Pakistan, Hindistan'ı Karaçi'deki terör saldırısından sorumlu tuttu - Son Dakika

Pakistan, Hindistan'ı Karaçi'deki terör saldırısından sorumlu tuttu

Pakistan, Hindistan'ı, Karaçi'deki Menkul Kıymetler Borsasına (PSX) ait binaya dün gerçekleştirilen terör saldırısına dahil olmakla suçladı.

Pakistan, Hindistan'ı, Karaçi'deki Menkul Kıymetler Borsasına (PSX) ait binaya dün gerçekleştirilen terör saldırısına dahil olmakla suçladı.

Pakistan Başbakanı İmran Han, parlamentoda düzenlenen bir oturumdaki konuşmasında, Yeni Delhi'nin önlenen terör saldırısıyla Pakistan'ı istikrarsızlaştırmak için "büyük bir plan" yaptığını belirtti.

Devlet televizyonu PTV'nin haberine göre, Han, "Hindistan'ın bu saldırının arkasında olduğuna şüphe yok." dedi.

Hindistan'ın Mumbai kentinde 2008'de gerçekleşen terör saldırılarına işaret eden Han, "Mumbai'de ne olduysa, Karaçi'de de aynısını yapmak istediler. Belirsizliği yaymak istediler. Bunun Hindistan tarafından yapıldığına şüphemiz yok." değerlendirmesinde bulundu.

Teröristlerin dünkü saldırıda insanları PSX'te rehin almayı planladıklarını kaydeden Han, "Bu saldırıyı engellemek için hayatlarını feda eden, Karaçi saldırısı şehitlerini saygıyla selamlıyorum." dedi.

Pakistan kurumlarının bu tür saldırılara karşı tamamen hazırlıklı ve bu durumun kendileri için "büyük bir kazanım" olduğunu vurgulayan Han, istihbarat teşkilatlarının, geçen aylarda ikisi başkent İslamabad yakınlarında olmak üzere, en az 4 terör saldırısı planını önlediği bilgisini paylaştı.

Saldırıda 3 kişi hayatını kaybetmiş, 7 kişiyi de yaralanmıştı

Pakistan'da menkul kıymetler borsası binasına dün rastgele ateş açarak giren 4 saldırgan 3 kişinin ölümüne sebep olurken, 7 kişiyi de yaralamıştı.

Karaçi Emniyetinden yapılan açıklamada, tamamı öldürülen saldırganların yanında içinde patlayıcı düzeneği olduğu düşünülen bir çantanın bulunduğu ifade edilmişti.

Saldırıyı, Belucistan Kurtuluş Ordusu (BLA) üstlenmişti.

Hindistan, suçlamaları reddetti

Hindistan, Pakistan'ın, Yeni Delhi ile terör saldırısı arasında bağlantılar olduğu yönündeki suçlamalarına tepki gösterdi.

Pakistan Dışişleri Bakanı Şah Mahmud Kureyşi'nin, Hindistan'ı saldırıyla ilişkilendiren sözlerinin ardından Hindistan Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, "Hindistan, Pakistan Dışişleri Bakanı'nın Karaçi'deki terör saldırısına ilişkin absürt yorumlarını reddediyor." ifadesine yer verildi.

Bakanlık Sözcüsü Anurag Srivastava, "Pakistan, iç sorunları nedeniyle Hindistan'ı suçlayamaz. Pakistan'ın aksine Hindistan, Karaçi de dahil olmak üzere dünyanın hiçbir yerindeki terörü kınamak konusunda tereddüt etmez." dedi.

Son Dakika

16:20 Son dakika: Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve yakınlarına 197 bin lira tazminat ödeyecek 15:58 Mutfaktan gelen sese yönelen adam, karşılaştığı boz ayının saldırısına uğradı 15:51 Son dakika: Pençe-Kaplan Operasyonu'nda şu ana kadar 62 terörist öldürüldü 15:38 Tatilde aşka gelen Gökhan Çıra, Selin Ciğerci ile öpüşme pozunu paylaştı 15:29 Faturaları düşürmek için doğal gaz endekslerini düşüren şahıs yakalandı 15:27 İngiliz ekibi Sheffield United, Trabzonsporlu Uğurcan için 20 milyonu gözden çıkardı 15:26 Temizlik işçisi, yol kenarında poşetin içinde cansız beden parçaları buldu 15:18 Fit halinden eser kalmadı! Ünlü sunucu Onur Büyktopçu, aşırı kiloları ile şaşırtıyor 14:58 Haber alamadığı sevgilisinin evine çilingirle giren şahsın 2 yıl hapsi isteniyor 14:56 Kemal Kılıçdaroğlu, Meclis'teki 15 Temmuz törenine katılmayacak 14:41 Songül Karlı, 20 milyon TL dolandırıldığını söyleyerek eski eşine demediğini bırakmadı 14:40 Ambulansa yol vermeyen kamyon şoförüne, 2 bin 963 lira ceza kesildi 14:18 Uyuyan kocasını 15 balta darbesiyle öldüren kadın: Çocuklarım için yaşamak istedim 14:02 Denizli'de halk diken üstünde! 174 kişiyi akrep soktu, 5 kişiyi yılan ısırdı 13:41 Dinamit patlatan defineciler patlayıcılarla birlikte şelaleden düştü