Özel Yetkili Mahkemelere Baro Tepkisi - Son Dakika

Özel Yetkili Mahkemelere Baro Tepkisi

19.01.2012 20:08
Özel Yetkili Mahkemelere Baro Tepkisi, System.String[]

İzmir Barosu Başkanı Sema Pekdaş, özel yetkili mahkemelerin, adil yargılanma hakkını ihlal ettiğini, kapatılması gerektiğini dile getirdi.

İzmir Barosu Başkanı Sema Pekdaş, özel yetkili mahkemelerin, adil yargılanma hakkını ihlal ettiğini, kapatılması gerektiğini dile getirdi.

Özel Yetkili Mahkemelerle ilgili Baro Binası'nda yapılan açıklamaya, Başkan Sema Pekdaş ve yönetim kurulu üyeleri katıldı. Başkan Pekdaş, "Özel Yetkili Mahkemelerin, adil yargılanma hakkını ihlal ettiğini, olağanüstü mahkemeler olduğunu, kapatılması gerektiğini defalarca gündeme getirdik, kampanyalar düzenledik. Arkadaşımız, Zeynep Sedef Özdoğan bu mahkemelerin kanunsuz mahkemeler olduğunu, anayasa da yeri olmadığı konusunda bir çalışma yaptı. Bu mahkemeler evrensel hukuk prensiplerine aykırılığın yanı sıra kanunsuz mahkemeler durumundadırlar. Buradaki yargılamaların, tamamen yargıyı yürütmenin denetimine aldığını söylüyoruz. Şimdiye kadar yaptıklarının yok hükmünde olduğuna inanıyoruz" dedi.

Çalışmasını anlatan Zeynep Sedef Özdoğan ise, "Özel yetkili mahkemeler, bir kanunla kurulmamıştır. HSYK kararıyla kurulmuşlardır. Ancak HSYK'nın görevleri arasında mahkeme kurma yetkisi yoktur. Bugün itibari ile özel görev ve yetkili ağır ceza mahkemelerinin yapmış oldukları tüm yargılama tasarruflarının Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ve Mahkemesi kriterlerinin dışında kaldığını tespit ediyoruz. Şu yada bu davanın, şu yada bu sanığın değil, hukuk değerinin korunması ve anayasanın daha fazla ihlal edilmemesi için görüşlerimizi kamuoyu ile paylaşıyoruz" dedi.

Özel Yetkili Mahkemelere Baro Tepkisi
Özel Yetkili Mahkemelere Baro Tepkisi
Özel Yetkili Mahkemelere Baro Tepkisi

- Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel Özel Yetkili Mahkemelere Baro Tepkisi - Son Dakika


Son Dakika

Ozan Kabak için İtalyan devi Juventus devrede Azerbaycan ordusunun Karabağ'da esir aldığı Ermeni askerlerin görüntüsü yayınlandı Bolu'da dinlenme tesisinde yeni doğan bebeğini çöpe atan anne serbest bırakıldı 5 yaşındaki çocuğun boğazından canlı solucan çıkarıldı! Bir yıldır midesinde yaşıyormuş Çipli kimlik kartıyla elektronik kimlik doğrulama sistemiyle ilgili esaslar belirlendi! İşte detaylar 11 yaşındaki kız çocuğu, kendisine cinsel istismarda bulunan kişi serbest kalınca canına kıydı Ermenistan Savunma Bakanlığı yetkilisi: Azerbaycan ordusu bizden çok üstün, savaş tarihinde böyle bir durum yok Son dakika: Merkez Bankası'nın sürpriz faiz kararı sonrası dolar ve altın rekor kırdı