Özürlü Romen Çocuğun Yetimhaneden Oxford'a Uzanan İbretlik Öyküsü - Son Dakika

Özürlü Romen Çocuğun Yetimhaneden Oxford'a Uzanan İbretlik Öyküsü

18.01.2012 14:48
Özürlü Romen Çocuğun Yetimhaneden Oxford'a Uzanan İbretlik Öyküsü, System.String[]

Cornel, bundan 21 sene önce Romanya'da yetimhaneye bırakılan binlerce çocuktan biriydi.

Cornel, bundan 21 sene önce Romanya'da yetimhaneye bırakılan binlerce çocuktan biriydi. Aynı zamanda kol ve ayaklarından da özürlü olan bu küçük çocuk o zamanki sefalet içerisindeki yetimhanede ölüm kalım savaşı veriyordu. Cornel Hrisca'nın hayatı İngiliz Doreen – Ken çiftinin yurda yaptıkları ziyaretle değişti.

1991 yılında doğduğunda hastanedeki doktorları annesine çocuğunun vücudunun büyük bir bölümünün özürlü olduğunu ve ancak birkaç saat yaşayabileceğini söyledi. Küçük çocuğun halini gören annesi onu hastanede bırakarak terk etti. Fakat küçük bebek hayata

tutunmayı başardı. Hastane yetkilileri daha sonra bebeği bir yetimhaneye teslim etti.

İngiliz The Telegraph gazetesinde yayınlanan habere göre, 21 sene önce bakımsız izbe bir yetimhanede yaşam savaşı veren Cornel'in hayatı İngiliz Munn çiftinin buraya yaptığı ziyaret sonrasında değişti. 4 kız çocuğu olan aile, yetimhaneden ve Cornel'in hayatından çok etkildi ve

kendisine yardım etmeye karar verdi.

İhtilal sonrasında Romanya yurtlarındaki çocukların durumunun çok perişan olduğunu belirten Doreen Munn, Cornel'e sahip çıkma kararını aldığı o dönemi şöyle aktardı: "O zamanki Romanya şartları çok kötüydü. İlk geldiğimde kendimi 50 yıl öncesindeki Avrupa'da gibi hissettim. Çocukların olduğu yere ilk girdiğimde büyük bir şok yaşadım. 150 çocuk elbisesiz, çok kötü koşullarda yaşıyorlardı."

Ailenin diğer ferdi Kenn Munn ise, "Yetimhaneye gittiğimizde doktorlar bu çocuğun acilen ameliyat olması gerektiğini ancak imkanlarının olmadığını söyledi. Her iki eli de yoktu. Ayakları ise tutmuyordu. O anda yardım etmek istedik. Ama imkanımız yoktu. Tekrar İngiltere'ye döndüğümüzde bu küçük bebeğe yardım etmenin yollarını araştırdık. Sonra bir özel hastane yetkililerine durumu anlattık. Hastanenin yardımıyla Cornel'i tedavi ettik. Bir ayağına da protez taktırdık. Sonra da kendisini evlatlık edindik. Bundan sonraki hayatını bizimle geçirdi. Biz onu çok sevdik o da bizi. Kendi çocuğumuz gibi kendisini yetiştirdik." ifadelerini kullandı.

Son derece zeki olan Cornel Munn da yeni ailesinin yüzünü hep güldürdü, ilk ve orta dereceli eğitimini üstün başarılarla tamamladı. Çok sayıda ödül kazanan 20 yaşındaki Romen yetimi Munn, şimdi eğitimine Oxford Üniversitesi'nde devam ediyor.

Psikoloji üzerine yüksek öğrenim gören Munn, hayata hep pozitif baktığını, sakatlığını hayatta engel olarak görmediğini belirterek, "Bugüne kadar karşılaştığım bütün engeller için bir çözüm yolu buldum. Hiç ümitsiz olmadım." diyor.

Gelecekte kendisi gibi zor durumdaki insanlara yardım etmek istediğini vurgulayan Cornel, "İnsanlara hiçbir zaman umutsuz olmamalarını tavsiye ediyorum." şeklinde konuşuyor.

Özürlü Romen Çocuğun Yetimhaneden Oxford'a Uzanan İbretlik Öyküsü
Özürlü Romen Çocuğun Yetimhaneden Oxford'a Uzanan İbretlik Öyküsü

- Kaynak: CHA

Son Dakika Dünya Özürlü Romen Çocuğun Yetimhaneden Oxford'a Uzanan İbretlik Öyküsü - Son Dakika Dünya

YORUMLAR

Son Dakika

Koronavirüsü hafif geçirenler dikkat! Hastalığın bıraktığı hasar sanılandan daha büyük Korona tedavisinde çığır açacak araştırma! Herkesin evinde olan Aspirin virüsün düşmanıymış Hagi mi, Alex mi? Fenerbahçe efsanesi Emre Belözoğlu, klişe soruda herkesi ters köşeye yatırdı Çinli şirket, dayanıklılıklarını artırmak için çalışanlarına kendi kendilerini tokatlattı İran lideri Hamaney, Macron'un tavrını "ahmakça" olarak nitelendirdi Karabağ'da ateşkesi bozan Ermenistan'dan intikam alındı! Azerbaycan, hedefleri SİHA'larla böyle vurdu CHP İstanbul İl Başkanı Kaftancıoğlu, Cumhuriyet Bayramı törenini terk etti Merkez Bankası Başkanı, "Dolardaki yükselişi öngörebiliyor muydunuz?" sorusuna böyle yanıt verdi