Son Dakika Haberleri: Paludan'a Karşı 'Kutsal Kitaplara Saygı' Yürüyüşü

Paludan'a Karşı 'Kutsal Kitaplara Saygı' Yürüyüşü

3 ay önce

DANİMARKA'da bir araya gelen 24 sivil toplum kuruluşu, Kuran'ı Kerim ve kutsal kitaplara saygı yürüyüşü düzenledi.

Paludan'a Karşı 'Kutsal Kitaplara Saygı' Yürüyüşü, System.String[]
DANİMARKA'da bir araya gelen 24 sivil toplum kuruluşu, Kuran'ı Kerim ve kutsal kitaplara saygı yürüyüşü düzenledi. Aralarında Türk STK'ları, Danimarka Türk Diyanet Vakfı (DTDV), Danimarka İslam Toplumu (DİT) ve Uluslararası Demokratlar Birliği (UID) Danimarka şubesinin de bulunduğu STK'ların üyeleri, Blaagards Plads meydanında toplanarak ellerindeki Kuran'ı Kerimlerle Kopenhag Belediye Meydanı'na yürüdü. Yürüyüş esnasında sloganlar atan ve tekbir getiren grup, meydana ulaşılmasının ardından okunan ezan ve yapılan konuşmalarla yürüyüşü tamamladı.

Gösteriye destek veren STK'lar, Danimarka'da Kuran'ı Kerim dahil, kutsal kitapların yakılmasının yasaklanması ve Danimarka'da iki yıl önce kaldırılan 'inanca hakaret' yasasının yeniden yürürlüğe konulması için imza topladı. Toplanan imzaların siyasilere ulaştırılacağı bildirildi.

Rasmus Paludan'ın 23 Nisan gününe kadar başkent Kopenhag'da gösteri düzenlemesini yasaklayan Kopenhag Polisi'nin gösteri boyunca geniş güvenlik önlemleri aldığı görüldü. Batı Kopenhag Polisi de Paludan'ın kendi bölgelerinde gösteri düzenlemesini yasaklamıştı.

'GENÇLERİMİZ TUZAĞA DÜŞTÜ'

Protesto gösterisinde bir konuşma yapan UID Danimarka Şubesi Başkanı Fatih Alev, şunları söyledi: "İslam düşmanlığı bu toplumda farklı kademelerde, siyasette, medyada olan bir durum. Artık mahallemize kadar giren ırkçı bir kişi 'Kuran'ı Kerim'inizi yakacağım' diyerek, Kuran'ı Kerim ve Peygamberimizle ilgili insanları provoke edip tahrik etmeye çalıştı. Bazı gençlerimiz de maalesef tuzağa düştü. Mesele de olması gerekenin dışına taşmış oldu. Konu, şiddet olayları ile şu anda karışmış oldu. Müslümanların, dinimizin öngördüğü barışçıl prensiplerin dışına kesinlikle taşmadan, vakurla, 'Dinimize saygıda bulunulsun' talebimizi topluma bildirmesi gerekiyor. Vatandaşlarımız da burada bunu yapmaya çalışıyor."

'DANİMARKA, TAHRİKÇİ IRKÇIYI KORUYOR'

"Danimarka, ifade özgürlüğünün çok aşırı şekilde uygulandığı bir ülke. 'Ne pahasına olursa olsun prensiplerin herkese işlemesi lazım' diyorlar ama mesela Kraliçe'nin sarayının önünde yapılmak istenen, Kraliyet Ailesi'nin özel durumunu protesto eden bir gösteri 9 yıl önce engellendi. Danimarka'nın tarihinde bunlar da var ama bunları görmezlikten geliyorlar. Tahrikçi Rasmus Paludan'ın hakkı olduğunu söylüyorlar. 'Ne kadar kendisini tasvip etmesek de yaptıklarını kınasak da sonuna kadar arkasındayız, yani bunu yapabilir, yapması lazım' diyorlar. Polis bu adamı, bu tahrikçi ırkçıyı korumak için milyonlarca kron harcamış bulunuyor ve hala da harcamaya devam edecekmiş gibi görünüyor."
Kaynak: Hürriyet

Haber Yayın Tarihi : 20.04.2019 01:45 Elektrik arızasına giden personel, yılan sürüsüyle karşılaşınca şoka girdi İşçiler yüzde 30 zamda diretince patron lokavt ilan etti İsmail Küçükkaya canlı yayında duyurdu: Fox TV, The Marmara otele dava açıyor