(Özel Haber) Kore Gazisi Yardıma Muhtaç - Son Dakika

(Özel Haber) Kore Gazisi Yardıma Muhtaç

12.01.2012 12:28
(Özel Haber) Kore Gazisi Yardıma Muhtaç

Hakkari'nin Şemdinli ilçesinde ikamet eden Kore gazisi Selim Gezer, "13 ay boyunca savaştık ama şimdi 2 odalı bir evde 13 nüfus yaşam savaşı veriyoruz, halimizi soran bile yok" dedi.

Hakkari'nin Şemdinli ilçesinde ikamet eden Kore gazisi Selim Gezer, "13 ay boyunca savaştık ama şimdi 2 odalı bir evde 13 nüfus yaşam savaşı veriyoruz, halimizi soran bile yok" dedi.

Şemdinli Beşevler Mahallesi'nde çocukları ve 8 yıldır felçli olan eşi ile birlikte 2 odalı bir evde yaşayan 86 yaşındaki Kore gazisi Selim Gezer, bir taraftan savaştaki anılarını anlattı, diğer taraftan da yetkililerin vefasızlığından yakındı.

Gezer, "17 Eylül 1950'de İskenderun Limanı'ndan hareket ederek 25 gün süren bir yolculuktan sonra 12 Ekim'de öncü takım olarak Pusan Limanı'na ulaştık. 20 Ekim'de de Taeg şehrine vardık.13 ay boyunca oradaki dağlarda göğüs göğse savaştık. Bazen ayda 5 gün dinlenmeye gelirdik, sonra yine cepheye giderdik. Halen oradan nasıl sağ döndüğümüze inanamıyorum" diye konuştu.

Savaş anılarını da anlatan Gezer, sözlerini şöyle sürdürdü:

"2 bölük, 1 takım bir mangada yer alıyordum. Bir gün yine savaşmaya gidiyorduk.16 Çinli askeri esir alıp komutanlarımıza teslim ettik. Onlar da Amerikalı yetkililere teslim etti. Aynı gün başka bir mevziyi almaya gittik. Komutanımız yüzbaşıydı. Süngüler takıp, 'Allah Allah' diyerek gittik. Bizi fark eden düşman askerleri üzerimize bomba yağdırdı. Yanımda bulunan 2 arkadaşım şehit düştü. O günü yaşadığım sürece unutamıyorum. 13 ay boyunca savaştık. Halen sağ olarak kurtulduğumuza inanamıyorum. Allah'ıma

şükürler olsun. Sağ olarak döndük. Türkiye'ye tekrar dönüşümüz ise 30 gün sürdü. Şimdiye kadar hiçbir Kore vatandaşı bizim ziyaretimize gelmedi. Bundan 5-10 yıl önce Kore Cumhurbaşkanı bizlere mektup gönderip, 'Gelin bizi ziyaret edin' dedi. O zaman gidecek imkanımız yoktu. Koreli yetkililer bizi davet ederse arkadaşlarımla birlikte gitmek isterim."

Cebinden gazilik madalyasını çıkaran gazi Gezer, duygulu anlar yaşadı. Kore'de Türkiye adına savaştıklarını belirten Selim Gezer, "Türkiye Cumhuriyeti Devleti adına oralarda savaştık. Mağdurum, isterim ki hükümet bizlere yardım etsin.13 nüfusum var. Hepimiz bu gazilik maaşı ile geçiniyoruz. Eşim 8 yıldır felçli, kendisine gelinim bakıyor. Aile olarak çok zor durumdayız. Ben ve eşim ihtiyarız. İsterlerse gelip halimizi görebilirler" şeklinde konuştu. - HAKKARİ

Son dakika haber! Bursa'ya şehit ateşi düştü Son dakika haber! Bursa'ya şehit ateşi düştü Son dakika gündem: Hakkari'de kaçakçılık olayına müdahale eden Teğmen, Barazgir Çayı'na düşerek şehit oldu Son dakika gündem: Hakkari'de kaçakçılık olayına müdahale eden Teğmen, Barazgir Çayı'na düşerek şehit oldu Hakkari'de gösteri ve yürüyüşler 15 gün yasaklandı Hakkari'de gösteri ve yürüyüşler 15 gün yasaklandı
Kaynak: İHA

Son Dakika Güncel (Özel Haber) Kore Gazisi Yardıma Muhtaç - Son Dakika

Bu haber İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı İhlas Haber Ajansı kurumudur.

Advertisement