Pakistan'da Üst Düzey Komutanlar Karargahta Toplandı - Son Dakika

Pakistan'da Üst Düzey Komutanlar Karargahta Toplandı

12.01.2012 10:27
Pakistan'da Üst Düzey Komutanlar Karargahta Toplandı, System.String[]

Pakistan'da sivil hükümet ile asker arasındaki gerginlik yükselirken, Pakistan Genelkurmay Başkanı Orgeneral Ashfaq Pervez Kayani, üst düzey komutanlarla karargahta bir araya geldi.

Pakistan'da sivil hükümet ile asker arasındaki gerginlik yükselirken, Pakistan Genelkurmay Başkanı Orgeneral Ashfaq Pervez Kayani, üst düzey komutanlarla karargahta bir araya geldi. Toplantının konusunun ne olduğu ile ilgili her hangi bir açıklama yapılmazken, Pakistan ordusunun ülkedeki politik soruna bir sonraki adımını görüştüğü ifade ediliyor.

Pakistan Başbakanı, dün Savunma Bakanını görevden alırken, ordudan yapılan açıklamada "acı sonuçları" olabileceği uyarısı yapıldı. Bunun Pakistan hükümetinin ABD'den orduya karşı yardım istediği iddialarının başlattığı skandalın bir uzantısı olduğu kaydedildi.

Pakistan'ın sivil Cumhurbaşkanı ile güçlü ordusu arasındaki gerginliğin merkezinde, Mayıs 2011'de ABD'li Amiral Mike Mullen'e gönderilen ve Pakistan'da ordunun darbe hazırlığına karşı yardım isteyen bir bilgi notu yer alıyor. Notta, Pakistan ordusunun ABD'nin Üsame Bin Ladin'i öldürmesinden sonra olası darbe girişimine karşı yardım istediği ifade ediliyor.

Olay Ekim 2011'de, Pakistan asıllı ABD'li işadamı Mansoor Ijaz'in Financial Times'da köşe yazısı yazması üzerine ortaya çıkmıştı. Ijaz, Pakistan'ın Washington Büyükelçisi Hüseyin Hakkani'nin söz konusu notu yazdığını ve kendisinden göndermesini istediğini yazdı. Ijaz ayrıca nota Zerdari'nin de destek verdiğini iddia ediyor.

Büyükelçi Hakkani ve Zerdari hükümeti olayı yalanlarken, ülkesine çağrılan Pakistan Büyükelçisi daha sonra istifa etmişti.

Öte yandan Pakistan Genelkurmay Başkanı Orgeneral Ashfaq Kayani de ordunun darbe planladığı iddialarını yalanlayarak, askerin ülkedeki demokrasiye destek vermeye devam edeceğini belirtmişti.

Pakistan'da Üst Düzey Komutanlar Karargahta Toplandı

- Kaynak: CHA

Son Dakika Dünya Pakistan'da Üst Düzey Komutanlar Karargahta Toplandı - Son Dakika Dünya

YORUMLAR

Son Dakika

20 yaşındaki Aleyna Tilki, ilk kez sigara içerken görüntülendi Sokak ortasında öldürülen Hazal'ın son mesajları ortaya çıktı: Silahla gelip beni bir yere kilitledi Son Dakika! Ermenistan'a ait 400 askerin bulunduğu 556'ncı alay taburunun tamamına yakını etkisiz hale getirildi Cem Yılmaz'dan Fahrettin Koca'ya çağrı: Sağlık personellerine moral toplantısı verin, ücret almadan gelirim Adana'da, morgda cenaze bekleyen çiftin otomobilindeki külçe altınlar çalındı Son Dakika! Buğday, arpa ve mısır ithalatında gümrük vergisi 1 Ocak'a kadar sıfırlandı Cinsel istismara uğrayan kız çocuğu yaşadığı dehşeti anlattı: Uyandığımda çırılçıplaktım Künefeyi çikolata ile buluşturan usta, talebe yetişemiyor