Osmanlı'dan kalma 160 yıllık terazi, 12 bin liraya alıcısını bekliyor - Son Dakika

Osmanlı'dan kalma 160 yıllık terazi, 12 bin liraya alıcısını bekliyor

2 ay önce

Osmanlı padişahlarından Sultan Abdülaziz Han döneminde saray yemekleri için kullanılan terazi, Bursalı bir antikacı tarafından açık artırma usulü satışa çıkarıldı. Tüm orijinalliğini koruyan 160 yıllık terazi için 12 bin lira isteniyor.

Bursalı bir antikacının eline geçen Osmanlı saray terazisi 12 bin liraya satışa çıktı.

Sultan Abdülaziz Han döneminde Osmanlı sarayında yapılan yemeklerin malzemelerinin ölçülerini tespit etmek için kullanılan terazi Bursalı antikacı Aziz Alçiçek'in eline geçti. Sarayda yapılacak yemeklerin tarifleri bu teraziyle ölçülür, gramajları tartılır, buna göre yemeklerin tarifine uygun yapılması sağlanırdı. 160 yıllık terazinin üzerinde Sultan Abdülaziz Han'ın tuğrası bulunurken parçaların tümü orijinalliğini koruyor.

"TAMAMEN ORİJİNALDİR"

Teraziyi açık artırma usulü satışa çıkarttığını ifade eden Antikacı Aziz Alçiçek, "Sultan Abdülaziz Han döneminde saray mutfağında kullanılan aktar terazisi benim elime geçti. Koleksiyonumun nadir parçalarından bu teraziyle mutfakta yapılacak yemeklerin malzemelerinin gramajları tartılırdı. Bu terazi tamamen orijinaldır. Üzerinde herhangi bir değişim yok yaklaşık 160 yıllık geçmişi var, çok nadir bir antika o dönem bundan sarayda 4 tane vardı. Bunlardan bir tanesi de budur. Terazide Sultan Abdülaziz Han'ın kendi tuğrası var, dirhemlerde de var. Bunun maddi değeri müzayede de biçilecek. Açık artırmada 12 bin liraya satılır diye düşünüyorum" şeklinde konuştu.

Söz konusu teraziden görüntüler;

Osmanlı'dan kalma 160 yıllık terazi, 12 bin liraya alıcısını bekliyorSon Dakika

'Evde Kal' uyarılarının dikkate alınmadığı Sivas'ta cadde ve sokaklar dolup taştı
ABD Dışişleri Bakanı Pompeo: Irak'taki saldırılara yanıt vereceğiz Son Dakika: İçişleri Bakanı Süleyman Soylu: Devlet kademesinde 53 kişide koronavirüs tespit edildi