı Geçtiğimiz günlerde evinde yangın çıkan Eser Yenenler, şimdi de koronavirüse yakalandı Bakan Koca, koronavirüs en çok bulaştığı ortamı ilk kez açıkladı: Evde bulaş oranı daha yüksek TRT'den, Erdoğan'ın konuşması sırasında ekranda çıkan anlamsız harflerle ilgili açıklama