Çilek İşçileri 1 Mayıs'ı Tarlada Kutladı - Son Dakika

Çilek İşçileri 1 Mayıs'ı Tarlada Kutladı

01.05.2014 12:29
Çilek İşçileri 1 Mayıs'ı Tarlada Kutladı, System.String[]

Yurdun birçok yerinde olaylı bir şekilde kutlanan 1 Mayıs, Mersin'de çilek işçileri tarafından tarlada kutlandı.

Mersin'in Silifke ilçesinde 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü'nü sendikalar alanlarda tarım işçileri ise çilek tarlasında kutladı.

MÜZİK EŞLİĞİNDE 1 MAYIS KUTLAMASI

Öğle saatlerinde sendikalar Atatürk Anıtı önünde düzenlenen etkinlikle 1 Mayıs'ı kutladı. Silifke ilçesinde çilek hasadının başlamasıyla birlikte Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinden gelen tarım işçileri de 1 Mayıs'ı tarlada hem çilek toplayarak hem de müzik eşliğinde oynayarak kutladılar.

"ÇOĞU ZAMAN HATIRLAMAYIZ"

Türkiye'nin önemli çilek üretim merkezlerinden biri olan Silifke'de hasadın yoğunlaşmasıyla ilçeye geldiklerini belirten Mehmet Yıldız, "Bizim hayatımızda şartlar zor. Bizler tarım işçisi çocukları olarak dünyaya geldik. Her yıl 1 Mayıs'ta tarlada oluruz. Sabah 5'de kalkar, akşam 5'de iş bırakırız. 1 Mayıs'ın işçi bayramı olduğunu bile çoğu zaman hatırlamayız" dedi.

"1 MAYIS GELMİŞ KİMSENİN DİKKATİNDE DEĞİL"

Tarım işçilerinden Hülya Can, hemen yanı başlarındaki deniz ve kumun tadını çıkarmak bir yana, ilkel koşullarda adeta yaşam mücadelesi verdiklerini, günün ilk ışıklarından güneşin batışına kadar günlük 25 lira yevmiye ile çalıştıklarını belirterek, "1 Mayıs gelmiş kimsenin dikkatinde değil. Çalışmaktan bayram görmüyoruz" dedi.

"ÇOCUKTAN DAHA ÇOK BAKIYORUZ"

Tarla sahibi Hasan Öz ise "Çilek zor bir ürün. Çocuktan daha çok bakmak zorunda kalıyoruz. Anaç fide getirilmediği için verim düşük. Bunun için hasat az oluyor. Hiç 1 Mayıslarda eğlenme zamanımız olmadı. Çocukluğumuzda hep olaylar olurdu. Bunun için hep bunun dışında kaldık. Hayatımız çilekle uğraşmaktan ve hep tarlada çalışmakla geçti" diye konuştu.

Çilek İşçileri 1 Mayıs'ı Tarlada Kutladı
Çilek İşçileri 1 Mayıs'ı Tarlada Kutladı
Çilek İşçileri 1 Mayıs'ı Tarlada Kutladı
Çilek İşçileri 1 Mayıs'ı Tarlada Kutladı
Çilek İşçileri 1 Mayıs'ı Tarlada Kutladı

- Kaynak: İHA

Son Dakika Güncel Çilek İşçileri 1 Mayıs'ı Tarlada Kutladı - Son Dakika


Son Dakika

Kız arkadaşını bıçaklayıp sosyal medyadan paylaştı: Ben gururluyum, yapmayın etmeyin dedim bıçakladım BB Erzurumspor'da Mehmet Özdilek ile yollar ayrıldı Sağlık Bakanlığı, koronavirüs ve grip arasındaki farkları gösteren bir görsel paylaştı Beşiktaş'tan Fenerbahçe'ye maç sonu üç gönderme birden Senegalli eski milli futbolcu Papa Bouba Diop hayatını kaybetti Bir Zamanlar Çukurova dizisinin Züleyha'sı Hilal Altınbilek'in paylaşımı, aşkını ortaya çıkardı 17 yaşındaki genç kız, evinde başından vurulmuş halde ailesi tarafından ölü bulundu Hezimete uğrayan Paşinyan'dan tarihi itiraf: Azerbaycan'la savaşacak gücümüz kalmadı