Son Dakika Haberleri: Afrin Operasyonu Fiilen Başladı! Türk Jetleri, 108 Hedefi Vurup Döndü

Afrin Operasyonu Fiilen Başladı! Türk Jetleri, 108 Hedefi Vurup Döndü

2 yıl önce

Afrin operasyonu fiilen başladı. ÖSO birlikleri Afrin'e girdi. 7 bölgede 72 uçakla aralarında Minniğ Havalimanının da bulunduğu 108 hedef vuruldu. Uçaklar üslerine döndü.

Afrin operasyonu fiilen başladı. Türk jetleri, Afrin sınırındaki terör mevzilerini vuruyor. Özgür Suriye Ordusuna bağlı birliklerin bir kısmı, terör örgütü PYD/ PKK''nın Afrin''de işgal ettiği alanlara girmeye başladı. Türk savaş uçaklarının operasyon sırasında Suriye Hava Sahası''nı kullandı. TSK, harekata katılan 72 uçağın üslerine geri döndüğünü duyurdu. Uçakların dönmesinin ardından Hatay''ın sınır bölgesine tank ve zırhlı araç sevkiyatı başlatıldı, bölgede bulunan bazı tanklar ise sınıra yakın noktalara konuşlandırıldı. Tanklar operasyon için Öncüpınar sınır kapısından geçiş yaptı.

AKAR''DAN İLK AÇIKLAMA

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, Zeytin Dalı Harekatı''na yönelik, "Harekatın planlama ve icrasında sadece ama sadece teröristler ve bunlara ait barınak, sığınak, bina, silah, araç ve gereç hedef alınacak. Sivil ve masum kişilerin zarar görmemesi için her türlü dikkat ve hassasiyet gösterilecektir." ifadelerini kullandı.

Tankların sınırı geçme anı

TANKLAR SINIRI GEÇTİ

Afrin harekatına katılmak üzere Öncüpınar sınır kapısına gelen Leopar tanklar operasyon için Öncüpınar sınır kapısından geçiş yaptı.

BAŞBAKAN KARARGAH''DA BİLGİ ALDI

Başbakan Binali Yıldırım, Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar ve diğer yetkililerden Afrin''e yönelik ''Zeytin Dalı'' harekatına ilişkin bilgi almak üzere gittiği Genelkurmay Harekat Merkezi''nden ayrıldı.

BAŞBAKAN: KARA UNSURLARI YARIN DEVREYE GİRECEK

MHP Lideri Devlet Bahçeli ile görüşmesinin ardından ortak basın toplantısı düzenleyen Başbakan Binali Yıldırım, kara unsurlarının yarın gelişmelere göre operasyona dahil olacağı bilgisini verdi.

ÖSO''DAN KRİTİK UYARI

Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) Genel Komutanlığı, Afrin''deki sivillerin zarar görmemesi için terör örgütü PYD''nin karargahlarından uzaklaşmaları konusunda uyarıda bulundu. ÖSO tarafından yapılan açıklamada "ÖSO Genel Komutanlığı, Afrin''deki sivil halkın terör örgütü PYD''nin askeri karargahlarından uzaklaşmaları önemle duyuruyor" denildi.

72 UÇAK VURUP DÖNDÜ, TANKLAR SINIRA KONUŞLANDI

TSK, harekata katılan 72 uçağın üslerine geri döndüğünü duyurdu. Uçakların dönmesinin ardından bölgede hareketlilik devam ederken Hatay''ın sınır bölgesine tank ve zırhlı araç sevkiyatı başlatıldığı, bölgede bulunan bazı tankların ise sınıra yakın noktalara konuşlandırıldığı öğrenildi.

30 TANK SIFIR NOKTASINDA

Hatay''ın Hassa ilçesindeki sınır birliklerinde yer alan fırtına obüsleri, Afrin''deki PKK/YPG-PYD hedeflerine son 1 saat içerisinde 12 atış yaparken, yaklaşık 30 tank sınırın sıfır noktasına konuşlandırıldı.

2 SAATLİK BİLANÇO: 108 HEDEF VURULDU

TSK operasyonun başlamasının ardından 2 saatlik bilançoyu açıkladı. Açıklamada örgütün teröristleri, sivillermiş gibi gösterdiği bilgisi verildi. TSK, bölgedeki 113 PYD hedefinden 108''inin vurulduğunu, ölen ve yaralananların tamamının PYD''li olduğunu duyurdu.

