Pala: Uludağ'ın Atık Suları Bursa Derelerine Akmamalı - Son Dakika

Pala: Uludağ'ın Atık Suları Bursa Derelerine Akmamalı

13.01.2012 10:54
Pala: Uludağ'ın Atık Suları Bursa Derelerine Akmamalı, System.String[]

Bursa Kent Konseyi Başkanı Mehmet Semih Pala, Uludağ'daki mekanların atık ve kanalizasyon sularının Kaplıkaya ve Gökdere'ye ulaştığını söyledi.

Bursa Kent Konseyi Başkanı Mehmet Semih Pala, Uludağ'daki mekanların atık ve kanalizasyon sularının Kaplıkaya ve Gökdere'ye ulaştığını söyledi. Pala, sorunun çözümü için Uludağ'daki yetkinin Büyükşehir Belediyesi'ne verilmesi gerektiğini kaydetti.

Bursa Kent Konseyi Başkanı Mehmet Semih Pala, yaptığı açıklamada, Türkiye'nin en önemli kış ve doğa sporları merkezlerinden olan Uludağ'ın yıllardır biriken sıkıntılarının artık çözülmesi gerektiğini söyledi.

Pala, müthiş bir tabiata sahip olan Uludağ'ın, Bursa ili sınırları içerisinde bulunduğunu hatırlattı. Türkiye'nin en önemli tabiat alanının en iyi şekilde değerlendirilmesi gerektiğini belirten Pala, Uludağ Milli Parkı'nda, birinci ve ikinci gelişim bölgelerinde, kamp ve günübirlik kullanım alanlarında mevcut içme ve kullanma suyu, atık su arıtma ve kanalizasyon tesisleri terfi istasyonu kurma gibi işlemlerin bulunduğunu belirtti. Pala, şunları kaydetti:

"Uludağ'daki mekanların atık ve kanalizasyon suları maalesef Kaplıkaya ve Gökdere'ye ulaşıyor. Yıllardır bu konuda çözüm üretilemedi. Bursa Kent Konseyi olarak, Bursalılar adına Uludağ'ın atıklarının düzgün bir şekilde Bursa'ya iletilmesini istiyoruz. BUSKİ Genel Müdürlüğü'nün, idari statüsü orman köyü olmayan Uludağ Milli Parkı, birinci ve ikinci gelişim bölgeleri, kamp ve günübirlik kullanım alanlarıyla ilgili tuvalet, spor alanları tesisleri, otopark, oyun alanları ve yürüyüş parkurları gibi planları olduğunu öğrendik. Uludağ'ın atık sularının düzgün bir şekilde Bursa'ya iletilmemesi bize göre en önemli konudur."

"ULUDAĞ, MİLLİ PARK OLARAK KALMALI"

Pala, Büyükşehir Belediyesi BUSKİ Genel Müdürlüğü'nün, Uludağ'ın kanalizasyon ve su hizmetleriyle ilgili yaklaşık 20 trilyonluk yatırımı söz konusu olduğunu dile getirdi. Pala, su ve kanalizasyon hizmetlerinin BUSKİ tarafından yürütülmesi ve bu yatırımların yapılması gerektiğini ifade etti.

Ancak, Uludağ'ın kullanımı ve yönetiminin Bursa Büyükşehir Belediyesi'nde bulunmadığına da değinen Pala, şöyle devam etti: "Bursa, kendi parçalarını yönetebilecek idarecilere sahiptir. Belediyeleri de bu konularda tecrübelidir. Uludağ, milli park olarak kalmalı, Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından yönetilmelidir. Uludağ, uzaklardan yönetilmemelidir. Yıllardır biriken ve çözülemeyen sorunlar bunun ispatıdır. Birkaç bina yıkılarak Uludağ'ın sorunları halledilemez. Uludağ'ın temel sorunlarının çözülmesi gerekir. Atık ve kanalizasyon sularının Bursa'ya aktarımını Orman ve Su İşleri Bakanlığı yapabilir mi? Bu işi yapabilecek güç Bursa Büyükşehir Belediyesi'dir. Uludağ'ın, Türkiye'nin en önemli kentlerinden olan Bursa tarafında yönetilmesini talep ediyoruz."

Pala: Uludağ'ın Atık Suları Bursa Derelerine Akmamalı

- Kaynak: CHA

Son Dakika Güncel Pala: Uludağ'ın Atık Suları Bursa Derelerine Akmamalı - Son Dakika


Son Dakika

Milli Savunma Bakanlığı, ABD'nin S-400'lerle ilgili sığındığı tek bahaneyi çürüttü: NATO sistemine entegre edilmeyecek Oyunu kullanan ABD Başkanı'ndan ilginç sözler: Trump adında bir adama oy verdim Geçtiğimiz günlerde evinde yangın çıkan Eser Yenenler, şimdi de koronavirüse yakalandı Ajax, deplasmanda VVV-Venlo'yu 13-0 mağlup etti Son Dakika: Türkiye'de 24 Ekim günü koronavirüs kaynaklı 69 can kaybı, 2091 yeni vaka tespit edildi Kuveyt ve Katar'da Hazreti Muhammed'e saygısızlık yapan Fransa'nın ürünlerine boykot TRT'den, Erdoğan'ın konuşması sırasında ekranda çıkan anlamsız harflerle ilgili açıklama Kongrede sahneye çıkan yaşlı kadın Erdoğan'dan ricada bulundu: Damadına benim için sarıl