Pakistanlı "Bia"Nın Mevlana Sevgisi - Son Dakika

Pakistanlı "Bia"Nın Mevlana Sevgisi

19.01.2012 12:40
Pakistanlı

Fatma Kalay - İlk defa ziyaret ettiği Mevlana Müzesi'nin manevi atmosferinden etkilenen ve Konya'da yaşamaya karar veren Pakistanlı Bushra Anshad (31), Mevlana'ya olan sevgisini Mevlevi ayinlerinde kullanılan çalgı aleti "Bendir"e çizdiği...

Fatma Kalay - İlk defa ziyaret ettiği Mevlana Müzesi'nin manevi atmosferinden etkilenen ve Konya'da yaşamaya karar veren Pakistanlı Bushra Anshad (31), Mevlana'ya olan sevgisini Mevlevi ayinlerinde kullanılan çalgı aleti "Bendir"e çizdiği figürlerle yansıtıyor.

AA muhabirinin edindiği bilgiye göre, 4 ay önce geldiği Konya'da Mevlana'dan etkilenen Pakistanlı Anshad, ülkesine dönmeyerek Konya'da yaşamaya karar verdi. Mevlana Müzesi çıkışındaki bir hediyelik eşya dükkanında çalışmaya başlayan Anshad, burada "Bendir" adıyla bilinen çalgı aleti üzerine Mevlana'nın ve semazenlerin figürlerini çiziyor.

Çevresindekiler tarafından kendisine "Bia" diye hitap edilen Anshad, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye'de en çok sevdiği şehirlerin başında Konya'nın geldiğini söyledi.

"Bundan sonraki hayatımı Konya'da sürdürmek istiyorum. Konya'yı sevmemin en önemli nedeni burada Mevlana'nın olması" diyen Anshad, resmettiği Mevlana figürleriyle O'na olan sevgisini yansıttığını dile getirdi.

Küçüklüğünden itibaren çizimler yapmayı sevdiğini anlatan Anshad, şunları kaydetti:

"Güzel yazılar yazmak ve çizimler yapmak hoşuma gidiyor. Bir aydır Mevlana ve semazen figürleri ile bendir süslemesi yapıyorum. Mevlana ve sema çizimi eğitimi almadım. İlk defa burada bu figürleri gördüm. Bazen düşünüyorum 'Neden Mevlana figürleri çiziyorum-' diye. Hz. Mevlana'ya karşı çok büyük bir sevgim var. Daha önce hiç eğitimini almadığım figürleri çizerken, çizimlerimin güzel olması O'na olan sevgimin sonucu. Kalemi elime alıyorum ve bakarak istediğim figürü çiziyorum. Bu beni çok mutlu ediyor."

-"Sema öğrenmek istiyorum"-

Ailesinin Pakistan'da olduğunu, kendisinin Konya'da yalnız yaşadığını açıklayan Anshad, Mevlana'ya yakın olmanın kendisini mutlu ettiğini ifade etti.

Konya'daki arkadaşlarının yardımıyla Türkçe öğrenmeye başladığını söyleyen Anshad, çalıştığı yere gelen ve merakla kendisini izleyenlerle bazen Türkçe bazen İngilizce sohbet ettiğini, kısa zamanda Türkçe'yi tamamen öğrenebileceğini belirtti.

İşinden oldukça memnun olduğunu anlatan Anshad, "İlerleyen zamanlarda sema eğitimi alarak sema yapmak istiyorum. Sema törenleri beni çok etkiliyor" diye konuştu.

- KONYA

- Kaynak: AA

Son Dakika Yerel Pakistanlı 'Bia'Nın Mevlana Sevgisi - Son Dakika

YORUMLAR

Son Dakika

Macron, İslam'a yönelik tepki çeken açıklamaları sonrası utanmadan bir de Arapça tweet attı Genç ressam Sinem Demirci'nin son çalışması büyük beğeni topladı Son Dakika! Aliyev: Eğer Azerbaycan'a dış müdahale olursa, Türk F-16'larını semada göreceksiniz iPhone tutkunları, kutulara kulaklık ve şarj aletinin eklenmesi için TBMM'ye başvurdu Kim Milyoner Olmak İster'den 125 bin TL kazanan Hikmet Karakurt, kardeşine verdiği sözü tuttu Altın gibi sürekli yükseliyor! Ihlamurun kilosu 220 lira oldu, vatandaş gramla satın alıyor Araba kiralamak isterken her şeyini kaybeden emekli yarbayın hayatı kabusa döndü Fransız futbolcu Pogba, Macron'un İslam karşıtı sözlerine kızıp Milli Takım'ı bıraktı