MİNNİĞ HAVAALANI VURULDU

Türk savaş uçakları, terör örgütü PYD/PKK''nın işgalindeki Minniğ askeri havaalanını vurdu.

AFRİN''DE PATLAMA SESLERİ

Diyarbakır 8. Ana Jet üssünde hareketlilik başladı. Jet üssünde konuşlu bulunan uçaklardan 8 F-16 savuş uçağı tam teçhizatlı ve bomba yüklü olarak peş peşe havalanarak Suriye tarafına hareket etti. Türk uçaklarının sınır hattından geçişinin ardından Afrin tarafından patlama sesleri duyuldu.

ÖSO, PYD''NİN İŞGAL ETTİĞİ ALANLARA GİRDİ

Özgür Suriye Ordusuna (ÖSO) bağlı birliklerin bir kısmı, Suriye''de terör örgütü PYD/PKK''nın işgal ettiği alanlara girmeye başladı.

Türk Silahlı Kuvvetleri unsurlarının gün içerisinde önceden belirlenen terör hedeflerine yönelik top atışlarının ardından Suriye''nin değişik bölgelerinden sevk edilen ÖSO mensupları, zırhlı araçlarıyla Kilis-Hatay hudut hattında ilerleyerek bazı noktalardan Afrin tarafına geçiş yaptı.

ÖSO birliklerinin şu ana kadar herhangi bir direnişle karşılaşmadığı belirtildi.

GÖZLEM NOKTALARI BOMBALANDI

İdlib''deki AA muhabirlerinin aktardığı son dakika gelişmesine göre, Türk savaş uçakları, Afrin''in Türkiye sınırı hattındaki Cinderis beldesine bağlı Celeme, Himdiye, Haclar, Freriye ve Tel Sellür köylerindeki PYD/PKK''ya ait gözlem noktaları ve hedeflerini bombaladı.

TERÖRİSTLER SİVİLLERİ CANLI KALKAN OLARAK KULLANIYOR

TSK, bölgedeki PYD/PKK hedeflerinin yanı sıra DEAŞ''a ait hedeflerin de vurulduğunu, PYD/PKK''nın sivilleri canlı kalkan olarak olarak kullandığını duyurdu.

TSK HAREKATIN ADINI AÇIKLADI: ZEYTİN DALI

Genelkurmay Başkanlığından, Afrin operasyonunun, " Zeytin Dalı Harekatı" adıyla saat 17.00''den itibaren başladığı bildirildi.

Genelkurmay Başkanlığının internet sitesinden Afrin operasyonuna ilişkin açıklama yapıldı.

TSK''dan yapılan açıklamada "Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından, hudutlarımızda ve bölgede güvenlik ve istikrarı sağlamak maksadıyla, Suriye''nin kuzeybatısında Afrin bölgesinde, PKK/KCK/PYD-YPG ve DEAŞ''a mensup teröristleri etkisiz hale getirmek ve dost ve kardeş bölge halkını bunların baskı ve zulmünden kurtarmak üzere, 20 Ocak 2018 saat 17.00''den itibaren ''Zeytin Dalı Harekatı'' başlatılmıştır." ifadesi kullanıldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, duyurmuştu: Afrin operasyonu sahada fiilen başladı, bunu Münbiç takip edecek.

BAŞBAKAN YILDIRIM KILIÇDAROĞLU''NU ARAYARAK HAREKATA İLİŞKİN BİLGİ VERDİ

Başbakan Yıldırım, Almanya''da bulunan CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu''nu telefonla arayarak Afrin''deki Zeytin Dalı Harekatı''na ilişkin bilgi verdi.

"HASTANELERE KALDIRILANLARIN TÜMÜ TERÖRİST"

Operasyonun başlamasının ardından TSK''dan yapılan açıklamada "Hastanelere getirilen ölü ve yaralıların tümünün PYD/PKKlı olduğu öğrenildi." denildi.
Konkordato Talebi Reddedilen Pamukkale, Resmen İflas Etti Oyuncu Erkan Can'ın Ağabeyi Evinde Ölü Bulundu

Dünyaca Ünlü Sporcu Yoel Romero, Acun Ilıcalı'nın Exatlon Yarışmasına Katıldı